Żywe Muzeum Obwarzanka Kraków

Muzeum Obwarzanka Kraków rodzinne atrakcje

Najbardziej znany krakowski przysmak – obwarzanek – posiada ciekawą historię i zasługuje na własne muzeum.

Słynny obwarzanek związany jest z Krakowem już od ponad 600 lat. Pierwsza pisana wzmianka o nim pochodzi z 1394 roku i dowodzi, że zajadała się nim nawet królowa Jadwiga. Od wieków obwarzanek wytwarzany jest według tradycyjnej receptury, a nazwa wzięła się od „obwarzania” czyli obgotowywania we wrzącej wodzie. Obwarzanki można sprzedawać jedynie na terenie Krakowa i okolic. Trzeba też zdobyć specjalny certyfikat, ponieważ produkt od 2010 roku jest wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Prawie na każdym rogu w Krakowie można znaleźć przeszklone wózki, z których sprzedaje się obwarzanki. Te oryginalne wytwarzane są ręcznie, dlatego każdy ma trochę inny kształt. Można je też rozpoznać po charakterystycznych podłużnych śladach po pieczeniu na ruszcie. Posypkę stanowi zwykle mak, sól lub sezam.

Żywe Muzeum Obwarzanka atrakcje dla dzieci małopolskie

W Żywym Muzeum Obwarzanka nie tylko poznaje się historię tego smakołyku, ale można też zobaczyć, jak się go wytwarza i spróbować zrobić go samemu.

Sprawdź również: Kraków - gdzie z dzieckiem?Poznaj atrakcje!

Pełno tu pamiątek związanych z obwarzankiem i archiwalnych zdjęć. Obsługa wyjaśnia dokładnie, czym różni się obwarzanek od precla i bajgla. Organizowane są warsztaty dla grup, szkół i przedszkoli. Na miejscu działa kawiarnia, w której można skosztować różnego rodzaju obwarzanków, a także kanapek na bazie obwarzanka, oraz sklep pełen obwarzankowych gadżetów, jak np. puzzle.

muzeum obwarzanka Kraków opinie atrakcje

Godziny otwarcia Żywe Muzeum Obwarzanka

poniedziałek-czwartek – 10.00-16.00

piątek-niedziela – 9.30-17.30

żywe Muzeum Obwarzanka małopolskie atrakcje opinie

Żywe Muzeum Obwarzanka

ul. I. Paderewskiego 4 (Rynek Kleparski)

31-157 Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *