Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark

Kaszubska tradycja pokazana w sposób niebanalny i atrakcyjny. Doskonała okazja, aby połączyć naukę z zabawą. Koniecznie odwiedźcie Szymbark, w którym dowiecie się więcej, niż moglibyście się wydawać!

Tuż obok Wieżycy, najwyższego wzniesienia na Kaszubach, powstał niezwykle oryginalny kompleks turystyczny. Tylko tutaj można zobaczyć tak spektakularne obiekty związane z tradycją regionu i całej Polski. Niektóre z nich zostały przeniesione z odległych zakątków, dzięki czemu odwiedzający CEPR mogą na własnej skórze przekonać się, jak wyglądało życie Polaków w różnych miejscach na świecie i w różnych okresach. W tutejszym sposobie opowiadania o historii nie brak jednak humoru, a w wielu zajęciach edukacyjnych dzieci mogą aktywnie uczestniczyć. Dlatego właśnie miejsce to idealnie nadaje się na rodzinne wycieczki.

dom do góry nogami Kaszuby atrakcje

Atrakcje Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark

Najbardziej znaną atrakcją centrum jest bez wątpienia znany w skali całego kraju - Dom do Góry Nogami. Jego nazwa dokładnie odzwierciedla konstrukcję, a wchodząc do środka można doświadczyć przedziwnego uczucia. Ma on symbolizować dzisiejszy świat, który czasem też wydaje się być postawiony na głowie. Warto dodać, że dom w Szymbarku był pierwszym tego typu obiektem, a kolejne to jedynie kopie tego unikalnego pomysłu.

W samym Szymbarku stoi wiele budynków, które zostały rozmontowane i przeniesione z innych miejscowości, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są to miedzy innymi Dom Harcerza z Wieżycy, Dom Sybiraka z Irkucka, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady czy Dom Powstańca Polskiego z Adampola (Turcja). To jedyna taka okazja, aby zobaczyć wszystkie te obiekty w jednym miejscu.

rodzinne atrakcje Wieżyca

Kultywowanie kaszubskich obyczajów i popularyzowanie wiedzy o tej kulturze to jeden z głównych celów Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Dlatego znajdziemy tu kopię typowego dla budownictwa Kaszub Dworu z Salina, przeniesioną z Wilanowa Chatę Kaszubską (latem funkcjonuje tu pierogarnia i naleśnikarnia) oraz Muzeum Gospodarstwa Domowego z ekspozycją tradycyjnych narzędzi rolniczych i rzemieślniczych. Zrekonstruowano też Bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” działającej podczas drugiej wojny światowej na Kaszubach.

rodzinne atrakcje Kaszuby park linowy

Ciekawie prezentują się też rekordowe obiekty – Najdłuższa Deska Świata (46,53 m – Rekord Guinnesa), Największy Fortepian Świata (prawie 2 m wysokości, 6 m długości, waży niemal 2 tony i koncertuje), oraz Stół Noblisty (35 długości, może zasiąść przy nim 230 osób).

Kaszubski Świat Bajek

Specjalnie dla najmłodszych przygotowano Kaszubski Świat Bajek, w którym mogą posłuchać tradycyjnych opowieści. Działa tu też park linowy, plac zabaw i mini zoo. Ciekawą atrakcję stanowi możliwość własnoręcznego wypieku chleba w piekarni i złowienia ryby na tutejszym łowisku. Organizowane są też ogniska z pieczeniem kiełbasek. Na terenie kompleksu znajduje się również restauracja, regionalny browar Kaszubska Korona i hotel.

Godziny otwarcia Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark

W sezonie letnim:

od 28 kwietnia do 30 czerwca:

 • pn. - sob.: 10:00 - 17:00
 • niedz. i święta: 10:00 - 17:00

od 1 lipca do 31 sierpnia:

 • pn. - sob.: 10:00 - 19:00
 • niedz. i święta: 10:00 - 19:00

od 1 września do 30 września:

 • pn. - sob.: 10:00 - 17:00
 • niedz. i święta: 10:00 - 17:00
W sezonie zimowym:

od 1 października do 27 kwietnia:

 • pn. - sob.: 10:00 - 16:00
 • niedz.: 10:00 - 16:00

Centrum jest nieczynne w: I dzień Świąt Wielkanocnych, 1 listopada (Wszystkich Świętych), I dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Ceny biletów Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark

Bilety można zakupić tylko na miejscu w kasach biletowych przed wejściem do Centrum. Kasy biletowe są czynne w godzinach otwarcia Centrum:
 • Turysta indywidualny - 30 zł/osoba
 • Bilet z Kartą Dużej Rodziny - 25 zł/osoba
 • Turysta grupowy (co najmniej 25 osób) - 25 zł/osoba
 • Dzieci do lat 6 - wstęp bezpłatny

Lokalizacja Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark

Czytaj również: Kaszuby - atrakcje dla dzieci