Bałtowski Kompleks Turystyczny – oko w oko z dinozaurami

Bałtowski Kompleks Turystyczny atrakcje bilety ceny Jura Park

Pierwszy jurapark w Polsce? Tak, to ten w Bałtowie. Ciężko zresztą wyobrazić sobie lepsze miejsce dla takiego przedsięwzięcia niż to, które zasłynęło z odnalezienia tropów wielkich gadów. Ale park dinozaurów to tylko jedna z licznych atrakcji na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Sprawdź, jakie jeszcze atrakcje mogą cię tu przyciągnąć!

JuraPark Bałtów był pierwszym parkiem w Polsce, który chciał przybliżyć ludziom wiedzę na temat dinozaurów. Powstał w 2004 roku, w miejscu, w którym odnaleziono autentyczne tropy prehistorycznych gadów, między innymi allozaura czy stegozaura. Wykorzystując sukces JuraParku, stworzono tu ogromny kompleks turystyczny (ok. 100 hektarów powierzchni), idealny dla rodzin z dziećmi, którzy poszukują zarówno odpoczynku, jak i dobrej zabawy.

park dinozaurów Bałtowski Kompleks Turystyczny atrakcje bilety ceny

Atrakcje JuraPark Bałtów

Zwiedzanie parku odbywa się wzdłuż długiej na ok. kilometr ścieżki dydaktycznej podzielonej na okresy geologiczne. Idąc nią, nie tylko obserwujemy modele ponad 100 dinozaurów naturalnej wielkości, ale de facto poznajemy burzliwą historię życia na naszej planecie. Modele zostały wykonane we współpracy z naukowcami i paleoartystami, z dbałością o najmniejsze szczegóły, w zgodzie z współczesną wiedzą i najnowszymi odkryciami. Spokojnie, nie pozostaniemy sami z tymi wielkimi gadami – liczne tablice informacyjne przedstawiają nam kolejne gatunki i ujawnią ich wstydliwe sekrety (albo  szczegóły ich całkiem normalnego życia).

Po takim spacerze w głowach dzieci może się pojawić mnóstwo pytań. Jeśli pójdą z nimi do Gondwany, znajdą na nie odpowiedź. To tutaj dzięki aktywnym zabawom będą rozpoznawać dinozaury po zostawionych tropach, spotkają się z naszymi przodkami, a konkretnie wioską przedstawicieli człowiekowatych sprzed ok. 30 tys. lat, ale też zupełnie prawdziwym paleontologiem, który odpowie na wszystkie pytania i pokaże kulisy swojej pracy.

Na końcu ścieżki dydaktycznej znajduje się Muzeum Jurajskie, które prezentuje zarówno skamieniałości odkrywane w Bałtowie i jego okolicach, jak i przywiezione z różnych części świata, z Libanu, Maroka czy Madagaskaru. Zobaczymy tu m.in. trylobity, koralowce, bezszczękowce, zęby rekinów, ryby pancerne z prekambru, szczątki morskich gadów, kości dinozaurów z mezozoiku wraz z długim na 2 metry modelem głowy mozazaura oraz kości i zęby najciekawszych dinozaurów z kenozoiku. Atrakcją muzeum jest też odwzorowana w osobnej sali scena pościgu dwóch ichtiozaurów ze stadem belemnitów. To podróż w przeszłość i najciekawsza lekcja geografii, jaką można sobie wyobrazić.

Bałtowski Kompleks Turystyczny atrakcje bilety ceny muzeum jurajskie

Warto też odwiedzić Prehistoryczne Oceanarium, w którym dzięki trójwymiarowej technologii zobaczymy życie podwodne sprzed tysięcy i milionów lat. Ogromne ichtiozaury, ryby pancerne, megalodony – przodkowie rekinów czy rybopodobne jaszczury mozazaury w swojej naturalnej wielkości będą pływać przed nami jak żywe. Niektóre z nich osiągały długość blisko 20 m, inne miały charakterystyczne uzębienie czy wyjątkowo długie szyje – tutaj przyjrzymy się wszystkim tym szczegółom.

atrakcje dla dzieci park dinozaurów

Spacer po Żydowskim Jarze to nie tylko możliwość bliskiego obcowania z przyrodą i oglądania malowniczych widoków z punktów widokowych. To także podróż do zaginionego świata dinozaurów, miejsca, w którym znajdują się faktyczne ślady prehistorycznych gadów. Trop pozostawiony przez wielkiego drapieżnego allozaura był w legendach ludowych nazywany Czarcią Stopką i miał być śladem samego diabła.

Przy JuraParku działa też plac zabaw z uwielbianymi przez dzieci karuzelami, zjeżdżalniami, przeplotniami i miejscami do wspinania. Są też oczywiście atrakcje związane z dinozaurami – kamienne puzzle ze szkieletem dinozaura, specjalne miejsce do odkopywania szkieletu wielkiego gada czy makiety dinozaurów służące do zabawy.

Bałtowski Kompleks Turystyczny atrakcje bilety ceny Zwierzyniec-Bałtowski

Inne atrakcje w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym

Zwierzyniec Bałtowski to malowniczy park safari o powierzchni ponad 60 hektarów, które zamieszkuje kilkadziesiąt gatunków zwierząt z Polski i całego świata. Po Zwierzyńcu Górnym, tzw. „Safari” poruszamy się autobusem, oglądając między innymi wielbłądy, lamy, alpaki, jelenie Sika, bydło zebu, antylopy czy strusie i słuchając opowieści przewodnika na ich temat. Misją Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego jest ochrona przyrody, dlatego w 2011 r. w zwierzyńcu zamieszkały też żubry wywodzące się od 7 osobników ocalałych w prywatnych hodowlach po pierwszej wojnie światowej. Po Zwierzyńcu Dolnym spacerujemy pośród owiec, kóz, osiołków oraz zabawnych surykatek i makaków. Są tu też wielobarwne ptaki – ibisy, papugi, pawie, mandarynki i wiele innych. Obok działa też szkółka jazdy Kraina Koni prowadząca obozy jeździeckie w pięknej scenerii rzeki Kamiennej.Bałtowski Kompleks Turystyczny atrakcje bilety ceny kraina koni

Park Rozrywki – zabawa w czystej postaci. Karuzele, kolejki szynowe, rollercoaster, eurobungy, zabawki dmuchane, basen z kulkami, gokarty, łódki – to tylko niektóre ze znajdujących się tutaj atrakcji. Obok działa też Kino Emocji Cinema 5D, w którym wyświetlane są efektowne filmy prezentujące powstanie wszechświata i czasy dinozaurów. Wrażenia dźwiękowe, ruchowe, dotykowe, a nawet zapachowe gwarantowane.

Bałtowski Kompleks Turystyczny atrakcje bilety ceny park rozrywki

park rozrywki Bałtów rodzinne atrakcje

Od wiosny do końca października na terenie kompleksu działa też Wioska Czarownic Sabatówka, która przeniesie dzieci w świat wiedźm, czarownic i białej magii. Tutaj maluchy zrobią sobie wiedźmową fryzurę i upiorny makijaż, przygotują eliksir na zwinność lub spróbują kolorowych karaluchów z galaretką lub aromatycznego żwirowego naparu. Tutaj też obejrzą pokazy magii i iluzji, zrobią ogromne bańki mydlane lub przejdą przez zaczarowany tunel odwagi.

Bałtowski Kompleks Turystyczny atrakcje bilety ceny sabatówka

Park miniatur to pomysł znany, ale w Bałtowie jest zrealizowany w wyjątkowo ciekawy sposób. Tutejsza Polska w Miniaturze jest bowiem ułożona w kształt Polski i - tak samo jak nasz kraj - mieści w sobie nie tylko znane zabytki architektury powstałe na przestrzeni 500 lat, ale też charakterystyczne rzeki, jeziora i krainy geograficzne.  Na powierzchni ok. 1 hektara znajdziemy więc 48 miniatur w skali 1:25 takie jak zamki piastowskie, twierdze krzyżackie, gotyckie olbrzymy. Jeśli więc chcemy w ciągu godziny przenieść się z krakowskiego Wawelu na Zamek Królewski w Warszawie, a potem skoczyć do śląskiego Uniejowa czy wielkopolskich Szamotuł, to jest właściwy adres.

Bałtowski Kompleks Turystyczny atrakcje bilety ceny Polska w miniaturze 2

W Bałtowie nie zapomina się także o polskiej tradycji. W Galerii Stary Młyn podziwiać można wyroby sztuki ludowej – garnki, zabawki, rzeźby, obrazy czy kosze. Tutaj także wciąż w tradycyjny sposób przerabia się mąkę na ziarno. Natomiast w Skansenie Pszczelarskim poznajemy różne rodzaje uli i dowiadujemy się, czemu pszczoły są dla nas takie ważne.

Latem można korzystać z naturalnego zbiornika Kamienne Oko, przy którym usypano plażę. Jest tu też brodzik dla dzieci, zjeżdżalnie i fontanny. Bezpieczeństwa strzeże ratownik. Na przepływającej przez park rzece Kamiennej organizowane są spływy tratwami i kajakami. Jest to też idealny rejon na rower - Krzemienny Szlak to aż 1000 km, które można przejechać dzięki połączeniu ze sobą 40 oznakowanych tras. Nie brakuje tu także punktów gastronomicznych, miejsc noclegowych i sklepików z pamiątkami.

Bałtowski Kompleks Turystyczny zimą

Bałtowski Kompleks Turystyczny atrakcje bilety ceny stacja

Bałtów nie zapada w zimowy sen. Co roku uruchamiany jest stok narciarski Szwajcaria Bałtowska, w której czeka na nas 5 tras o łącznej długości 2500 metrów, Snowpark, 4-osobowa kolejka linowa krzesełkowa, 2 orczyki i "wyrwirączka" dla początkujących. Znajduje się tu też wypożyczalnia sprzętu i szkoła narciarska Amigo-Ski. Tuż obok stoku jest też lodowisko z wypożyczalnią łyżew, tor do snowtubingu i górka do zjazdów na sankach. Atrakcją dla dzieci jest też Wioska św. Mikołaja, gdzie można m.in. uczestniczyć w warsztatach Szkoły Elfów i oczywiście - spotkać samego św. Mikołaja, wejść do Bajkowej Krainy Lodu, Kina Emocji Cinema 5D oraz zimowego Parku Rozrywki. To tutaj dzieci mogą poczuć się, jakby były bohaterami słynnej "Krainy Lodu", czy obejrzeć zimowy spektakl pełen różnorakich bodźców.

Sprawdź również: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce

Bałtowski Kompleks Turystyczny atrakcje bilety ceny kraina lodu

 

Ceny biletów Bałtowski Kompleks Turystyczny

Bilet spacerowy (JuraPark, Muzeum Jurajskie, Zwierzyniec Dolny)

normalny – 10 zł

ulgowy – 8 zł

dzieci do lat 4 – bezpłatnie

Pakiet Rozrywka (Park Rozrywki, Roller Coaster, Kino Emocji Cinema 5D)

normalny – 39 zł

ulgowy – 32 zł

ulgowy–mini (dla dzieci do lat 4) – 19 zł

Osoby, które nie korzystają z urządzeń Parku Rozrywki, mogą wejść na jego teren bezpłatnie.

Pakiet Przygoda (JuraPark, Prehistoryczne Oceanarium, Zwierzyniec Bałtowski (dolny + górny), Polska w Miniaturze, Sabatówka)

normalny – 69 zł

ulgowy – 59 zł

rodzinny (2+1) – 189 zł

rodzinny (2+2) – 239 zł

każde kolejne dziecko – 49 zł

Bilet Kompleksowy (wszystkie atrakcje, nie dotyczy jazdy konnej i spływów)

normalny – 89 zł

ulgowy – 79 zł

rodzinny (2+1) – 239 zł

rodzinny (2+2) – 289 zł

każde kolejne dziecko – 69 zł

dziecko do lat 4 – 19 zł

Godziny otwarcia Bałtowski Kompleks Turystyczny

Godziny otwarcia różnią się w zależności od dnia i miesiąca. Polecamy sprawdzić je bezpośrednio na oficjalnej stronie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.