Berlin – najlepsze atrakcje dla dzieci

berlin atrakcje dzieci opinie

Stolica Niemiec – Berlin – co roku przyciąga tłumy turystów, w tym także tych podróżujących z dziećmi. Powodem są nie tylko wartościowe zabytki, ale również wiele atrakcji dla najmłodszych.

W Berlinie, jednym z najważniejszych ośrodków miejskich w Europie, możemy liczyć na niezwykłe wrażenia. Korzystanie z kulturowego i rozrywkowego bogactwa ułatwia infrastruktura turystyczna na najwyższym poziomie i świetnie zorganizowana komunikacja. Do tego należy dodać szeroką ofertę noclegową skierowaną do rodzin, a także wiele przyjaznych dzieciom kawiarni i restauracji.

atrakcje dla dzieci Niemcy Berlin

Co zobaczyć z dzieckiem w Berlinie? Poznaj najlepsze atrakcje

Berlin gwarantuje rodzinną zabawę przez cały rok. W zależności od pogody, możemy wybrać się na zwiedzanie zabytków i atrakcji lub spędzić dzień w jednym z interaktywnych muzeów. Przy sprzyjającej pogodzie warto poruszać się po Berlinie np. rowerami (można je wypożyczyć wraz fotelikami i kaskami dla dzieci). Wycieczkę rowerową możemy zaplanować wokół Bramy Brandenburskiej oraz wzdłuż fragmentów Muru Berlińskiego. Przemieszczać się po mieście można też swobodnie komunikacją miejską (rozbudowana sieć autobusów, tramwajów i kolei nadziemnych oraz podziemnych), która dowiezie nas do wszystkich najważniejszych atrakcji Berlina. Zwiedzać Berlin możemy również drogą wodną – do wyboru mamy kilka rejsów po rzekach Sprewa i Hawela, podczas których zobaczymy największe atrakcje miasta z innej perspektywy.

wieża telewizyjna Berlin opinie

Jednym z centralnych punktów miasta jest Alexanderplatz. Dużą frajdą dla maluchów będzie tu wjazd na mierzącą niemal 370 m wysokości wieżę telewizyjną Berliner Fernsehturm, gdzie z tarasu widokowego możemy podziwiać panoramę miasta. To świetna okazja na wykonanie wspólnego zdjęcia! Berlin z góry zobaczymy także z kopuły siedziby niemieckiego Bundestagu, czyli Reichstagu. Warto wspomnieć, że na zwiedzanie kopuły oraz tarasu na dachu budynku trzeba się wcześniej zarejestrować. Kolejną możliwość poznania Berlina w pigułce daje nam Modellpark Berlin-Brandenburg – park miniatur, w którym podziwiać można najbardziej rozpoznawalne budowle miasta w skali 1:25. Natomiast cały miniaturowy Berlin wraz z małymi autobusikami na ulicach i jedną z największych na świecie makietą kolejową zobaczymy w LOXX Miniature Worlds.

park miniatur Berlin rodzinne atrakcje

Po rozpoznaniu podstawowych atrakcji możemy zacząć zwiedzanie Berlina. Znajdzie się tu coś dla każdego. Jeśli jesteśmy zainteresowani, jak przebiegało życie na dworze króla Fryderyka I, to koniecznie musimy się wybrać na wycieczkę z przewodnikiem po pałacu Charlottenburg. Mali sportowcy na pewno ucieszą się z wizyty na stadionie olimpijskim, a miłośnicy lotnictwa wojskowego zadowoleni będą z wizyty na dawnych lotnisku Gatow, gdzie znajduje się Luftwaffen Museum z bogatą kolekcją samolotów i helikopterów. Na pewno warto odwiedzić też berlińskie zoo – jedno z największych na świecie.

Prawdziwą gratką dla maluchów są jednak tutejsze niezwykłe parki rozrywki. LEGOLAND Discovery Centre pozwoli zrozumieć fenomen klocków LEGO, a dzięki prowadzonym tu zajęciom można nauczyć się wykorzystywać w pełni ich możliwości. Niemałą gratką jest możliwość zobaczenia rekonstrukcji najpopularniejszych berlińskich budynków wykonanych z kolorowych klocków. Przy okazji, nie należy zapomnieć o skorzystaniu z przejażdżki samochodzikiem, czy skorzystania z karuzeli, którą będziemy napędzać własnymi nogami! Kilka godzin dobrej zabawy gwarantowane!Fabryka Lego Berlin atrakcje opinie

Natomiast podczas interaktywnego spaceru w podziemnych lochach Berlin Dungeon można poznać historię miasta opowiedzianą w niesamowity, śmieszny i straszny zarazem sposób (nie polecamy dla małych dzieci). Przedstawienie z użyciem nowoczesnych multimediów pozostaje w pamięci na długo. Z kolei  w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds dzieciaki mogą zrobić sobie zdjęcie z którąś ze swoich ulubionych gwiazd muzyki czy filmu. Naprawdę wyglądają tutaj jak prawdziwe, a spotkanie twarzą w twarz z chociażby Albertem Einsteinem to niezwykłe przeżycie!

berlin muzeum figur woskowych atrakcje opinie  

Na terenie miasta znajduje się wiele terenów zielonych, idealnie nadających się na piknik. Kiedyś było tu lotnisko Tempelhof, teraz Tempelhofer Feld to miejsce spotkań mieszkańców chętnie uprawiających sport: znajdziemy tu ścieżki rowerowe, trasy do biegania, a dla tych, którzy preferują odpoczynek na świeżym powietrzu przygotowana została specjalna przestrzeń do grillowania. Na terenie Görlitzer Park mieści się małe zoo, w którym możemy zobaczyć zwierzęta. W Pinke-Panke dzieci w godzinach popołudniowych zakładają na nogi kalosze, wchodzą na farmę i pomagają przy karmieniu zwierząt. Duży plac zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu znajduje się w Park am Gleisdreieck w okolicy Placu Poczdamskiego. W Treptower Park możemy wypożyczyć łódki czy rowery wodne i popływać po jeziorku. Na terenie Berlina znajduje się jeden z najlepszych i najważniejszych na świecie ogrodów botanicznych Botanischen Garten, gdzie zgromadzonych zostało ponad 22 000 gatunków roślin z całego świata.

atrakcje berlin opinie botanische garten

Jeśli w Berlinie doskwiera nam upał, to możemy zaplanować wycieczkę na plażę położoną w Jungfernheidepark czy Wannsee. W mieście znajduje się również kilka basenów – orzeźwiającą kąpiel z dziećmi możemy wziąć w Kinderbad Monbijou, sadzawce na Boxhagener Platz czy Gärten der Welt, gdzie oprócz pluskania w basenie możemy przespacerować się po wiernie odzwierciedlonych ogrodach z Bali, Chin oraz Japonii. Ale najwspanialsza wodna przygoda czeka na nas kilkadziesiąt kilometrów od Berlina, w największej hali świata – Tropikalnej Wyspie. To wspaniała zabawa dla całej rodziny w basenach i na plaży w prawdziwie tropikalnym klimacie.

Tropikalna Wyspa Berlin rodzinne atrakcje

Berlin oferuje także liczne i ciekawe muzea. W Alliierten Museum znajdziemy oryginalny fragment tunelu zbudowanego przez Amerykanów oraz Brytyjczyków w celu szpiegowania Sowietów we wschodnim Berlinie za czasów zimnej wojny. W U-Bahn-Museum poznamy historię berlińskiego metra, w Berlin Magic Museum możemy zobaczyć ponad 450 eksponatów związanych z magicznych sztuczkami, a w Deutsches Technikmuseum poznamy historię rozwoju niemieckiej myśli technicznej, z której znany jest ten naród.

Szczególną uwagę należy zwrócić Museum für Naturkunde (Muzeum Historii Naturalnej). Jest to niezwykle ciekawe muzeum, przedstawiające jak sama nazwa mówi - historię naszej planety. Znajdziemy tutaj między innymi gabloty ze zwierzętami z całego świata, obrazujące proces ewolucji poszczególnych gatunków czy też niezwykle rozległą kolekcję minerałów. To jednak nie wszystko! Absolutnie każdy maluch zachwyci się obecnością największego na świecie rekonstruowanego brachiozaura — to na pewno robi wrażenie! Poza tym znajdziemy tam rekonstrukcje innych dinozaurów, takich jak tyranozaur! Nie zapomnijcie także odwiedzić wystawy o kosmosie czy innych stanowisk interaktywnych!

Warto wybrać się również do AquaDom & SEA LIFE Berlin, gdzie w ponad 35 akwariach żyje ponad 5000 zwierząt, dodatkową atrakcją jest sztuczna rafa koralowa, ale przede wszystkim największe na świecie akwarium cylindryczneTen potężny berliński zbiornik wodny skrywa także inną, niezwykle ciekawą atrakcję. Jest nią przejażdżka windą wewnątrz akwarium, trwająca aż kilkanaście minut. Podczas jej trwania będziemy mieli szansę na zobaczenie aż 1500 ryb, co na pewno pozostanie w pamięci naszych pociech na długo. Przecież nie zawsze można “zajrzeć” do tego, jak żyją stworzenia podwodne, czyż nie?

Dla nieco starszych dzieci ciekawą, a zarazem dydaktyczną propozycją może być wycieczka po podziemnym Berlinie – tu możemy poznać bliżej historię mieszkańców, którzy podczas II Wojny Światowej musieli schronić się w tunelach oraz bunkrach. Zimą warto też odwiedzić jeden z jarmarków bożonarodzeniowych. Odbywa się ich tu kilka, na wszystkich znajdziemy rewelacyjne atrakcje, piękne dekoracje i prawdziwie świąteczny klimat.

Muzeum Historii Naturalnej Berlin opinie