Osada Łowców Fok Rzucewo

park kulturowy rzucewo osada łowców fok rodzinne atrakcje

Zapewne dobrze wiecie, jak duży wpływ na rozwój okolicy Półwyspu Helskiego miało łowiectwo. Jeżeli interesuje was takie śledzenie historii, to mamy dla waszej rodziny wręcz idealną atrakcję! W Rzucewie już w neolicie prężnie rozwijała się kultura łowców fok. Dziś, dzięki utworzeniu tu parku kulturowego można zobaczyć, jak wyglądało w niej życie codzienne. Sprawdźmy więc, jakie atrakcje czekają na was na miejscu!

Po zwiedzaniu zapraszamy na Rumia-atrakcje dla calej rodziny

Rzucewo to niewielka wieś niedaleko Pucka (oba miejsca dzieli około 7 kilometrów), położona malowniczo na Cyplu Rzucewskim nad Zatoką Pucką. Historia tej miejscowości rozpoczęła się mniej więcej 2500-1700 p.n.e pojawiła się na tych terenach ludność nazywana kulturą rzucewską, która stworzyła silne społeczności z wieloma osiągnięciami w przeróżnych dziedzinach. Znana była ze swoich wyrobów ceramicznych i bursztynniczych czy kamiennych narzędzi. Lokalni mieszkańcy zajmowali tu również się m.in. polowaniem na foki i rybołówstwem. Pomimo tego, że minęło od tego tak wiele lat, to pozostawili oni po sobie bogate dziedzictwo, które odkryto dzięki wykopaliskom. Pierwsze ślady istniejącej tu kiedyś osady znaleziono już w 1894 roku, prace archeologiczne zaczęły się przed II wojną światową, ale dopiero w 1984 powrócono do nich na stałe. Odkryto tu nawet pozostałości przystani, które datowane są na 5000 lat p.n.e. To najstarsze ślady osadnictwa wokół południowego Bałtyku, co samo w sobie jest ciekawą lekcją historii!

Odwiedź również: Osada Słowiańska Sławutowo

Osada łowców fok Rzucewo opinie atrakcje

Niezwykłe walory Rzucewa – historyczne, ale też przyrodnicze, doprowadziły do powstania w tym miejscu parku kulturowego o nazwie Osada Łowców Fok. Znaleziono tu pozostałości zabudowy, chat i warsztatów. Nawiązują do nich stworzone rekonstrukcje, które znajdują się na ścieżce dydaktycznej na świeżym powietrzu (m.in. półziemianka, chata szamana, chata słupowa, piec garncarski, grób czy pracownia kamieniarza). Musicie odwiedzić to miejsce z dziećmi - pokażecie im w ten sposób, jak niegdyś żyli ludzie!

Działa tu także platforma widokowa z przepięknym i wręcz malowniczym widokiem na zatokę. Oprócz tego, w Chacie Kaszubskiej prezentowane są zróżnicowane tematycznie wystawy, takie jak „Rzucewo w epoce kamienia” i „Obiekty archeologiczne w krajobrazie Kaszub”. Organizowane są tu też wykłady, warsztaty archeologiczne i rzemieślnicze, a także festyny i pokazy. Dla grup zorganizowanych specjalne programy zakończone ogniskiem.

Sprawdź: atrakcje dla dzieci w Pucku

Osada Łowców Fok Rzucewo skansen rodzinne atrakcje

Godziny otwarcia Osada Łowców Fok Rzucewo

  • wtorek-niedziela – 8.00-16.00 (od maja do listopada)
atrakcje dla dzieci Rzucewo Kaszuby Północne

Ceny biletów do Osada Łowców Fok

  • bilet normalny: 4 zł
  • bilet ulgowy: 2 zł

Dojazd do Osada Łowców Fok

  • Osada Łowców Fok: Rzucewska 15, 84-122 Rzucewo

Mieliście okazję zobaczyć już Osadę Łowców Fok? Zrobiła na Was wrażenie? Prosimy o opinie.

Po zwiedzaniu zapraszamy na atrakcje dla dzieci Port Rumia