10 najpopularniejszych miast w Europie

Poznaj najciekawsze miasta w Europie i dowiedz się, co warto zobaczyć w nich z dzieckiem. Są bliżej niż myślisz.

Na Starym Kontynencie istnieje wiele metropolii z kilkusetletnią lub dłuższą tradycją i bogatą historią. Widziały i przeszły niejedno, ale dzięki temu mogą dziś świecić jeszcze jaśniejszym blaskiem. Wspaniała architektura, historyczne miejsca, muzea i galerie z najcenniejszymi eksponatami i dziełami sztuki – to wszystko przyciąga miliony turystów. Ale my chcemy Wam pokazać, że w europejskich miastach są także niezliczone, zaskakujące i nietuzinkowe atrakcje dla dzieci. Prezentujemy 10 najpopularniejszych miast w Europie i prawdziwe cuda, które możecie w nich odwiedzić.

Londyn

To miasto doskonale znane Polakom. Prawie każdy albo tam był, albo ma tam kogoś znajomego. To jedna z największych na świecie metropolii. Dzięki dużej liczbie mieszkających w Londynie naszych rodaków z wielu polskich miast kursują tam tanie linie lotnicze z dużą częstotliwością. Zobaczyć można tutaj niezwykle symboliczne zabytki, jak Big Ben czy Most Tower. Oprócz tego na dzieci czeka tu także królestwo zabawy i mnóstwo niezwykłych doznań. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni nad Tamizą jest wyjątkowe nagromadzenie spektakularnych atrakcji. Na pierwszy plan wysuwa się London Eye – największy diabelski młyn na świecie. Tuż obok działa Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, przerażające londyńskie lochy London Dungeon czy ogromne akwarium SEA LIFE. Najnowszą atrakcją jest tu Shrek’s Adventure – miejsce, w którym można przeżyć przygodę z wielkim zielonym ogrem. Warto też odwiedzić bezpłatne British Museum, w którym stoi np. pomnik z Wyspy Wielkanocnej, czy stację metra King’s Cross, gdzie podobno znajduje się magiczny peron 9 i 3/4, z którego odjeżdżał express do Hogwartu w uwielbianej przez dzieci serii książek o Harrym Potterze. Czytaj więcej o najlepszych atrakcjach w Londynie.

najpopularniejsze miasta w Europie

Barcelona

To magiczne miasto na wybrzeżu Costa Brava oprócz zwiedzania wspaniałych zabytków oferuje nam też wypoczynek na swoich pięknych plażach nad Morzem Śródziemnym. Przez wielu są one uznawane za najpiękniejsze plaże miejskie na świecie, a najbardziej znaną jest Barceloneta. Ale już sam spacer po barcelońskich placach, m.in. po Placu Hiszpańskim czy Placu Katalońskim z deptakiem La Rambla jest niezwykłym przeżyciem. Trzeba też odwiedzić wzgórze Montjuïc, na które można wjechać kolejką linową. Rozpościera się z niego piękny widok na port. Można też zobaczyć Stadion Olimpijski. Poza tym na pewno duże wrażenie na maluchach zrobi inny obiekt sportowy – największy stadion piłkarski na świecie Camp Nou, siedziba słynnego klubu FC Barcelona. W mieście działa też jedno z największych oceanariów w Europie – L’Aquarium. Oczywiście wszystkich atrakcji Barcelony nie sposób wymienić, ale na pewno nie można zapomnieć o wielkich architektonicznych dziełach Gaudiego, z których najbardziej znanym jest chyba Sagrada Familia. Czytaj więcej o atrakcjach Barcelony dla rodzin z dziećmi.

Barcelona rodzinne atrakcje

Paryż

Miasto zakochanych okazuje się być też miastem przyjaznym dzieciom. Miejsce warte odwiedzenia można wymieniać bez końca – wieża Eiffla, Pola Elizejskie, Łuk Triumfalny, Luwr, katedra Notre-Dame, wzgórze Montarte i wiele, wiele innych. Oprócz tego można też wybrać się w rejs po Sekwanie albo odpocząć w jednym z tutejszych ogromnych parków, a których także czeka masa atrakcji dla dzieci. Na pewno maluchom przypadnie do gustu także wizyta w Aquarium de Paris, gdzie znajduje się zbiornik z 25 rekinami, i wizyta w niezwykłej siedzibie muzeum sztuki współczesnej w Centrum Pompidou, gdzie przygotowano specjalną wystawę dla dzieci. Nie można też nie wybrać się do dwóch największych parków rozrywki we Francji – Disneylandu oraz Parku Asterixa. Oba położone są pod Paryżem, ale warto do nich zajrzeć, bo czeka tam na dzieciaki niezapomniana zabawa wspólnie z ich ulubionymi postaciami z bajek i komiksów.

Paryż rodzinne atrakcje miasta w Europie

Rzym

Wieczne miasto, do którego prowadzą wszystkie drogi. To kolejna skarbnica światowej kultury i niezwykle cennej architektury. Chyba każdy słyszał o Koloseum, w którym walki toczyli starożytni gladiatorzy czy wzgórzu Palatyn, gdzie wedle legendy wilczyca opiekowała się założycielami Rzymu – braćmi Romulusem i Remus. Koniecznie trzeba też zobaczyć plac Forum Romanum i fontannę di Trevi. Na trasie wycieczki nie może też zabraknąć Watykanu z monumentalną Bazyliką św. Piotra. Z bardziej nowoczesnych atrakcji warto wymienić choćby interaktywne Muzeum Explora, w którym maluchy mogą własnoręcznie skonstruować ciekawe urządzenia, czy muzeum techniki Technotown. Można też wybrać się na plaże do nadmorskiej dzielnicy Ostia albo wypłynąć w rejs wycieczkowy po Tybrze. Pod Rzymem znajduje się też park rozrywki Rainbow Magicland.

rodzinne atrakcje Rzym

Praga

Stolica Czech posiada liczne grono wielbicieli, którzy uważają ją za najpiękniejsze miasto świata i wracają tam raz za razem. Nie jest łatwo oprzeć się jej urokowi i architekturze, która tworzy wyjątkową atmosferę. Zamek na Hradczanach, jedyna w swoim rodzaju Złota Uliczka, Most Karola z wspaniałymi rzeźbami czy Rynek Staromiejski to tylko niektóre z obowiązkowych punktów do zwiedzania. Na wzgórze Petřin można wjechać kolejką linową. Znajdują się tam rozległe ogrody oraz 60-metrowa wieża widokowa, z której roztacza się przepiękna panorama miasta. Poza tym w Pradze na dzieci czeka Muzeum Zabawek, ogromna makieta kolejowa Království železnic, akwarium Morsky Svet oraz zoo. Warto też spróbować zainteresować maluchy historią – w Pradze działa idealne do tego miejsce – Museum Komunizmu. Pouczające i zabawne zarazem. Czytaj więcej o najlepszych atrakcjach w Pradze.

rodzinne atrakcje Praga Czechy

Berlin

Największe miasto i stolica Niemiec to prawdziwa europejska metropolia, w której pełno jest atrakcji dla dzieci i miejsc wartych odwiedzenia. Dodatkową zachętę stanowią umiarkowane ceny i niezbyt duża odległość od Polski. Oprócz znanych zabytków, jak Brama Brandenburska, Reichstag czy Mur Berliński, trzeba zobaczyć też wielką makietę kolejową LOXX Miniature Worlds, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, muzeum magii Magicum, oceanarium SEA LIFE z największym cylindrycznym akwarium AquaDom. Niezwykłe emocje czekają także w Legoland Discovery Centre, gdzie można nauczyć się budować skomplikowane konstrukcje z najpopularniejszych klocków świata, oraz w Berlin Dungeon – wyjątkowym domu strachów oprowadzającym po mrocznych zakamarkach miasta. Niedaleko Berlina działa też Tropikalna Wyspa – niezwykły aquapark pod ogromną kopułą, w którym można nawet zanocować i poczuć się jak na rajskiej plaży. Czytaj więcej o atrakcjach dla dzieci w Berlinie.

berlin atrakcje dla dzieci Niemcy weekend

Amsterdam

Nazwa Amsterdam oznacza tamę na rzece Amstel. I rzeczywiście, woda to tutaj żywioł dominujący. Miasto posiada rozległą sięć wodną z 160 kanałami i podzielone jest na liczne wyspy. Właśnie dlatego nazywa się je często Wenecją Północy. W związku z tym w mieście cumują liczne barki mieszkalne, tworząc niecodzienną atmosferę. Po Amsterdamie, który jest przecież też ogromnym portem posiadającym połączenie z Morzem Północnym, można poruszać się popularnymi autobusami wodnymi i licznymi statkami wycieczkowymi. Ale najbardziej popularnym środkiem transportu są tu i tak rowery, których liczba znacznie przewyższa samochody. Nawet taksówki są tu głównie rowerowe. A wszystko to dzięki gęsto oplatającym miasto ścieżkom rowerowym. Sercem Amsterdamu jest Plac Dam, przy którym zobaczyć można m.in. Nationaal Monument – ogromy pomnik ofiar II wojny światowej i Pałac Królewski w budynku dawnego ratusza. Ale zabytków jest tu znacznie więcej, m.in. dawna waga miejska Die Waag. Zresztą liczne kamieniczki i wąskie uliczki też przyciągają wzrok charakterystyczną architekturą. Amsterdam słynie ze swoich muzeów związanych ze słynnymi malarzami – Domu Rembrandta i Muzeum Vincenta van Gogha. Wspaniałą kolekcję malarstwa można zobaczyć też w muzeum narodowym Rijksmuseum. Do wartościowych atrakcji należy też zaliczyć jeden z najstarszych na świecie ogrodów zoologicznych oraz dom Anny Frank. Pod Amsterdamem znajduje się największy ogród kwiatowy świata – Keukenhof, w który na wiosnę kwitnie ponad 7 mln kwiatów, w dużej mierze charakterystycznych dla Holandii tulipanów. Przeczytajcie koniecznie: Top 10 w Amsterdamie wg.Globtroterka.

Amsterdam rodzinne atrakcje Holandia

Wiedeń

Metropolia niezwykle ważna ze względu na swoją historię, niegdyś stolica jednego z najpotężniejszych na świecie mocarstw i centrum polityczno-kulturalnego życia Europy. Dzięki wielowiekowej tradycji zobaczyć tu można dziś architekturę reprezentującą wszystkie najważniejsze style. Centralnym punktem miasta jest aleja Ringstrasse, przy której zobaczyć można najbardziej charakterystyczne zabytki Wiednia, m.in. ratusz, operę, uniwersytet czy parlament. Tutaj też działają dwa bliźniacze obiekty – Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej, posiadające jedna z najcenniejszych zbiorów na świecie. Niedaleko znajduje się też dzielnica muzealna MuseumsQuartier, jeden z największych na świecie kompleksów tego typu. Warto zwrócić tutaj uwagę na Muzeum dla Dzieci ZOOM, w którym znajdują się rozwijające warsztaty i laboratoria. Poza dzielnicą muzeów maluchom powinno spodobać się także Muzeum Techniki z wieloma zabytkowymi pojazdami i urządzeniami, oraz Dom Muzyki, w którym nasze pociechy same będą mogły tworzyć własną muzykę. Innym ważnym miejscem Wiednia jest Stephansplatz, przy którym stoi imponująca katedra św. Szczepana, jedna z największych świątyń w Europie i symbol miasta. Trzeba też koniecznie odwiedzić Prater – największy park publiczny w Europie z ogromnym lunaparkiem (słynny wiedeński diabelski młyn), Pałac Schönbrunn z równie pięknym parkiem oraz miejsce pamięci polskiego wojska – wzgórze Kahlenberg, gdzie Jan III Sobieski pokonał wojska tureckie podczas odsieczy wiedeńskiej.

Wiedeń rodzinne atrakcje Austria

Budapeszt

Stolica i największe miasto Węgier powstało z połączenia dwóch osad po różnych stronach Dunaju – Budy i Pesztu. Jest znana jako miasto uzdrowiskowe, są tu liczne źródła wody termalnej, łaźnie i pijalnie wód. Część z nich jest zabytkowa. Uzdrowiskowy klimat panuje także na Wyspie św. Małgorzaty, na której działa rozbudowany kompleks basenów, obiekty sportowe, ścieżki rowerowe i joggingowe oraz przestrzenie do piknikowania na trawie. Na wyspę można dostać się zabytkowym Mostem św. Małgorzaty. Inne równie piękne mosty w mieście to Most Łańcuchowy i Most Elżbiety. Reprezentacyjną aleją miasta jest aleja Andrassyego, przy której znajduje się m.in. budynek opery. Na jej końcu mieści się Plac Bohaterów, którego centralnym punktem jest Pomnikiem Tysiąclecia z 36-metrową kolumną archanioła Gabriela. Przy placu stoją też zabytkowe budynki – Muzeum Sztuk Pięknych i Pałac Ekspozycji. Inne warte uwagi zabytki w mieście to budynek parlamentu, ogromny kompleks Zamku Królewskiego na Wzgórzu Zamkowym, kościół św. Macieja – miejsce koronacji węgierskich krolów, Bazylika św. Stefana, Pomnik Wolności i cytadela na Górze Gellerta. W Budapeszcie funkcjonuje kilka kolejek, m.in. kolejka zębata siklo na Wzgórze Zamkowe czy kolejka linowa na Górę Jana – najwyższe wzniesienie miasta. Można też odwiedzić lasek miejski Varosliget, gdzie działa zoo i lunapark. Warte uwagi jest też drugie najstarsze na świecie metro z 1896 roku.

rodzinne atrakcje budapeszt węgry

Kopenhaga

Niezwykle położona metropolia – częściowo na wyspie Zelandia, częćiowo na wyspie Amager. Dodatkowo, mostem nad cieśniną Sund połączona jest ze szwedzkim Malmo. To najdłuższy na świecie most łączący dwa państwa. W Kopenhadze jest mnóstwo ciekawych atrakcji dla dzieci, ale na pierwszy plan wysuwają się Ogrody Tivoli – drugi najstarszy na świecie park rozrywki. Znajduje się w samym centrum miasta, jest położony pośród przepięknej roślinności i posiada mnóstwo reller coasterów i karuzeli, a także wiele charakterystycznych budynków w stylu orientalnym, a nawet teatr. Drugim najbardziej charakterystycznym miejscem w stolicy Danii jest deptak Stroget prowadzący od Placu Ratuszowego do kanału Nyhavn, gdzie kolorowe kamienice pochylają się nad wodą. Stąd można wypłynąć w rejs turystyczny po mieście. Poza tym w Kopenhadze dzieci zainteresować może Den Bla Planet – ogromne akwarium z tunelem z rekinami oraz miejsca związane z Hansem Christianem Andersenem, autorem pięknych baśni. Są to poswięcone mu muzeum i pomniki – jego samego oraz Małej Syrenki, bohaterki jego utworu.  Zobaczcie jak może wyglądać wycieczka z dzieckiem do Kopenhagi (wg. Tędy i Owędy)

Kopenhaga rodzinne atrakcje Dania

Gdzie jeszcze z dzieckiem na weekend w Europie?

Jako bonus warto dodać niewielkie Billund w Danii - to tam znajdziecie największy na świecie park rozrywki LEGOLAND. - poznaj atrakcje LEGOLAND Dania - sprawdź bezpośrednie loty od 39 pln i noclegi poniżej 99 pln >>Weekend w LEGOLAND taniej<<