Żywe Muzeum Ceramiki Neclów – Kaszuby

Muzeum Ceramiki Chmielno

Odwiedzając jedyne w swoim rodzaju Muzeum Ceramiki w Chmielnie, dzieci będą mogły zapoznać się z kulturą ludową i niezwykle precyzyjnym, artystycznym rzemiosłem. 

Kaszubska ceramika jest wyjątkowa i ma bardzo długie tradycje. Dla jej rozwoju wielce zasłużyła się rodzina Neclów, od 10 pokoleń zajmująca się wyrobami sztuki ludowej w warsztacie w Chmielnie. Działalność tą rozpoczął pod koniec XIX wieku Franciszek Necel, a jego potomkowie do dziś kontynuują jego dzieło. Muzeum powstało w 1993 roku. Jest to data szczególna, bowiem 70 lat wcześniej ówczesny prezydent Polski, Stanisław Wojciechowski, docenił mistrzostwo Franciszka Necla, składając wizytę w jego warsztacie.

Rodzinne atrakcje Chmielno


​Atrakcje i kaszubskie warsztaty garncarskie Żywe Muzeum Ceramiki Neclów

W muzeum podziwiać można ekspozycję kunsztownie wykonanej przez rodzinę Neclów ceramiki, z charakterystycznymi kaszubskimi wzorami (bukiet bzu, tulipany, gwiazda kaszubska, rybia łuska, kaszubski wianek czy lilia). Prezentowana jest też historia rodu Neclów i ich warsztatu oraz rodzinne pamiątki. Odwiedzający mają okazję poznać techniki wyrobu naczyń ceramicznych, podziwiać pracę artystów przy prawdziwym kole garncarskim, a także przy nanoszeniu wzorów na wypalone naczynia. Właśnie dlatego muzeum nazywane jest „żywym”. Największą atrakcją jest jednak możliwość własnoręcznego wykonania garnków. Dla dzieci to ogromna frajda. Zwłaszcza że potem można zabrać własne dzieło na pamiątkę. Jest tu też sklep z oryginalnymi ceramicznymi wyrobami. Po muzeum oprowadzają potomkowie rodziny Neclów. Warsztaty garncarskie prowadzone są zarówno dla grup zorganizowanych, jak i turystów indywidualnych.

Żywe muzeum ceramiki

Ceny biletów Żywe Muzeum Ceramiki Neclów Chmielno

wstęp – 5 zł
możliwość własnoręcznego wyrobu naczynia na kole garncarskim – 10 zł

Dla grup zorganizowanych (powyżej 15 osób) osoba oprowadzająca gratis.