Nieznane atrakcje i miejsca – Półwysep Helski i okolice

polwysep helski okolice malo znane atrakcje
Półwysep Helski to stosunkowo niewielki kawałek lądu, jednak ma on swoją ciekawą i burzliwą historię, a przy tym wszystkim jest doskonałym miejscem na rodzinny wypad – niezależnie czy mówimy o wakacjach, czy weekendowym wypoczynku. Duża część z was przybywa tam celem wypoczynku na plaży… jednak co dalej? Zapytamy inaczej – co dalej robić, jeżeli plaża wam się już znudzi, a wy sami zobaczyliście już najpopularniejsze miejsca całego Półwyspu? Nie martwcie się, specjalnie dla was przygotowaliśmy inne, nieco mniej znane propozycje, które koniecznie musicie odwiedzić przy najbliższej okazji!

Po zwiedzaniu zapraszamy na
Rumia-atrakcje dla calej rodziny

Lotnisko w Jastarni

Być może niektórzy z was nie wiedzą, lecz w Jastarni znajdziecie lotnisko, które wcale nie jest byle jakim lotniskiem. Pozwoli wam ono obejrzeć piękno Półwyspu Helskiego z lotu ptaka. Jak to możliwe?

Otóż startują stąd samoloty wykonujące loty widokowe nad całym półwyspem, odbywające się na pułapie 300-400 metrów, a sama zabawa trwa około 15 minut. Widoki naprawdę zapierają dech w piersiach! Jeżeli zapytacie dlaczego – To odpowiedź jest prosta – rzadko kiedy istnieje okazja na obejrzenie za jednym razem Morze Bałtyckie, Zatokę Pucką i Półwysep Helski! Nie zapomnijcie jednak o tym, że możecie wybrać w którą stronę chcecie polecieć – w stronę Helu lub Władysławowa! Niezapomniane wrażenia gwarantowane, a jeżeli nam nie ufacie, to sprawdźcie film poniżej!

Sprawdź także:

Loty widokowe nad Półwyspem Helskim

Ryf Mew

Ryf Mew ma wiele nazw: Rewa Mew, Mewia Rewa czy Rybitwia Mielizna, a to nie wszystko! To swego rodzaju półwysep, którego mielizna powstała na skutek nanoszenia piasku przez prąd morski z zatoki. To właśnie Ryf Mew dzieli Zatokę Pucką na dwie części! Obecna tu płycizna umożliwia przy dobrych warunkach przejście piesze z okolic Kuźnicy aż do Rewy! Przy tym wszystkim, nie zanurzycie się nie dalej niż do pasa! Warto także wspomnieć o tym, że wzdłuż Rybitwiej Mielizny przebiega wschodnia granica Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Taka wyprawa zapada w pamięć!

ORP Bryza – zatopiony okręt specjalnie do nurkowania 

ORP Bryza to jednostka, która rozpoczęła swoją służbę w Marynarce Wojennej Rzeczypospolitej Polski na początku 1965 roku, a zakończyła ją dopiero 2001 roku… jednak to był koniec całej historii tego okrętu! W 2008 roku został on odkupiony przez miasto Hel, a następnie zatopiona w 2009 roku, celem zatopienia go w wodach zatoki. Dziś służy on jako naprawdę niecodzienna atrakcja!

Wrak ORP Bryza to dziś specjalnie przygotowany dla nurków obiekt, który co więcej – jest całkowicie zabezpieczony, przez co nie znajdziemy tam “pułapek dla nurków” takich jak sieci, czy żyłki wędkarskie. Sam wrak znajduje się na głębokości od około 13 do 21 metrów i stanowi świetny obiekt do eksploracji – nawet gdy jesteście początkującymi nurkami! Dostać się na wrak ORP Bryza można bezpośrednio z plaży lub z łodzi.

PuckGlas – Huta Szkła 

Puck, znajdujący się niedaleko wjazdu na Półwysep Helski być może nie leży na samym jego terenie, lecz nie oznacza to tego, że nie warto tam zajrzeć. Szczególnie mówimy tu o Manufakturze Szkła PuckGlas! Ta manufaktura szkła artystycznego to naprawdę fenomenalne miejsce, pozwalające obejrzeć dokładnie skomplikowany proces wytwarzania przeróżnych przedmiotów ze szkła! Poza samą hutą szkła, na miejscu znajdziemy Pracownię Sztuki Glass Art Studio!

Wewnątrz huty szkła organizowane są przeróżne pokazy pracy ze szkłem, a także warsztaty… podczas, których sami spróbujecie sami wyrobić przedmioty ze szkła! Niezależnie od tego, czy mowa o dorosłych, czy dzieciach – zobaczycie, że nie jest to tak proste, na jakie wygląda!

Sprawdź także:

Manufaktura Szkła PuckGlas

Osada Słowiańska Sławutowo

Jeżeli będziecie w okolicy Półwyspu HelskiegoOsada Słowiańska w Sławutowie to prawdopodobnie najlepszy sposób na pokazanie naszym dzieciom jak wyglądało życie 1000 lat temu. Zaufajcie nam – dzieci na pewno docenią taką niecodzienną, lecz niezwykle praktyczną lekcję historii!

osada-slowianska-slawutowo-atrakcje-dla-dzieci-malo znane atrakcje

Obecna tu rekonstrukcja osady bazuje na słowiańskim grodzie pochodzącym z przełomu IX-X wieku. Składa się z 400-metrowej palisady, 3 bram obronnych i 8 chat (wszystko wykonane z drewnianych pali), w których znajdziemy warsztaty rzemieślników, takich jak garncarz, piekarz, rymarz czy bursztynnik. Cała osada powstała w celu szerzenia wiedzy o kulturze dawnych Słowian. Na miejscu możemy także wziąć udział w przeróżnych zajęciach dydaktycznych, żywych lekcjach historii i nie tylko!

Sprawdź także:

Osada Słowiańska Sławutowo

Hallerówka Władysławowo

Słysząc nazwę Hallerówka, zapewne na myśl przyjdzie wam postać generała Józefa Hallera i będzie to doskonałe skojarzenie! Hallerówka to nic innego jak oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy zlokalizowany właśnie w drewnianej willi należącej niegdyś do generała Hallera i jego rodziny. Sam budynek został wybudowany w 1924 roku i dziś jest zabytkiem… jednak co znajdziemy wewnątrz niego?

Hallerowka-wladyslawowo-atrakcje-dla-dzieci-malo znane atrakcje

Obecnie czeka na nas tam stała ekspozycja pt. Gen. Józef Haller na Pomorzu – Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały – skupiająca się na życiu i służbie generała J. Hallera. Informacje na temat aktualnie prezentowanych wystaw w Hallerówce możemy znaleźć na stronie internetowej Muzeum. Warto także wspomnieć o tym, że w otoczeniu „Hallerówki” znajduje się tzw. Adiutantówka czyli nic innego jak dawny domek letniskowy adiutanta generała Jana Dworzańskiego. 

Sprawdź także:

Hallerówka Władysławowo

Osada łowców fok Rzucewo

Łowiectwo odegrało niezwykle dużą rolę w rozwoju nie tyle, co samego Półwyspu Helskiego, ale i jego okolic. Aby rzucić nieco więcej światła na ten czas w historii, w Rzucewie powstała osada łowców fok. Dzięki niej zobaczymy, jak rozwijała się kultura i jak wyglądało codzienne życie wśród ludzi z okolic Rzucewa! Przeprowadzone tu odkrycia archeologiczne doprowadziły do postania parku kulturowego – Osada Łowców Fok.

osada-lowcow-fok-rzucewo-opinie-malo znane atrakcje

Znaleziono tu pozostałości zabudowy, chat i warsztatów. Gdy dodamy do tego rekonstrukcje, takie jak chata szamana, chata słupowa, piec garncarski czy pracownia kamieniarza i ścieżkę dydaktyczną, zyskujemy naprawdę ciekawy sposób spędzania czasu! Przy okazji, warto także pamiętać o platformie widokowej, oraz Chacie Kaszubskiej, w której mają miejsca zróżnicowane tematycznie wystawy, warsztaty czy wykłady!

Sprawdź także:

Osada Łowców Fok Rzucewo

Fortyfikacje na Półwyspie

 

Jeżeli interesujecie się nieco historią, to na pewno wiecie o tym, że Półwysep Helski i Kaszuby Północne to nie tylko piękne tereny, ale też miejsca, pamiętające trudną, wojenną historię. Właśnie dlatego, warto zobaczyć pozostałości tych śladów rozsiane na całym półwyspie w postaci bunkrów i fortyfikacji! To niezwykle ciekawa lekcja historii!

Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych, przeznaczony jest raczej dla osób zmotoryzowanych, jednak jego znaczną część można pokonać rowerem lub pieszo. Cały szlak to ponad 80 obiektów, położonych na trasie bazującej na “kręgosłupie i ościach”. Obok atrakcji, takich jak Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, czy wspomniana przez nas wcześniej Hallerówka we Władysławowie lub fortyfikacje na Półwyspie Helskim – znajdziemy tam też mniej znane, lecz naprawdę ciekawe obiekty takie jak pozostałości bazy lotniczej w Pucku, czy nawet obiekty poligonu torpedowego na wodach Zatoki Puckiej i nie tylko! Obejrzenie tych miejsc naprawdę działa na wyobraźnie i pozwala lepiej poznać burzliwą historię tej okolicy!

Sprawdź także:

Bunkry i fortyfikacje Hel i okolice-Szlak Historii Militarnej

D-Day Hel

Ostatnią z omawianych dziś atrakcji będzie nie miejsce a… wydarzenie! Mowa oczywiście o tak zwanym D-Day, odbywającym się rokrocznie w mieście Hel! Gwoli przypomnienia, D-Day to lądowanie aliantów w Normandii, będące największą operacją desantową w historii…a rekonstrukcja tych wydarzeń ma właśnie miejsce w Helu! Podczas tych wydarzeń, trwających aż 7 dni sierpnia, mają miejsce rekonstrukcje, pokazy mody, koncerty i żywa strefa historii!

Na miejscu nie zabraknie okazji do zobaczenia tego jak naprawdę wyglądały działania podczas II wojny światowej. Widzowie mają tu okazję zobaczyć w akcji maszyny takie jak czołg Sherman, a rekonstruktorzy tworzący okopy wiernie odtworzą tu codzienność życia na froncie. Mimo tego, że od tamtych wydarzeń minęło już 76 lat, to pamięć o nich jest nadal pielęgnowana!

Sami widzicie, jak wiele miejsc na Półwyspie Helskim i okolicach tylko czeka na wasze odwiedziny. Jeżeli więc zawitaliście już do wszystkich najpopularniejszych atrakcji, być może zechcecie rzucić okiem na jedną z tych, zaproponowanych przez nas?

A wy? Którą atrakcję dorzucilibyście do tej listy?

Dajcie znać w komentarzach!

Sprawdź także:

Półwysep Helski i okolice-atrakcje-co zobaczyć do 30 km od Władysławowa?