Hallerówka Władysławowo

atrakcje dla dzieci Władysławowo Hallerówka

Stojący do dziś we Władysławowie dom generała Hallera przypomina o wspaniałej historii tego miejsca, jego powrocie do Polski i późniejszym rozkwicie. Warto odwiedzić to miejsce, nie tylko w sytuacji w której interesujecie się historią jednego z najwybitniejszych generałów w historii polskiej marynarki wojennej! Sprawdźcie więc, czego można się spodziewać przy wizycie w tym miejscu!

Po zwiedzaniu zapraszamy na Rumia-atrakcje dla calej rodziny

Władysławowo odegrało w procesie zaślubin Polski z morzem znaczącą rolę. Po latach zaborów, w 1920 roku generał Józef Haller dokonał tego symbolicznego aktu w Pucku, wrzucając pierścień w morską wodę. Potem miał wybrać się w rejs rybackim kutrem o nazwie „Gwiazda Morza”. W trakcie rejsu jeden z towarzyszących generałowi oficerów – ppłk. Henryk Bagiński tak zachwycił się wybrzeżem w miejscowości Wielka Wieś (obecnie Władysławowo), że postanowił kupić tam ziemię. Potem przekazał jej część generałowi, a w 1922 roku wybudowano tu willę, w której Haller spędzał letnie wakacje. Cała osada wkrótce stała się popularnym kurortem, do którego zjeżdżali wojskowi i inni prominenci tego okresu i została nazwana Hallerowem, a willa ta zyskała nazwę Hallerówka.

Hallerówka Władysławowo Muzeum atrakcje co zobaczyć opinie

Dziś Hallerowo to dzielnica Władysławowa, a w zabytkowej drewnianej willi generała urządzono Centrum Pamięci gen. J. Hallera i Błękitnej Armii – lub też po prostu "Hallerówka". Miejsce to stanowi oddział Muzeum Ziemi Puckiej. Prezentowane są tu pamiątki po generale w ramach ekspozycji „Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały. Życie i służba gen. J. Hallera (1873-1960)”.

Można tu obejrzeć wystawę „Letnicy przyjeżdżają… Wypoczynek letni na Ziemi Puckiej 1880 – 1980”, której centralnym punktem jest pokój letnika z okresu międzywojnia, w tym także modne wówczas stroje kąpielowe. Poza tym są też wystawy poświęcone dwóm lokalnym artystom – pisarzowi Augustynowi Neclowi oraz rzeźbiarzowi Leonowi Golli. Warto zaznajomić się z tymi postaciami, szczególnie jeżeli nic o nich nie wiecie!

Pokaż swojemudziecku, jak kiedyś wyglądały wakacje nad morzem:

Sprawdź inne atrakcje dla dzieci we Władysławowie

Warto też wspomnieć o tym, że przy Hallerówce stoi Adiutantówka, czyli willa adiutanta generała, Jana Dworzańskiego, w której działa obecnie Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Obok znajduje się park, w którym postawiono pomnik generała Hallera.

Dom generała HAllera Władysławowo opinie

Godziny otwarcia Hallerówka Władysławowo

  • poniedziałek – nieczynne
  • wtorek-piątek – 9:00-18:00
  • sobota i niedziela – 10:00-16:00

Cennik Hallerówka Władysławowo

  • bilet normalny – 8 zł
  • bilet ulgowy – 6 zł

Lokalizacja Hallerówka Władysławowo

Poniżej znajdziecie lokalizację Hallerówki we Władysławowie.

Jeśli byliście już w Hallerówce, podzielcie się z nami swoimi wrażeniami. A może macie jakąś ciekawą historię związaną z czasami generała Hallera i Hallerowem? Czekamy na wasze komentarze!

Sprawdź także:

Mural w porcie rybackim — Władysławowo