Hallerówka Władysławowo

atrakcje dla dzieci Władysławowo Hallerówka

Stojący do dziś we Władysławowie dom generała Hallera przypomina o wspaniałej historii tego miejsca, jego powrocie do Polski i późniejszym rozkwicie.

Po zwiedzaniu zapraszamy na atrakcje dla dzieci Port Rumia

Władysławowo odegrało w procesie zaślubin Polski z morzem znaczącą rolę. Po latach zaborów, w 1920 roku generał Józef Haller dokonał tego symbolicznego aktu w Pucku, wrzucając pierścień w morską wodę. Potem miał wybrać się w rejs rybackim kutrem o nazwie „Gwiazda Morza”. W trakcie rejsu jeden z towarzyszących generałowi oficerów – ppłk. Henryk Bagiński tak zachwycił się wybrzeżem w miejscowości Wielka Wieś (obecnie Władysławowo), że postanowił kupić tam ziemię. Potem przekazał jej część generałowi, a w 1922 roku wybudowano tu willę, w której Haller spędzał letnie wakacje. Cała osada wkrótce stała się popularnym kurortem, do którego zjeżdżali wojskowi i inni prominenci tego okresu i została nazwana Hallerowem.

Hallerówka Władysławowo Muzeum atrakcje co zobaczyć opinie

Dziś Hallerowo to dzielnica Władysławowa, a w zabytkowej drewnianej willi generała urządzono Centrum Pamięci gen. J. Hallera i Błękitnej Armii – Oddział Muzeum Ziemi Puckiej. Prezentowane są tu pamiątki po generale w ramach ekspozycji „Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały. Życie i służba gen. J. Hallera (1873-1960)”.

Pokaż dziecku jak kiedyś wyglądały wakacje nad morzem

Można tu obejrzeć wystawę „Letnicy przyjeżdżają… Wypoczynek letni na Ziemi Puckiej 1880 – 1980”, której centralnym punktem jest pokój letnika z okresu międzywojnia, w tym także modne wówczas stroje kąpielowe. Poza tym są też wystawy poświęcone dwóm lokalnym artystom – pisarzowi Augustynowi Neclowi oraz rzeźbiarzowi Leonowi Golli.

Sprawdź inne atrakcje dla dzieci we Władysławowie

Przy Hallerówce stoi Adiutantówka, czyli willa adiutanta generała, Jana Dworzańskiego, w której działa obecnie Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Obok znajduje się park, w którym postawiono pomnik generała Hallera.

Dom generała HAllera Władysławowo opinie

Godziny otwarcia Hallerówka Władysławowo

od początku maja do końca czerwca

poniedziałek – nieczynne

wtorek-piątek – 9.00-16.00

sobota, niedziela – 10.00-16.00

lipiec-sierpień

poniedziałek – nieczynne

wtorek-niedziela – 10.00-18.00

Hallerówka

ul. Morska 6

84-120 Władysławowo

Jeśli byliście już w Hallerówce, podzielcie się z nami swoimi wrażeniami. A może macie jakąś ciekawą historię związaną z czasami generała Hallera i Hallerowem?