Skansen Archeologiczny – Grodzisko w Sopocie

Będąc w Sopocie, raczej decydujemy się na tradycyjny sposób spędzania czasu w nadmorskim kurorcie: nieco plażowania, trochę kąpieli w morzu, przeplatanych relaksem i wypoczynkiem. Być może macie jednak ochotę na nieco inną atrakcję rodzinną niżeli wypad do sali zabaw do na basen? A może macie ochotę odwiedzić sopockie grodzisko? Czy wiecie, jaki jest najstarszy zabytek w tej miejscowości? Sprawdźcie koniecznie!

sopot gdzie z dzieckiem rodzinne atrakcje grodzisko skansen ceny opinie

Grodzisko Sopot – rodzinne atrakcje

Opis tej atrakcji powinniśmy zacząć od odpowiedzi na pytanie: czym jest grodzisko? Otóż grodzisko archeologiczne to nic innego, jak pozostałości po obronnej osadzie. Najczęściej jest to kwadratowe, lub koliste wzniesienie. Tym mianem określa się również gród o większych rozmiarach. I właśnie tym miejscem – najstarszym zabytkiem w Sopocie i jednocześnie oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku jest Grodzisko w Sopocie. Czego właściwie powinniśmy spodziewać się na miejscu?

Ten położony wśród zieleni skansen umożliwia nam zobaczenie tego, jak niegdyś wyglądały wspomniane grodziska. Wspaniałe rekonstrukcje idealnie odwzorowują starą bramę, chaty czy ogrodzenie wzniesione z drewnianych pali nazywane palisadą.  Istotnym jest faktem jest, że wszystkie rekonstrukcje znajdują się dokładnie w tym samym miejscu, w którym niegdyś odnaleziono autentyczne elementy grodziska. Jest to więc wspaniała okazja ku temu, by przenieść się w przeszłość do okresu wczesnego średniowiecza.

Sprawdź również:
Gdańsk – co zobaczyć z dzieckiem?

To miejsce z pewnością przypadnie do gustu nie tylko pasjonatom kultury słowiańskiej i wikingów – jest również odwiedzane przez szkolne wycieczki i tysiące turystów nie tylko z okolic Sopotu. Misją skansenu jest propagowanie popularyzacji historii. Odbywają się coroczne Festyny Archeologiczno-Historyczne czy imprezy plenerowe, a dodatkowo na miejscu odbywają się specjalne, żywe lekcje historii dla najmłodszych.

Na terenie Grodziska w Sopocie – poza możliwością dokładnego zwiedzania skansenu – znajduje się również pawilon wystawienniczo-edukacyjny. Znajdziemy tam stałą wystawę, na którą składają się archeologiczne zabytki Sopotu. Dowiemy się też więcej o pradziejach Morza Bałtyckiego – aby uczynić tę część atrakcyjną, wykorzystano tutaj modele audiowizualne. W pawilonie jest też specjalne miejsce przeznaczone na pracownie dla młodzieży i dzieci, gdzie odbywają się zajęcia, podczas których dzieci odtwarzają średniowieczne rzemiosła.

Łatwo więc zauważyć, że Grodzisko w Sopocie jest idealnym miejscem na rodzinną czy szkolną wycieczkę. Któż z nas nie chciałby na własne oczy zobaczyć pokazów walk na topory i miecze czy postrzelać z łuku? Kto wie, być może właśnie to miejsce zainspiruje nasze dziecko do podążania historycznymi szlakami?

Trójmiasto rodzinne atrakcje dla dzieci w sopocie skansen Grodzisko opinie

Cennik Skansen Archeologiczny – Grodzisko Sopot

Ceny biletów:

 • normalny: 12 zł
 •  

  ulgowy: 10 zł

 •  

  rodzinny dla maksymalnie 5 osób (2 osoby dorosłe i 1–3 dzieci): 40 zł

 • Wtorek – dzień bezpłatnego wstępu
   

Godziny otwarcia Skansen Archeologiczny Grodzisko Sopot

 • Poniedziałek – nieczynne
 • Od wtorku do niedzieli – od 9:00 do 17:00

Lokalizacja Skansen Archeologiczny – Grodzisko Sopot

Poniżej znajdziecie dokładną lokalizację Skansenu Archeologicznego – Grodzisko w Sopocie.

Sprawdź też nasz artykuł:

Sopot – atrakcje dla dzieci

1 comment

Leave Comment