Kartuzy Muzeum Kaszubskie

Pojezierze Kaszubskie często określane jest mianem Kaszubskiej Szwajcarii, a to ze względu na swoje ukształtowanie terenu – góry, urokliwe lasy i malownicze jeziora. I właśnie w samym sercu Kaszub – w Kartuzach – mieści się Muzeum Kaszubskie. Czy warto się tam wybrać?

Gorąco polecamy trasę rodzinną – Muzeum Zamkowe w Malborku

Kaszuby atrakcje dla dzieci muzeum kaszubskie opinie

Kaszubskie Muzeum

Muzeum Kaszubskie imienia Franciszka Tredera ma bardzo długą historię, a pierwsze próby jego założenia sięgają jeszcze czasów z przed II Wojny Światowej. W 1920 roku mieściło się ono w budynku starego szpitala i liczyło zaledwie 106 eksponatów. Dopiero w 1932 roku Franciszek Treder założył w swej rodzinnej miejscowości wystawę sztuki ludowej, a pod koniec lat 30′ Franciszka Majkowska otworzyła ekspozycję w Kaszubskim Dworze. Mimo tego, że pierwsze eksponaty pojawiały się dużo wcześniej – oficjalną datą upaństwowienia muzeum jest 1 stycznia 1950 roku.

Kaszuby atrakcje dla dzieci Kartuzy gdzie z dzieckiem opinie

Atrakcje muzeum

Niegdyś Kaszubi trudnili się głównie rybołówstwem i rolnictwem, więc między innymi przedmioty związane z tymi zajęciami możemy zobaczyć w Kaszubskim Muzeum. W budynku głównym, wśród siedmiu sal znajdziemy różnorodne ekspozycje, które w większości pochodzą jeszcze z XIX wieku. Odwiedzając muzeum możemy więc bliżej poznać życie ówczesnych mieszkańców i na własne oczy zobaczyć, jakich przedmiotów używali na co dzień.

Interesujecie się Kaszubami? Koniecznie odwidźcie
Skansen Kaszubski we Wdzydzach Kiszewskich

W pierwszej sali tematycznej zostaje nam przybliżony temat kaszubskiego rolnictwa. Będziemy mieli okazję zobaczyć, jakie narzędzia stosowano niegdyś przy uprawie roli i jak wyglądały stroje rolników, którzy przez długi czas wykonywali wszystkie prace ręcznie. Ze względu na to, że tereny Kaszub to tereny podmokłe i torfowe – koniec najzwyczajniej w świecie nie sprawdzały się dobrze przy pracy na roli.

Kartuzy atrakcje dla dzieci opinie gdzie z dzieckiem Kaszuby

Jak wyglądało niegdyś kaszubskie gospodarstwo domowe? Tego dowiemy się z kolejnych ekspozycji. Zobaczymy tutaj stare narzędzia do przechowywania pożywienia, łopaty do wyjmowania chleba z pieca czy przyrządy, które służyły do obrabiania ziarna.

Kaszuby atrakcje dla dzieci gdzie z dzieckiem Kartuzy opinie

Rybołówstwo jest nieodłączną częścią historii Kaszub ze względu na to, że było to (zaraz obok rolnictwa) główne zajęcie ówczesnej ludności. Biorąc pod uwagę liczbę okolicznych jezior obfitych w ryby – ludzie nie mogli narzekać na brak pożywienia. Niegdyś nie używano łodzi rybackich, a Kaszubi wypływali na wodę w drewnianych czółnach, które również możemy tam zobaczyć.

gdzie z dzieckiem na Kaszuby rodzinne atrakcje Kartuzy opinie

Najstarszym elementem kaszubskiego rzemiosła jest garncarstwo i w ostatniej sali na parterze będziemy mieli okazję dowiedzieć o nim nieco więcej. Zobaczymy, jak wyglądał proces tworzenia naczyń (od momentu lepienia z gliny aż po zdobienie i glazurowanie) i przyjrzymy się gotowym już naczyniom. Warto dodać, że na gotowych wyrobach znajdują się charakterystyczne kaszubskie wzory.

Kaszuby co robić z dzieckiem muzeum kaszubskie opinie

Kultura Kaszubska łączy się z wieloma tradycjami i obrzędami. Na szczególną uwagę zasługują stroje  tak zwanych”gwiżdżów”, których wizyty były nieodłącznym elementem świąt. Tak zwane „Obrzędy Gwiazdki” polegały na tym, że przebierańcy wędrowali przez całą wieś odwiedzając domostwa i wraz ze swoimi rekwizytami. Na szczególną uwagę zasługują również Kaszubskie Nuty, które zapisane zostały za pomocą obrazków na pięciolinii.

Sprawdź również:
Kaszuby z dziećmi – co zobaczyć?

Chyba większości z nas Kaszuby kojarzą się z przepięknymi haftami, które zdobią kaszubskie stroje, ceramikę i przedmioty codziennego użytku. Nieodłącznym elementem sztuki ludowej Kaszub są także malowane na szkle obrazy i rzeźbione w drewnie figury. To wszystko zobaczymy w pierwszej sali na piętrze.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach atrakcje dla dzieci opinie

Według starej kaszubskiej tradycji kobieta, która wychodziła za mąż otrzymywała od swoich rodziców tak zwany „posag panny młodej„. W wianowych skrzyniach poza skrytkami z kosztownościami znaleźć można było bieliznę i pościele, ale i przedmioty potrzebne młodej mężatce w codziennym życiu. Niegdyś zasadą było, że to kobieta po ślubie wprowadzała się do męża i wnosiła ze sobą swój posag. Jak to wszystko dokładnie wyglądało? Tego dowiemy się odwiedzając salę numer II.

Kaszuby atrakcje dla dzieci muzeum kaszubskie opinie

Ostatnią salą z kaszubskim muzeum jest izba kaszubska – zobaczymy tam, jak niegdyś urządzone były pokoje w kaszubskich domach. Na szczególną uwagę zasługują piękne, ale i funkcjonalne meble, oraz tak zwany „pyzder”, którym dyscyplinowano nieposłuszne dzieci.

Kaszuby atrakcje dla dzieci Kartuzy gdzie z dzieckiem opinie

Jak łatwo zauważyć wizyta w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach może być nie tylko świetną formą spędzenia czasu z rodziną, ale i świetną lekcją historii regionu. Z całą pewnością warto zajrzeć tutaj wybierając się na Kaszuby.

Cennik biletów Muzeum Kaszubskie Kartuzy

  • bilet normalny – 12 zł
  • bilet ulgowy – 6 zł
  • lekcja muzealna – 3,50 zł
  • lekcje przedszkolne: 3,50 zł
  • przewodnik po muzeum – 60 zł
  • przewodnik terenowy – 100 zł

Godziny otwarcia Muzeum Kaszubskie Kartuzy

  • wtorek – piątek: 8:00 – 16:00
  • sobota: 9.00 – 15.00
  • niedziela i poniedziałek: nieczynne

Lokalizacja Muzeum Kaszubskie Kartuzy

Chcesz lepiej poznać cały region?
Sprawdź co zobaczyć z dziećmi na Pomorzu?