Osada Łowców Fok Rzucewo

park kulturowy rzucewo osada łowców fok rodzinne atrakcje

W Rzucewie już w neolicie prężnie rozwijała się kultura łowców fok. Dziś dzięki utworzeniu tu parku kulturowego można zobaczyć, jak wyglądało w niej życie codzienne.

Po zwiedzaniu zapraszamy na atrakcje dla dzieci Port Rumia

Rzucewo to niewielka wieś niedaleko Pucka, położona malowniczo na Cyplu Rzucewskim nad Zatoką Pucką. Mniej więcej 2500-1700 p.n.e pojawiła się na tych terenach ludność nazywana kulturą rzucewską, która stworzyła silne społeczności z wieloma osiągnięciami. Znana była ze swoich wyrobów ceramicznych i bursztynniczych czy kamiennych narzędzi. Zajmowali się m.in. polowaniem na foki i rybołówstwem. Pozostawili po sobie bogate dziedzictwo, które odkryto dzięki wykopaliskom. Pierwsze ślady istniejącej tu kiedyś osady znaleziono już w 1894 roku, prace archeologiczne zaczęły się przed II wojną światową, ale dopiero w 1984 powrócono do nich na stałe. Odkryto tu nawet pozostałości przystani, które datowane są na 5000 lat p.n.e. To najstarsze ślady osadnictwa wokół południowego Bałtyku.

Odwiedź również: Osada Słowiańska Sławutowo

Osada łowców fok Rzucewo opinie atrakcje

Niezwykłe walory Rzucewa – historyczne, ale też przyrodnicze, doprowadziły do powstania w tym miejscu parku kulturowego o nazwie Osada Łowców Fok. Znaleziono tu pozostałości zabudowy, chat i warsztatów. Nawiązują do nich stworzone rekonstrukcje, które znajdują się na ścieżce dydaktycznej na świeżym powietrzu (m.in. półziemianka, chata szamana, chata słupowa, piec garncarski, grób czy pracownia kamieniarza).

Działa tu także platforma widokowa z widokiem na zatokę. Oprócz tego w Chacie Kaszubskiej prezentowane są wystawy, takie jak „Rzucewo w epoce kamienia” i „Obiekty archeologiczne w krajobrazie Kaszub”. Organizowane są tu też wykłady, warsztaty archeologiczne i rzemieślnicze, a także festyny i pokazy. Dla grup zorganizowanych specjalne programy zakończone ogniskiem.

Sprawdź: atrakcje dla dzieci w Pucku

Osada Łowców Fok Rzucewo skansen rodzinne atrakcje

Godziny otwarcia Osada Łowców Fok Rzucewo

wtorek-niedziela – 8.00-16.00 (od maja do listopada)

atrakcje dla dzieci Rzucewo Kaszuby Północne

Osada Łowców Fok

Rzucewska 15,

84-122 Rzucewo

Mieliście okazję zobaczyć już Osadę Łowców Fok? Zrobiła na Was wrażenie? Prosimy o opinie.

Po zwiedzaniu zapraszamy na atrakcje dla dzieci Port Rumia