Osada Słowiańska Sławutowo

rodzinne atrakcje Kaszuby

Zastanawialiście się kiedyś, jak to było żyć 1000 lat temu, gdy wszystkie przedmioty codziennego użytku trzeba było wykonać samemu? W Osadzie Słowiańskiej w Sławutowie możecie przekonać się na własnej skórze. To bez wątpienia jedna z najciekawszych lekcji historii, jakie możecie zafundować swoim dzieciom! Co jednak znajdziecie na miejscu? Sprawdźmy to!

Po zwiedzaniu zapraszamy na Rumia-atrakcje dla calej rodziny

Puszcza Darżlubska leży mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Trójmiastem a znanymi nadmorskimi miejscowościami wypoczynkowymi, jak Władysławowo, Karwia czy Jastrzębia Góra. Te dziewicze tereny przywodzą na myśl odległe czasy, kiedy ludzie żyli bliżej natury, a rzemiosło było podstawą rozwoju każdej społeczności. Na całe szczęście, możliwe jest poczucie się właśnie tak, jak nasi przodkowie! Na skraju puszczy, w kaszubskiej wsi Sławutowo postanowiono odtworzyć średniowieczną osadę i w wierny sposób przedstawić świat naszych przodków.

atrakcje dla dzieci Puszcza Darżlubska

Atrakcje Osada Słowiańska Sławutowo

Cała osada to tak naprawdę rekonstrukcja grodu Słowian z IX-X wieku. Składa się ona z 3 bram obronnych i 8 chat, w których działają warsztaty ówczesnych rzemieślników. Cała konstrukcja otoczona jest aż 400-metrową palisadą. Aby uzyskać maksymalnie naturalny i historycznie dokładny efekt, wszystko zbudowano z naturalnych drewnianych pali. Ideą osady jest szerzenie wiedzy o kulturze dawnych Słowian. Dzieci mogą tu nauczyć się naprawdę dużo, szczególnie przez możliwość obejrzenia przy pracy garncarza, tkaczki, piekarza, zielarza, rymarza czy bursztynnika oraz ich narzędzia i inne przedmioty codziennego użytku.rodzinne atrakcje Sławutowo

Osadę można zwiedzać z przewodnikiem, zaplanowano tu ścieżkę edukacyjną, organizowane są zajęcia dydaktyczne, żywe lekcje historii, pokazy rycerskie, gry i zabawy, zawody łucznicze, warsztaty garncarstwa, kowalstwa, tkactwa, rzeźby czy zielarstwa. Na miejscu można także wziąć udział w pokazach kulinarnych z pieczeniem podpłomyków i ognisku z kiełbaskami. W grodzie odbywają się pikniki, festyny oraz wystawy tematyczne, które maksymalnie przybliżają nam to, jak wyglądały dawne czasy i życie w osadzie takiej, jak ta. Jeżeli chcecie w jakikolwiek sposób upamiętnić swoją wycieczkę w miejscu, takim jak to - na miejscu sprzedawane są też pamiątki i inne przedmioty warte uwagi. Jeżeli chodzi o czas zwiedzania dla klientów indywidualnych - jest on nieograniczony.

Godziny otwarcia Osada Słowiańska Sławutowo

kwiecień

  • sobota - niedziela 10:00 - 16:00

maj - czerwiec

  • poniedziałek - piątek 10:00 - 15:00
  • sobota - niedziela 10:00 - 18:00

lipiec - sierpień

  • codziennie: 10:00 - 19:00
wrzesień - październik
  • poniedziałek - niedziela: 10:00 - 16:00

Cennik Osada Słowiańska Sławutowo

  • Bilet normalny: 20 zł
  • Bilet ulgowy: 15 zł
  • Dzieci do lat 4: wstęp wolny
  • Bilet rodzinny: 60 zł (2 dorosłych + max 3 dzieci)

Lokalizacja Osada Słowiańska Sławutowo

Dokładną lokalizację Osady Słowiańskiej w Sławutowie znajdziecie poniżej.

Sprawdź także: atrakcje dla dzieci w okolicy