Kraków – atrakcje dla dzieci

Kraków rodzinne atrakcje

Dawna stolica Polski to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w naszym kraju, odwiedzane przez miliony turystów. Kraków zachwyca też nowoczesnymi atrakcjami dla maluchów.

Zobacz koniecznie:

Wyjątkowa historia i tradycja oraz związana z nimi architektura w wielu wspaniałych odsłonach uczyniły z Krakowa miejsce magiczne. Miejsce, w którym wielu się zakochuje i do którego chce ciągle wracać. Krakowskie zabytki pod wieloma względami nie mają sobie równych, a część z nich jest prawdziwymi pomnikami polskiej historii i stanowi dobro narodowe. Poza tym Kraków to drugie największe miasto w Polsce, przyciągające dziesiątkami nowoczesnych atrakcji, które na pewno spodobają się dzieciom, a jednocześnie mogą ich wiele nauczyć. Nie brakuje tu też czystej rodzinnej rozrywki.

Sprawdź również: Kraków - hotel dla rodzin z dziećmi z basenem

Krakowski Rynek Główny to jeden z największych rynków w Europie. Jest centralnym punktem miasta, przy którym znajduje się wiele zabytków, a także miejscem, z którego można wyruszyć na zwiedzanie. Kościół Mariacki, kamienice i pałace wokół rynku, a także pomnik Adama Mickiewicza to obiekty, które z pewnością zasługują na uwagę, ale dzieci prawdopodobnie bardziej zainteresują Sukiennice – zabytkowy budynek, w którym znajdują się kramy rzemieślników. Tutaj można kupić ciekawe i oryginalne pamiątki, często ręcznie wykonane. Uważajcie tylko, dzieci mogą nie pozwolić Wam stąd wyjść. Ale Sukiennice skrywają też tajemnicę.najlepsze atrakcje dla dzieci Kraków

Tutaj znajduje się wejście do Podziemi Rynku Głównego – rezerwatu archeologicznego pod płytą rynku, prezentującego średniowieczne trakty znajdujące się niegdyś na terenie dzisiejszych Sukiennic. Można tu też zobaczyć pozostałości dawnych kramów, studni i cmentarzysko z XI wieku. Na wystawie znajduje się sporo multimediów wprowadzających w klimat Krakowa sprzed kilkuset lat – hologramy, projekcje płonących budynków, ekran z pary wodnej czy waga podająca wagę w dawnych miarach. Oprócz tego są tu sale projekcyjne oraz kinowe oraz strefa dla dzieci z pokojem zabaw i teatrzykiem Legenda o dawnym Krakowie.

Wawel Kraków rodzinne atrakcje

rodzinne atrakcje dla dzieci podziemia rynku kraków atrakcje opinie godziny otwarcia

Z rynku niezbyt długim spacerem możemy dojść do Zamku Królewskiego na Wawelu – jednego z symboli Krakowa. Tutaj znajduje się też katedra wraz z kryptą mieszczącą groby królewskie, grób Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki, wieszczów narodowych i innych znamienitych Polaków. Do zwiedzania jest tu bardzo dużo, więc lepiej nie męczyć dzieciaków za długo, a w zamian zaprowadzić je do Smoczej Jamy – jaskini, w której według legendy miał mieszkać słynny Smok Wawelski. Przechodząc przez jaskinię zejdziemy schodami z wzgórza wawelskiego nad Wisłę, gdzie stoi rzeźba Smok Wawelski ziejąca ogniem. Co roku na Wiśle odbywa się też wielkie plenerowe widowisko Parada Smoków, podczas którego zobaczyć można wielkie dmuchane smoki sterowane z płynących barek oraz mnóstwo fajerwerków i efektów specjalnych. Poza tym ulicami Starego Miasta przechodzi parada, w której uczestniczą również dzieci z własnoręcznie wykonanymi smokami, a nad Wisłą organizowany jest smoczy piknik.

rodzinne atrakcje dla dzieci kraków wawel zamek ceny opinie

widowisko plenerowe na Wiśle Kraków atrakcje opinie

Nieco dalej od Starego Miasta, w miejscu, w którym kiedyś istniała huta szkła, znajduje się Centrum Szkła i Ceramiki. Oprócz wystawy „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998” można tu też zobaczyć pokazy ręcznego formowania szkła na żywo. Równie ciekawie prezentuje się Centrum Nauki i Zabawy Klockoland, w którym ustawiono około 50 budowli z klocków LEGO. Większość z nich jest interaktywna i składa się z nawet z kilku tysięcy klocków. Dzieci mogą korzystać z urządzeń, np. wykonując prace na placu budowy czy sterując robotami. Nie brak też eksponatów nawiązujących do historii Krakowa, takich jak Smok Bazyliszek.

Kraków atrakcje dla dzieci

rodzinne atrakcje dla dzieci kraków klockoland ceny opinie

Innym miejscem, które proponuje rozwijającą zabawę dla dzieci, jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. To park edukacyjny działający na powietrzu od kwietnia do października. Dzieci mogą tutaj poznawać zjawiska przyrodnicze używając interaktywnych instalacji, takich jak np. wielki kalejdoskop czy wir wodny działający na korbkę. Jest tu też labirynt i wiele innych atrakcji. Ogród jest częścią Muzeum Inżynierii Miejskiej, które udostępnia również ciekawe wystawy w swojej głównej siedzibie – zajezdni tramwajowej z 1882 roku. Podziwiać tu można m.in. zabytkowe autobusy i maszyny, warto też odwiedzić wystawę edukacyjną „Wokół Koła” ze stanowiskami interaktywnymi, które spodobają się dzieciom.

Centrum Nauki i Zabawy Klockoland Kraków opinie

Kolejną atrakcją, która poszerzy horyzonty myślowe maluchów, ale także rodziców, jest park edukacyjny Wioski Świata. Tutaj można poznać kultury z najdalszych zakątków planety w jednym miejscu. Rekonstrukcje wiosek z Ghany, Peru, Mongolii, Papui oraz eskimoskiego igloo i indiańskiego tipi przenoszą nas w inny świat. Zupełnie Inn a perspektywa pojawia się też, gdy zejdziemy pod ziemię do Kopalni Wieliczka, tuż pod Krakowem. To jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce, której nie da się opisać w kilku słowach. To po prostu trzeba zobaczyć.

najlepsze atrakcje dla dzieci Kraków

rodzinne atrakcje dla dzieci kraków wioski świata ceny opinie

Kraków oferuje również wiele możliwości beztroskiego spędzania czasu, delektując się rodzinną zabawą. Jest tu jeden z największych w Polsce aquaparków – Park Wodny Kraków, park trampolin GOjump MEGApark, niezwykły Lustrzany Labirynt, z którego niełatwo znaleźć wyjście, oraz krakowskie zoo prezentujące około 1500 zwierząt z 250 gatunków.

Kraków atrakcje dla dzieci najlepsze gdzie

rodzinne atrakcje dla dzieci kraków gojump park trampolin ceny opinie

Na szczególną uwagę zasługuje również Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - to miejsce zaciekawi nie tylko fanów podniebnych lotów. Czekają tu na nas liczne hangary z eksponatami, biblioteka i ekspozycja znajdująca się na zewnątrz. Najmłodszym z pewnością przypadnie do gustu symulator lotów! Pozostając w temacie historii - warto zajrzeć do Polonia Wax Museum, które nieco różni się od wystaw figur woskowych, jakie znamy. Czym? To trzeba koniecznie sprawdzić!

Kraków co robić z dzieckiem rodzinne atrakcje muzeum lotnictwa ceny opinie

rodzinne atrakcje dla dzieci kraków polonia wax museaum ceny opinie

Bez względu na pogodę, świetną zabawę gwarantuje wizyta w największej sali zabaw w Krakowie - GOkidz!. Ponad 2000 m2 atrakcji dla dzieci w każdym wieku.  Dzieciaki pod okiem profesjonalnych animatorów GOkidz! trenują wśród kosmicznych labiryntów, torów ninja czy zjeżdżalni i próbują ochronić ziemię przed inwazją automatów. Ciekawy scenariusz zabawy wzbogacony został o najnowocześniejsze multimedialne technologie i certyfikowany sprzęt od europejskich producentów.

Kraków sala zabaw najlepsza dla dzieci   Najbardziej znany krakowski przysmak – obwarzanek – posiada ciekawą historię i zasługuje na własne muzeum.  W Żywym Muzeum Obwarzanka nie tylko poznaje się historię tego smakołyku, ale można też zobaczyć, jak się go wytwarza i spróbować zrobić go samemu. żywe muzeum Kraków Nieco aktywniejsi rodzice (ale tez i maluchy), na pewno docenią to, że w Krakowie nie brakuje ciekawych tras rowerowych, wręcz zachęcających do eksploracji tego miasta na swój sposób. Jeżeli szukacie alternatywy na spędzenie swoich krakowskich wakacji w interesujący sposób, koniecznie sprawdźcie nasz artykuł Gdzie na rower z dzieckiem – Kraków!

Sprawdź też:

ZŁOTE PINEZKI GOOGLE MAPS – najlepsze atrakcje w Polsce

Dowiedz się więcej o atrakcjach w Krakowie:

 1. Podziemia Rynku Głównego
 2. Zamek Królewski na Wawelu
 3. Centrum Nauki i Zabawy Klockoland
 4. Park edukacyjny Wioski Świata
 5. Kopalnia Wieliczka
 6. Park Wodny Kraków
 7. GOjump MEGApark
 8. Lustrzany Labirynt
 9. Zoo Kraków
 10. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
 11. Polonia Wax Museum
 12. GOkidz! - największa sali zabaw w Krakowie
 13. Żywe Muzeum Obwarzanka
 14. Gdzie na rower z dzieckiem – Kraków
 

3 comments

Leave Comment