Kraków-Ogród Doświadczeń i Muzeum Inżynierii Miejskiej

Atrakcje dla dzieci Kraków

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, polska myśl techniczna przyczyniła się do powstania wielu ciekawych wynalazków. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie dba, aby pamięć o nich nie zginęła, a jednocześnie pobudza wyobraźnie młodych odkrywców.

Siedzibą główną muzeum jest unikatowa w skali europejskiej zajezdnia tramwajowa św. Wawrzyńca. Ten niezwykły zabytek, którego początki sięgają 1882 roku, doskonale obrazuje rozwój komunikacji miejskiej w Polsce – zobaczymy tu obiekty dostosowane do tramwajów konnych, elektrycznych wąskotorowych i z normalnym rozstawem torów, a także autobusów. W odrestaurowanych halach, zgrupowane w wystawach tematycznych, mieszczą się dziś ekspozycje dokumentujące rozwój polskiej myśli technicznej i jej szczególne osiągnięcia. Duży nacisk kładzie się tu na przedmioty i wynalazki związane z krakowską inżynierią miejską, komunikacją zbiorową i przemysłem. Można więc podziwiać tu zabytkowe autobusy, tramwaje, samochody i motocykle, ale także historyczne bilety czy kasowniki. Ciekawie prezentują się też fragmenty drewnianych wodociągów, hydranty z początku XX wieku, dawne radioodbiorniki, telewizory i odkurzacze polskiej produkcji. Są też maszyny przemysłowe, silniki czy maszyny drukarskie oraz mikroskopy i maszyny do pisania. Odwiedzając muzeum z dziećmi warto zwrócić też uwagę na wystawę edukacyjną „Wokół koła”, na której działa 27 stanowisk interaktywnych dotyczących różnych dziedzin nauki.

Muzeum Kraków rodzinne atrakcje

​Atrakcje Ogród Doświadczeń Kraków

Będący oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej Ogród Doświadczeń jest tzw. parkiem sensorycznym, a więc prezentowane w nim ekspozycje działają na wszystkie ludzkie zmysły. Nosi on imię najsłynniejszego polskiego pisarza fantastyki naukowej – Stanisława Lema. Działa od kwietnia do października w parku na terenie 6 ha. Można tutaj korzystać z instalacji interaktywnych prezentujących zjawiska z dziedziny mechaniki, optyki, akustyki, hydrostatyki i magnetyzmu. Są to urządzenia sprawiające dzieciom dużo frajdy, np. wielki kalejdoskop, do którego można wejść, ogromny gong czy wir wodny uruchamiany za pomocą korbki. Oprócz tego stworzono tu także Lem-birynt (labirynt), gdzie umieszczono cytaty z twórczości tego wybitnego pisarza, krainę Zapachowo z masą roślin o nieziemskich zapachach, oraz Geo-gródek prezentujący skały, z których zbudowane są krakowskie zabytki. W Ogrodzie odbywają się też spektakularne eksperymenty. Jeżeli komuś jeszcze mało atrakcji, może poskakać na trampolinie bungee, poturlać się w kuli Zorba lub pobujać na osobliwej karuzeli zwanej Żyroskopem.

Park nauki Kraków

Ceny biletów Muzeum Inżynierii Miejskiej Kraków

normalny – 10 zł
ulgowy – 7 zł
rodzinny – 29 zł

Ceny biletów Ogród Doświadczeń Kraków

normalny – 10 zł
ulgowy – 7 zł
rodzinny – 29 zł

Bilety łączony do Ogrodu Doświadczeń i Muzeum Inżynierii Miejskiej

normalny – 15 zł
ulgowy – 10 zł

Dzieci poniżej 7. roku życia i osoby powyżej 70. roku życia – wstęp wolny

Dojazd: