Bielsko-Biała

atrakcje dla dzieci Beskid Śląski

Położone w sercu Beskidów miasto Bielsko-Biała to miejsce doskonałe do rodzinnego wypoczynku. Można znaleźć tu wspaniałe szlaki górskie i atrakcje skierowane do maluchów.

⬇⬇Sprawdź promocję⬇⬇ Śląsk ciekawe atrakcje dla dzieci

Niewiele miast może poszczycić się tak pięknym położeniem i taką infrastrukturą turystyczną jak Bielsko-Biała. Dzieci znajdą tu dla siebie wiele ciekawych aktywności. Można powiedzieć, że traktuje się je tu jak szczególnych gości, zapewniając im atrakcje zarówno zimą, jak i latem. W obrębie miasta leży aż 17 szczytów górskich, częściowo Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Dodatkowo działają tu dwie koleje linowe, które znacznie ułatwiają rodzinne wycieczki. A w samym mieście czeka na maluchy sporo atrakcji stworzonych specjalnie z myślą o nich.

Atrakcje dla dzieci Bielsko-Biała

Pomnik Bolka i Lolka oraz Pomnik Reksia

Bielsko-Biała to miasto, które nierozerwalnie kojarzy się ze sztuką i rozrywką tworzoną dla dzieci. To właśnie tutaj, w Studiu Filmów Rysunkowych powstawały najbardziej znane polskie animacje, jak Bolek i Lolek, Reksio czy Porwanie Baltazara Gąbki. Wciąż pamięta się tu o tym dziedzictwie, a nowe pokolenia nadal chętnie oglądają kultowe kreskówki. Dzieci chętnie odwiedzają dziś studio, a bajkowi bohaterowie zostali upamiętnieni tak, jak na to zasłużyli – w centrum miasta postawiono im pomniki odlane z brązu. Pierwszy z nich powstał w 2009 roku przy placu 11 listopada, nad rzeką Białą. Przedstawia zamyślonego Reksia, który stoi na tylnych nogach i wskazuje palcem na znajdującą się obok fontannę. Drugi to odsłonięty w 2011 roku pomnik Bolka i Lolka, którzy widocznie planują wspólną podróż, oglądając globus. Bolek wskazuje Polskę z zaznaczonym Bielskiem-Białą. Rzeźby chłopców ustawione są przed galerią handlową Sfera, przy ulicy Mostowej.

Koleje linowe Bielsko-Biała

Szyndzielnia

Poza bajkowym światem, Bielsko-Biała udostępnia rodzinom także wspaniałe tereny rekreacyjne. Zawsze wielką frajdę dla dzieci stanowi wjazd jedną z najnowocześniejszych kolei linowych w Polsce – całoroczną koleją gondolową na Szyndzielnię (1028 m n.p.m.). 6-osobowe żółte wagoniki wjeżdżają z dolnej stacji na szczyt w około 6 minut. Tutaj znajduje się 18-metrowa wieża widokowa, z której świetnie widać panoramę Beskidu Śląskiego. Bardzo blisko położone jest schronisko i alpinarium z roślinami wysokogórskim, będące elementem ścieżki dydaktycznej. Na Szyndzielni krzyżuje się kilka szlaków turystycznych. Można stąd w niedługim czasie dojść np. na Klimczok – najwyższy szczyt w granicach Bielska-Białej (1117 m n.p.m.), gdzie również natrafimy na schronisko.

Kolej Linowa Szyndzielnia al. Armii Krajowej 366 43-316 Bielsko-Biała

kolej gondolowa Bielsko-Biała rodzinne atrakcje

Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski Dębowiec

Z Szyndzielni prowadzi także szlak turystyczny, którym dojdziemy po krótkim spacerze na szczyt Dębowiec (686 m n.p.m.). Nieco niżej, na Polanie pod Dębowcem, znajduje się schronisko oraz Bielsko-Bialski Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski z nową koleją kanapową o długości 600 m. Podczas wjazdu i zjazdu można zobaczyć piękną panoramę Bielska-Białej i szczytu Magurka Wilkowicka. Cała infrastruktura stworzona pod Dębowcem jest nowa i daje wiele radości zarówno zimą, jak i latem. Amatorzy białego szaleństwa mogą korzystać tu ze sztucznie naśnieżanego i oświetlonego stoku, trasy do nauki jazdy na nartach i wyciągu dla dzieci. W cieplejsze dni goście mają do dyspozycji przy górnej stacji kolejki ogrodzony plac zabaw z masą atrakcji, a przy dolnej stacji – plac do gier zespołowych, park linowy i siłownię na świeżym powietrzu. Dla tych, którzy chcą spróbować wejść na Dębowiec na własnych nogach, a nie wjeżdżać, przygotowano ścieżkę edukacyjną prezentującą tutejszą szatę roślinną.

Bielsko-Bialski Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski "Dębowiec" ul. Karbowa 55 43-316 Bielsko-Biała

rodzinne atrakcje śląskie Beskidy

Więcej informacji tutaj