Kaszuby – najlepsze atrakcje dla dzieci

atrakcje dla dzieci na Kaszubach

Malownicze Kaszuby ze swoją piękną przyrodą i ciekawą kulturą mogą zaoferować rodzinom z dziećmi naprawdę wiele. Sprawdzamy, gdzie warto wybrać się z dzieckiem na weekend i które rodzinne atrakcje warto odwiedzić podczas wakacji!

Gorąco polecamy trasę rodzinną - Muzeum Zamkowe w Malborku

Jeziora, lasy, morze, cała masa uroczych miejscowości i niezwykłe krajobrazy – takie właśnie są Kaszuby. Liczne zabytki i skanseny przypominają o zagmatwanej historii tego regionu, a także o jego odrębności kulturowej. Ale nie brakuje także czystej rozrywki, miejsc stworzonych specjalnie do zabawy i uwielbianych przez maluchy. Przekonajcie się, że na Kaszubach można miło spędzić czas z całą rodziną.

Prezentujemy Wam najciekawsze naszym zdaniem atrakcje dla dzieci na Kaszubach:

ZOO Egzotyczne Tuchlino – w warunkach naturalnych na Kaszubach raczej nie spotkamy wielkich węży, jaszczurek, kolorowych papug czy rybek. Można  to jednak zrobić w zoo w Tuchlinie koło Sierakowic i przekonać się, jak fascynujące są to zwierzęta. ZOO Egzotyczne Kaszuby ma charakter parku edukacyjnego, w którym przewodnicy opowiadają o zwyczajach poszczególnych zwierzaków, a czasem nawet pozwalają dzieciom ich dotykać. Służy temu również specjalna zagroda z królikami i świnkami morskimi, które pod okiem opiekuna można głaskać i karmić. Niezwykłą atrakcją jest także wystawa akwarystyczna - ogromne akwarium liczące aż 20 tysięcy litrów pojemności, prezentujące bogactwo flory i fauny lokalnych jezior. Oprócz niespotykanych zwierząt oraz ciekawostek na temat ich życia, atrakcją Parku jest kino 3D, sala dydaktyczna, małpi gaj i specjalnie wydzielona strefa dla małych dzieci do lat 5. Odwiedzający mogą wstąpić do sklepu, w którym do kupienia są zwierzęta sprowadzane z całego świata oraz ciekawe pamiątki. W czerwcu 2017r w Zoo Egzotyczne Tuchlino zostanie zostanie otwarta papugarnia - zobaczymy tu rzadki okaz - australijską papugę Lorysę górską! Na terenie obiektu znajduje się zewnętrzny plac zabaw, miejsce wydzielone na ognisko, a także restauracja „Ara” serwująca pyszne posiłki. Dzięki temu rodziny z dziećmi śmiało mogą zaplanować tu cały dzień, nie martwiąc się o rozrywki, jedzenie ani nawet pogodę - teren Zoo jest zadaszony!

Poczytaj więcej o atrakcjach ZOO Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie

egzotyczne zoo kaszuby atrakcje

Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark – obiekty, które można tu zobaczyć, przyprawiają o zawrót głowy. I to dosłownie! Najsłynniejsza tutejsza atrakcja – Dom do Góry Nogami może sprawić, że na chwilę wasz błędnik oszaleje. Duże wrażenie robi też Najdłuższa Deska Świata, Największy Fortepian Świata, Dom Sybiraka czy Stół Noblisty. Duży nacisk kładzie się tutaj na edukację i zaznajomienie dzieci z kulturą Kaszub, ale nie brakuje także atrakcji takich jak plac zabaw, minizoo, park linowy czy kino XD. Dzieciom na pewno spodoba się też samodzielny wypiek chleba, łowienie ryb na tutejszym łowisku albo ognisko z kiełbaskami.

Dowiedz się więcej o Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

CEPR Szymbark rodzinne atrakcje

Żywe Muzeum Ceramiki Neclów Chmielno – z pewnością wielu turystów kojarzy Chmielno jako wspaniałe miejsce do wypoczynku, pięknie położone w pobliżu kilku jezior. Ale słynie ono także z tradycyjnej kaszubskiej ceramiki wyrabianej już od 10 pokoleń przez rodzinę Neclów. Żywe Muzeum Ceramiki powstało w 1993 roku, w 70. rocznicę wizyty ówczesnego prezydenta Polski, Stanisława Wojciechowskiego, w warsztacie Franciszka Necla. Dziś można tu zobaczyć wystawę ceramiki z tradycyjnymi kaszubskimi wzorami, poznać historię rodu Neclów, podpatrywać artystów przy pracy, a co najważniejsze – samemu stanąć za kołem garncarskim i własnoręcznie wykonać sobie pamiątkę na całe życie. Dla dzieciaków to niezwykła frajda.

Poznaj Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie

rodzinne atrakcje Kaszuby

Minigolf na Mapie Kaszub Minigolf na Mapie Kaszub to miejsce naprawdę doskonałe dla każdego, niezależnie od tego, czy mówimy o dzieciach, czy też ich rodzicach. gwarantujemy wam, że gdy zobaczycie obecne tu atrakcje, nie zapomnicie o nich przez długi czas. Nie trzeba być profesjonalnym lub doświadczonym golfistą, aby móc bawić się tu doskonale. Sam minigolf powstał z myślą o zaprezentowaniu tej dyscypliny szerszemu gronu “zawodników”, stąd też nie istnieje tu bariera wieku czy umiejętności. Nawet jeżeli nigdy nie próbowaliście swoich sił na polu do minigolfa, na pewno momentalnie podłapiecie, o co w nim chodzi!

Dowiedz się więcej o atrakcji >>tutaj<<

minigolf na kaszubach park rozrywki atrakcje rodzinne

Ośrodek Narciarski Koszałkowo Wieżyca – świetna zabawa dla całej rodziny przez cały rok. Wieżyca (najwyższe wzniesienia na Kaszubach) może pochwalić się warunkami do uprawiania narciarstwa i innych sportów zimowych niegorszymi niż w górach. Zimą działają tu 4 wyciągi orczykowe, wyciąg dla początkujących, wyciąg przedszkola narciarskiego oraz 2 wyciągi do snowtubbingu. Maluchy uwielbiają też pontonową karuzelę śnieżną. Latem z kolei można zjeżdżać z górki na trójkołowcach, uprawiać zorbing i mountainboard – letnią odmianę snowboardu, a także korzystać z atrakcji w sportowym parku zabaw. Karuzela pontonowa działa też na igielicie.

Więcej informacji o Ośrodku Narciarskim Koszałkowo w Wieżycy

najlepsze atrakcje dla dzieci Kaszuby

Kompleks Kaszubskie Oko Gniewino – reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej wybrała Gniewino na swoją bazę w trakcie EURO 2012. I chyba pobyt tutaj jej służył, bo potem została mistrzem Europy. W Kaszubskim Oku znajdziemy mnóstwo atrakcji dla dzieci, a nad nimi wszystkim góruje 44-metrowa wieża widokowa w kształcie klepsydry (na górę kursuje winda). Z jej szczytu można podziwiać Jezioro Żarnowieckie, część pobliskiej elektrowni wodnej, a przy dobrej widoczności także morze. Cały kompleks jest bardzo przyjazny dla dzieci, jest tu dużo zieleni, ławeczek i małej architektury, działa tu pole do mini golfa, są olbrzymie szachy, place zabaw, mały park linowy, makiety dinozaurów oraz kaszubskich olbrzymów – Stolemów.

Przeczytaj więcej o atrakcjach w Kompleksie Kaszubskie Oko w Gniewinie

Wieża widokowa Gniewino rodzinne atrakcje

Footgolf Przywidz – czyli piłka nożna + golf – to nowe miejsce na mapie atrakcji Kaszub. Powstało w 2016 roku jako pierwsze w Polsce pole footgolfowe z przeszkodami. Celem gracza jest wkopanie nogą piłki nożnej do każdego z osiemnastu dołków, jak najmniejszą ilością uderzeń.

Footgolf Przywidz to miejsce aktywnego wypoczynku, idealne dla rodzin z dziećmi, które chciałyby się zrelaksować w otoczeniu lasów i jezior. To wymarzone miejsce dla każdego fana piłki. Dodatkowymi atrakcjami są piłkarskie wersje znanych dyscyplin – bilardu, curlingu i kręgli.

Więcej informacji o Footgolf Przywidz

rodzinne atrakcje Kaszuby Footgolf

Kaszubski Park Etnograficzny Wdzydze Kiszewskie – kolejna przepięknie położona miejscowość i kolejna okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o Kaszubach. Odwiedzając położony nad jeziorem Gołuń wdzydzki skansen, mamy szansę przenieść się do dawnej wsi, zobaczyć od środka zabytkowe budynki charakterystyczne dla tej części Polski między XVII a XX wiekiem. W niektórych z nich odbywają się pokazy i warsztaty, między innymi toczenie garnków, haftowanie, malowanie na szkle. W budynku dawnej szkoły nadal odbywają się lekcje języka kaszubskiego, które dzisiejszym dzieciom sprawiają dużą przyjemność. Można też nauczyć się pisać gęsim piórem albo śpiewać „Kaszubskie Nuty”. Na podwórku zagrody odbywają się animacje dla maluchów z wykorzystaniem tradycyjnych zabawek.

Dowiedz się więcej o Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich

Wdzydze Kiszewskie skansen atrakcje dla dzieci

Kaszubski Park Miniatur Mirachowo – miejsce uwielbiane przez dzieci, ponieważ każdy maluch może poczuć się tu jak olbrzym. Dokładnie odwzorowane miniatury w skali 1:25 pozwalają z ciekawej perspektywy poznać architektoniczne perełki. Są tu jedne z najbardziej znanych budowli świata, jak Statua Wolności, Krzywa Wieża z Pizy, Sfinks czy Wielki Mur Chiński, ale nie zapomniano także o najciekawszych zabytkach w regionie – latarniach morskich, Kolegiacie Kartuskiej, Kalwarii Wejherowskiej, Bazylice Mariackiej z Gdańska i wielu innych. Na terenie parku działa też Gabinet Śmiechu, Zamek Strachu, mini zoo i plac zabaw. Natomiast w Bajkowej Krainie spotkać można ponad 60 postaci z uwielbianych przez dzieci bajek.

Poznaj Kaszubski Park Miniatur w Mirachowie

najlepsze rodzinne atrakcje Kaszuby

Świat Labiryntów Bliziny – zapewne wiele dzieci marzy o tym, aby bawić się wśród wysokiej kukurydzy. Tutaj jest to możliwe. Jednak przy okazji mogą uczyć się logicznego myślenia, rozwijać umiejętność współpracy w grupie i proekologiczne postawy. Wzór labiryntu w kukurydzy zmienia się co roku, raz są to piraci, a innym razem egzotyczne plemię, nie ma więc mowy o nudzie. Poza tym labiryntów jest tu dużo więcej – linowe, słomiane czy wierzbowe, dostosowane do wieku dzieci. Ofertę uzupełniają gry logiczne i terenowe, plac zabaw, różne warsztaty (między innymi rękodzieła) oraz możliwość organizacji ogniska. Warto odwiedzić też Motylarnię.

Więcej informacji o Świecie Labiryntów w Blizinach

najlepsze atrakcje dla dzieci Świat Labiryntów Bliziny

 

Planujesz rodzinny weekend? Sprawdź: Kaszuby hotele przyjazne dzieciom

 

Galeria Pępowo – Muzeum Volkswagena – największa w Polsce kolekcja zabytkowych pojazdów marki Volkswagen, zlokalizowana w Pępowie obok Żukowa. Legendarne garbusy czy ogórki, mające w historii motoryzacji swoje stałe, ważne miejsce, to tylko część pokaźnej, liczącej około 40 samochodów wystawy. Można tu zobaczyć nawet zabytkowy wóz strażacki – Kübelwagen. W galerii znajduje się też ekspozycja ponad 1000 miniatur samochodów. Obiekt posiada własne zaplecze noclegowe, organizuje zloty samochodowe i festyny, można tu też urządzić urodziny, a nawet wypożyczyć któryś z samochodów z kierowcą.

Poznaj atrakcje Galerii Pępowo

najlepsze atrakcje dla dzieci Kaszuby

Fani kolejnictwa również nie będą się nudzić na Kaszubach, bowiem właśnie tutaj będą mogli wybrać się na wycieczkę prawdziwą drezyną! To wspaniała atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych i świetna forma spędzania czasu z rodziną. Do wyboru mamy dwie trasy, a koszt tej atrakcji jest naprawdę niewielki, sprawdźcie sami --> Kaszuby - Drezyny Kolejowe Łapino.

atrakcje dla dzieci na kaszubach drezyny kolejowe gdzie z dzieckiem opinie

Prawdziwą wisienką na torcie jest jednak Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć starą parowozownię, a w niej ogromne maszyny, której zrobią wrażenie na całej rodzinie! Naszym oczom nie umkną także wielkie parowozy i zabytkowe lokomotywy.

rodzinne atrakcje dla dzieci na kaszubach gdzie z dzieckiem opinie

Klimat lat 60' i 70' najlepiej poczujemy w Muzeum Amerykańskich Samochodów - American Old Cars w Kościerzynie. W tym miejscu poza możliwością obejrzenia kultowych pojazdów znanych nam z filmów i teledysków, możemy również wypożyczyć wybrany samochód na ważną dla nas uroczystość!

rodzinne atrakcje dla dzieci kościerzyna gdzie z dzieckiem na kaszubach opinie

W samym sercu Kaszub - w Kartuzach - czeka na nas Muzeum Kaszubskie. To prawdziwa skarbnica eksponatów związanych z historią Kaszub - znajdziemy tutaj zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i stroje, a nawet stare rybackie łódki! Jeśli mamy gdzieś naprawdę poczuć kaszubski klimat, to tylko w tym miejscu - nie będą się tutaj nudzić ani dorośli, ani tym bardziej dzieci.

co robić z dzieckiem na Kaszubach rodzinne atrakcje Kartuzy opinie

Relaks i aktywny wypoczynek w jednym? Koniecznie odwiedźcie Aqua Centrum Kościerzyna. Na terenie obiektu znajdziemy zarówno basen rekreacyjny i basen do nurkowania, ale i wodny plac zabaw - przeznaczony dla najmłodszych gości. Sauny, jacuzii, siłownia - to wszystko i jeszcze więcej czeka na nas na miejscu!

Kaszuby aqua park gdzie z dzieckiem atrakcje rodzinne Kościerzyna opinie

Sprawdź wszystkie najlepsze atrakcje dla dzieci - Pomorskie