Osada Słowiańska Sławutowo

rodzinne atrakcje Kaszuby

Zastanawialiście się kiedyś, jak to było żyć 1000 lat temu, gdy wszystkie przedmioty codziennego użytku trzeba było wykonać samemu? W Osadzie Słowiańskiej w Sławutowie możecie przekonać się na własnej skórze.

Puszcza Darżlubska leży mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Trójmiastem a znanymi nadmorskimi miejscowościami wypoczynkowymi, jak Władysławowo, Karwia czy Jastrzębia Góra. Te dziewicze tereny przywodzą na myśl odległe czasy, kiedy ludzie żyli bliżej natury, a rzemiosło było podstawą rozwoju każdej społeczności. Na skraju puszczy, w kaszubskiej wsi Sławutowo postanowiono odtworzyć średniowieczną osadę i w wierny sposób przedstawić świat naszych przodków.

atrakcje dla dzieci Puszcza Darżlubska

Atrakcje Osada Słowiańska Sławutowo

Rekonstrukcja grodu Słowian z IX-X wieku składa się z 3 bram obronnych i 8 chat, w których działają warsztaty ówczesnych rzemieślników. Otoczona jest 400-metrową palisadą. Wszystko zbudowano z naturalnych drewnianych pali. Ideą osady jest szerzenie wiedzy o kulturze dawnych Słowian. Można tu obejrzeć przy pracy garncarza, tkaczki, piekarza, zielarza, rymarza czy bursztynnika oraz ich narzędzia i inne przedmioty codziennego użytku. Osadę można zwiedzać z przewodnikiem, zaplanowano tu ścieżkę edukacyjną, organizowane są zajęcia dydaktyczne, żywe lekcje historii, pokazy rycerskie, gry i zabawy, zawody łucznicze, warsztaty garncarstwa, kowalstwa, tkactwa, rzeźby czy zielarstwa. Można też przygotować pokazy kulinarne z pieczeniem podpłomyków i ognisko z kiełbaskami. W grodzie odbywają się pikniki, festyny oraz wystawy tematyczne. Na miejscu sprzedawane są też pamiątki. Czas zwiedzania dla klientów indywidualnych jest nieograniczony.

rodzinne atrakcje Sławutowo

Godziny otwarcia Osada Słowiańska Sławutowo


Kwiecień
sobota- niedziela 10-18
Maj-czerwiec
poniedziałki-nieczynne
wtorek-piątek 10-15
sobota-niedziela 10-18
lipiec- sierpień
codziennie 10-19

Osada Słowiańska Sławutowo
84-100 Sławutowo
tel. 604-148-233
www.slawutowo.pl