Helsinki – atrakcje dla dzieci

helsinki z dzieckiem opinie atrakcje

Położone nad Zatoką Fińską Helsinki mają wszystko, co powinna mieć europejska metropolia. To także miejsce bardzo przyjazne dla rodzin. Warto poznać je bliżej.

Stolica Finlandii, największe miasto w kraju, ośrodek kulturalny, duży port bałtycki i jeden z największych w tej części świata portów lotniczych – Helsinki należą do najważniejszych ośrodków w Europie i mają wiele do zaoferowania. Monumentalna architektura, wspaniała natura, niezwykła linia brzegowa i liczne wyspy, wiele imprez i festiwali, parki rozrywki i muzea – największym problemem jest znalezienie wystarczającej ilości czasu, żeby zobaczyć to wszystko. Na szczęście pomaga w tym doskonale zorganizowany transport. Nawet jeśli nie mieliście w planach wizyty w Helsinkach, warto ją rozważyć podczas dłuższych lotów liniami Finnair właśnie przez lotnisko w Helsinkach - linia lotnicza oferuje usługę StopOver Finland - dzięki której możecie zrobić sobie przerwę w podróży od kilku godzin do kilku dni!

Helsinki rodzinne atrakcje

Helsinki - co zobaczyć z dzieckiem?

Zwiedzanie Helsinek warto zacząć od placu Senackiego, centralnego punktu miasta, przy którym znajduje się m.in. pomnik cara Aleksandra II, budynek Uniwersytetu Helsińskiego z 1832 roku, siedziba premiera oraz jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Helsinek – katedra luterańska z XIX wieku zaprojektowana przez Carla Ludwiga Engela. Prowadzą do niej szerokie schody, będące popularnym miejscem spotkań. Na placu odbywa się świąteczny jarmark, tutaj też hucznie świętuje się Sylwestra. Inne warte zobaczenia zabytki to imponujący budynek parlamentu z lat 20-tych XX wieku, wybudowany z czerwonego granitu z Kalvoli, Pałac Prezydencki, katedrę prawosławną pw. Zaśnięcia Bogarodzicy oraz Stadion Olimpijski, na którym odbywały się zawody podczas rozgrywanych w Helsinkach w 1952 roku igrzysk.

Helsinki atrakcje dla dzieci

W Helsinkach, jak przystało na miasto kultury, działają liczne muzea i galerie. Do najważniejszych należą Muzeum Narodowe Finlandii z warsztatem Vintti przeznaczonym specjalnie dla dzieci (interaktywna wystawa przedstawiająca historię kraju), Muzeum Sztuki Ateneum, w którym zobaczyć można dzieła m.in. Pabla Picassa, Tove Jansson, Le Corbusiera czy Edvarda Muncha. Osobnym rozdziałem jest  Twierdza Suomenlinna – jedna z największych twierdz na świecie wybudowana w 1748 roku przez Szwedów na sześciu wyspach. Obecnie jest siedzibą kilku placówek muzealnych (m.in. muzeum wojskowego z okrętem podwodnym z okresu II wojny światowej) i jedną z największych atrakcji Helsinek. Figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Helsinki atrakcje dla dzieci

Do twierdzy dotrzeć można z centrum promem. Zresztą w Helsinkach, jak przystało na miasto położone nad morzem, rozciągnięte częściowo aż na 300 wysp, kursuje wiele połączeń promowych. Można dzięki nim odwiedzić wyspę Valisaari, otwartą dla zwiedzających po latach użytkowania przez wojsko. Są tu pozostałości fortyfikacji, a także niezwykła przyroda. Na wyspie Seurasaari działa skansen prezentujący tradycyjne fińskie budownictwo od XVIII wieku, a na Korkesaari ogród zoologiczny założony w 1889 roku. Latem warto też skorzystać z jednej z plaż w Helsinkach – linia brzegowa ma tu około 100 km.

Helsinki rodzinne atrakcje

Helsinki to także miasto zieleni. Najstarszym parkiem jest położony bezpośrednio na zatoką park Kaivopuisto, w którym znajduje się udostępnione do zwiedzania Obserwatorium Astronomiczne Ursa. W Esplanade Park w samym centrum odbywa się mnóstwo koncertów i pokazów, można tu także odpocząć. W mieście znajduje się też park Keskuspuisto zajmujący dużą część stolicy. O tym, jak wielką wagę Finowie przywiązują do spokoju świadczy też świątynia ciszy Kamppi - miejsce o niezwykłej formie architektonicznej, w którym można po prostu pobyć w ciszy, uciekając od miejskiego zgiełku. Dużą atrakcją są tu również miejskie sauny, w któryh można się odprężyć. Potem warto wybrać się na zakupy. Główną ulicą handlową miasta jest dziś Aleksanterinkatu (ulica cara Aleksandra I), ale warto zajrzeć też na Rynek w Porcie Południowym i Starą Halę Targową z końca XIX wieku. Znajdziemy tam lokalne przysmaki, rękodzieło i pamiątki. W Helsinkach jest też Dzielnica Designu obejmująca 25 ulic i prezentująca fińskie dokonania w tej dziedzinie poprzez galerie, muzea, sklepy i studia designu. Odbywa się tu też znana impreza Helsinki Design Week.

Helsinki rodzinne atrakcje Finlandia

Stolica Finlandii to też sporo atrakcji stworzonych specjalnie z myślą o dzieciach. Na pewno spodoba im się lunapark Linnanmäki z licznymi karuzelami i grami oraz drewnianą kolejką górską z 1951 roku. Dużą frajdę sprawi im wjazd na 40-metrowy diabelski młyn z doskonałym widokiem na miasto Przy placu senackim, w budynku Muzeum Miejskiego działa wystawa „Miasto Dzieci”, na której mogą poznać historię Helsinek wskakując do konnego powozu czy na statek z XVIII wieku. Na pewno też do gustu maluchom przypadnie centrum nauki Heureka, akwarium SEA LIFE oraz kryte place zabaw – SuperPark i Helsinki Playground.

diabelski młyn Helsinki atrakcje dla dzieci

#FeelFinair #Helsinki #HelsinkiAirport

Oficjalny przewoźnik Św. Mikołaja