Fokarium Hel

rodzinne atrakcje Fokarium Hel

Oglądanie na żywo pływających fok to dla dzieci ogromna frajda. Ale w helskim fokarium mogą też dowiedzieć się, co zrobić, aby pomóc tym niesamowitym ssakom. W dzisiejszym artykule pokażemy wam, dlaczego warto odwiedzić helskie fokarium i co oferuje ono zwiedzającym wraz z dziećmi! Odpowiedzi na wasze pytania szukajcie w dalszej części tekstu!

Po zwiedzaniu zapraszamy na Rumia-atrakcje dla calej rodziny

Fokarium jest częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i prowadzi działalność mającą na celu ochronę fok szarych żyjących w Bałtyku. W ośrodku zwierzęta poddawane są badaniom i leczeniu, prowadzi się także hodowlę. Foki wypuszczane są do morza, co pozwala utrzymać populację zdziesiątkowaną przez nierozważne postępowanie człowieka i jego destrukcyjne działanie. A trzeba wiedzieć, że foki są niezwykle pożyteczne, gdyż tak naprawdę "testują" one czystość morskiego ekosystemu, a więc również jakość ryb spożywanych przez nas. W fokarium można zobaczyć te przemiłe zwierzaki z bliska, co dla wielu dzieci jest niemałą atrakcją! W końcu nie zawsze możecie zobaczyć foki!

atrakcje dla dzieci w Helu

Atrakcje Fokarium Hel  - karmienie fok

Pierwszą foką wyleczoną na Helu był Balbin, znaleziony w 1992 roku na plaży w Juracie. Od tamtego czasu stacja morska zaczęła zajmować się badaniami fok, co doprowadziło do otwarcia fokarium w 1999 roku. Obecnie na stałe mieszka tu 6 fok: samce Bubas i Fok, oraz samice Ania, Ewa, Agata i Unda Marina. Mają do dyspozycji mały i duży basen. Najokazalej prezentują się podczas karmienia, kiedy są w stanie wykonywać nie lada sztuczki, aby otrzymać świeżą rybę.

W sezonie trzeba wcześniej zająć miejsce, bo widzów jest naprawdę wielu. W trakcie karmienia zazwyczaj wygłaszana jest krótka prelekcja dotycząca zwyczajów fok. W muzeum jednak możemy dowiedzieć się o nich znacznie więcej, zwłaszcza na temat szkodliwej dla fok działalności człowieka. Jej przykładem jest bezmyślne wrzucanie monet do basenów. Jedna z fok – Krysia, zmarła właśnie na skutek połknięcia ich. Z poziomu muzeum możemy również podglądać foki pod wodą przez duże przeszklenia.

Fokarium dysponuje laboratorium oraz salą dydaktyczną, w której odbywają się zajęcia edukacyjne. Funkcjonuje tu program Błękitna Szkoła skierowany do wycieczek dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywają się także w terenie. Przy fokarium działa sklepik z pamiątkami. Warto również odwiedzić prowadzony przez Stację Morską UG Dom Morświna – mikro-muzeum poświęcone temu wymierającemu niestety gatunkowi.

Godziny otwarcia Fokarium Hel

  • Sezon letni – 9:30-19:00
  • Sezon zimowy – 9:30-16:00

Godziny karmienia Fokarium Hel

  • całoroczne – 11:00 i 14:00
  • dodatkowe w sezonie letnim – 16:30

Ceny biletów Fokarium Hel

  • wejście do fokarium – 5 zł
  • wystawa „Ssaki naszego morza” – dodatkowo 1 zł

Mapa dojazdu Fokarium Hel

Sprawdź też nasz artykuł:

Półwysep Helski i okolice - atrakcje dla dzieci