Najlepsze miejsca na narty z dzieckiem w Polsce

Zieleniec wyciąg narciarski

Entuzjastów szusowania po białym puchu w naszym kraju nie brakuje. Wielu z nich z utęsknieniem czeka na pierwszy śnieg, aby oddać się białemu szaleństwu. Coraz częściej starają się swoją pasją zarazić dzieci, dla których także może to być świetna zabawa.

Polecamy: Najlepsze pakiety hotelowe na FERIE 2019

Wprawdzie niektórym może wydawać się, że narciarstwo jest sportem zbyt wymagającym i niebezpiecznym dla maluchów, ale kiedy tylko zobaczą uśmiech swojej pociechy po pierwszym udanym zjeździe, zmienią zdanie. Naturalnie, nie można wypuszczać bardzo małych dzieci od razu na trudne trasy, zwłaszcza przy dużym tłoku, trzeba najpierw znaleźć im odpowiednią „oślą łączkę”, a potem wybrać stoki o małym kącie nachylenia i łagodnym zakończeniu. Ważne są też wyciągi, najlepiej sprawdzają się tzw. dywanikowe, które pozwalają bez przeszkód wjeżdżać samodzielnie maluchom. Na szczęście w Polsce funkcjonuje sporo ciekawych ośrodków dostosowanych do potrzeb rodzin, posiadających dobrą infrastrukturę, dopasowany sprzęt i nastawione na dzieci szkoły narciarskie. Są też dodatkowe atrakcje w pobliżu, bo przecież brzdącom wszystko szybko się nudzi. Opisujemy kilkanaście stacji narciarskich, w których zarówno rodzice, jak i ich pociechy mogą bezpiecznie i wygodnie bawić się na deskach. A przecież dzieci mają wolne w najlepszym do tego okresie zimowych ferii.

Sprawdź również: Tyrol - na narty, snowboard i sanki!!

Ryterski Raj Rytro

W malowniczo położonej miejscowości Rytro w Beskidzie Sądeckim działa dobrze znany narciarzom ośrodek Ryterski Raj. Dużą zaletą tej lokalizacji są stosunkowo łagodne zbocza Jastrzębskiej Góry. Funkcjonują na nich 3 łatwe trasy niebieskie. Jedna z nich to „Rogasiowa Łączka”, przy której znajduje się odpowiedni dla maluchów wyciąg taśmowy, będący faktycznie ruchomym dywanem. Tutaj właśnie dzieci mogą stawiać swoje pierwsze kroki na nartach pod okiem instruktorów ze szkoły Ryter-Ski, którzy nauczają poprzez zabawę. Jest też bardzo łatwa, treningowa trasa zielona, rozwijająca umiejętności zdobyte na "łączce". Poza tym działa tu tor do snowtubingu oraz Rogasiowe Przedszkole, kompleksowy program nauki jazdy na nartach lub snowboardzie już od wieku 4 lat. W ofercie są nawet szkolenia rodzinne, będące świetną formą spędzania czasu z dzieckiem. Szkoła narciarska działa także w lecie, organizując półkolonie. A gdy ktoś ma już za sobą pierwsze zjazdy, może wybrać się na trudniejsze trasy, dla zaawansowanych jest tu główna trasa czerwona długości 700 m z wyciągiem krzesełkowym. Na miejscu jest też oczywiście wypożyczalnia sprzętu, oberża i hotel z basenem.

ryterski-raj-rytro-z-dzieckiem-na-narty

Ośrodek Narciarski Ryterski Raj

33-343 Rytro 302

Kompleks Zagroń Istebna

Świetnie przygotowana stacja narciarska z nowoczesnymi wyciągami, bogatą infrastrukturą i dużą ilością atrakcji dla dzieci. Znajduje się w popularnej miejscowości Istebna, w Beskidzie Śląskim, kilkanaście kilometrów od Wisły. Do wyboru mamy trzy oświetlone i ratrakowane trasy – z wyciągiem orczykowym (260 m długości), taśmowym (110 m długości) przeznaczonym dla najmłodszych, oraz z wyciągiem krzesełkowym (840 m długości). Najdłuższa w ośrodku trasa jest jednocześnie jedną z najszerszych w Polsce (około 100 m). Działa tu też szkoła narciarska z przedszkolem narciarskim dla dzieci w wieku 5-12 lat, a także Park zimowy z karuzelami i innymi atrakcjami, w którym można zostawić maluchy pod wykwalifikowaną opieką. Na terenie kompleksu dostępnych jest wiele miejsc noclegowych, do dyspozycji dzieci jest Kącik Malucha z zabawkami i grami, a latem także plac zabaw i Mini Zoopark. Można też skorzystać z Parku Wodnego Olza z basenem, brodzikiem, zjeżdżalniami i saunami.

zagron-istebna-narty-z-dzieckiem

Kompleks Zagroń Istebna

43-470 Istebna 1588

Rodzinna Stacja Narciarska Rusiń-Ski Bukowina Tatrzańska

Ośrodek nastawiony przede wszystkim na rodzinne szusowanie, znajdujący się w jednej z najpopularniejszych tatrzańskich miejscowości, na łagodnych zboczach Wierchu Rusińskiego. Możemy liczyć tu na idealne warunki do zjazdów, bez względu na wiek i poziom zaawansowania. Działa tu 5 wyciągów, w tym 2 krzesełkowe (4-osobowy i 6-osobowy Porsche Design), dwa orczykowe, a także specjalny wyciąg dla dzieci babylift (50 m). Z 6 tutejszych tras aż 5 zakwalifikowanych jest jako łatwe i oznaczonych kolorem niebieskim. Dla bardziej doświadczonych przeznaczona jest trasa czerwona o długości 600 m, a dla młodszych tor do snowtubingu. Można też skorzystać z oferty renomowanej wypożyczalni sprzętu i szkoły narciarskiej z wykwalifikowanym personelem, organizującej m.in. zajęcia grupowe dla dzieci podczas ferii. Na górze stoku działa karczma regionalna, jest tu też rozległa baza noclegowa. Dodatkowym plusem jest na pewno bliskość kompleksu Terma Bukowina z basenami termalnymi, zjeżdżalniami i mnóstwem atrakcji.

rusin-ski-bukowina-tatrzanska-stok-dla-dzieci

Stacja Narciarska Rusiń-Ski

ul. Wierch Rusiński 70

34-530 Bukowina Tatrzańska

Stacje Narciarskie Gromadzyń-Laworta Ustrzyki Dolne

Położony w sercu Bieszczadów kompleks składa się z dwóch stacji narciarskich, z których każda ma nieco inny profil. Wraz z rozbudowaną bazą turystyczną tworzą świetne miejsce do wypoczynku i zabawy z dziećmi. Gromadzyń to 4 wyciągi - 2 orczykowe o długości 700 m, jeden talerzykowy o długości 300 m i jeden mały o długości 200 m. Nieco bardziej zaawansowani powinni wybrać Lawortę, gdzie znajduje się najdłuższy w Bieszczadach wyciąg krzesełkowy długości 1300 m, przy którym biegnie trudna trasa posiadająca homologację FIS. Są tu też dwa orczyki – jeden długości 1250 m z trasą dla doświadczonych oraz mały, 300-metrowy, przyjazny dla dzieci. Naturalnie przy obu stacjach działają wypożyczalnie i szkoły narciarskie, są też restauracje i sporo miejsc noclegowych, również bezpośrednio przy stokach.

gromadzyn-laworta-stacja-narciarska-przyjazna-rodzinie

Ośrodek Narciarski Gromadzyń-Laworta

Brzegi Dolne 122

Ustrzyki Dolne 38-700

Stacja Narciarska Jurgów-Ski Jurgów

Nieopodal Białki Tatrzańskiej i zaledwie kilkaset metrów od granicy polsko-słowackiej działa duży, dobrze zagospodarowany ośrodek narciarski na zboczu Górków Wierchu. Do wyboru mamy tu aż 6 wyciągów, w tym 2 krzesełkowe i 4 talerzykowe. Trasy są urozmaicone, jest kilka trudnych, w tym jedna czarna z homologacją FIS, ale także idealna dla maluchów „ośla łączka” o długości 120 m i bardzo łatwa trasa niebieska długości 210 m. Przy obu znajdują się bezpieczne wyciągi talerzykowe. Na miejscu działa szkoła narciarska Ski-Plus, ucząca zarówno od podstaw, jak i zaawansowanych, jest wypożyczalnia sprzętu (w tym skuterów śnieżnych), 3-poziomowa karczma Hawrań i pokoje gościnne. Dużą atrakcją jest możliwość szybkiego dostania się na Słowację oraz pobliski aquapark z wodami termalnymi – Terma Bania w Białce Tatrzańskiej. Skipass obejmujący kilka stacji w tym rejonie daje nam duże możliwości wyboru.

jurgow-ski-wyciag-narciarski-dla-dzieci

Stacja Narciarska Jurgów-Ski Jurgów

34-532 Jurgów 5

Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal Zakopane

W zestawieniu nie mogło zabraknąć stolicy polskich Tatr – Zakopanego. Przy dobrze znanej górze Nosal działa tu przyjazny rodzinie ośrodek, zapewniający najmłodszym komfortowe warunki. Tutaj wszystkie trasy są niezbyt wymagające i odpowiednie dla dzieci, które dopiero zaczynają swoja przygodę z nartami. Jest tu więc typowa „ośla łączka” długości 145 m, świetna dla początkujących, leżąca przy wyciągu talerzykowym „Żółwik”, a także 3 łatwe trasy niebieskie długie na 220 m, 240 m i 250 m również z wyciągami talerzykowymi. Przy najłatwiejszej trasie o długości 33 m działa przenośnik taśmowy Sunkid. Poza tym maluchy mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły narciarskiej Strama, która przygotowała specjalny program szkolenia właśnie dla nich. Mogą one zdobywać odznaki misia Stramusia – maskotki szkoły, brać udział w różnego rodzaju kursach i zawodach. Ale poza możliwością jazdy na nartach czeka na nie tu także wiele innych atrakcji – m.in. Ogródek Zimowy, gdzie mogą bawić się na karuzeli pontonowej, i Klub Misia Stramusia, w którym będą mogły bawić się, oglądać bajki i uczestniczyć w ciekawych animacjach. Tutaj można zostawić dzieci pod wykwalifikowaną opieką. One będą mogły odpocząć, a rodzice zaplanować sobie dalsze zajęcia. Na terenie kompleksu jest też karczma, wypożyczalnie odzieży i sprzętu sportowego.

nosal-miejsce-na-narty-z-dziecmi

Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal Zakopane

Oswalda Balzera 30,

34-500 Zakopane

 

Ski Arena Szrenica Szklarska Poręba

Kolejna świetnie znana miłośnikom gór miejscowość – Szklarska Poręba i jedna z najpopularniejszych gór w Karkonoszach – Szrenica. Suma długości wszystkich tutejszych tras to aż 12 km. Nie znaczy to jednak, że wszystkie z nich są wymagające. Są tu wprawdzie dwie trasy czerwone o dużym stopniu trudności i jedna bardzo trudna trasa czarna z homologacją FIS, ale również świetne dla początkujących trasy niebieskie: oświetlony „Puchatek” długości 1470 m i 650-metrowa trasa na Hali Szrenickiej. Przy dolnej stacji działa wyciąg Baby Lift, mały orczyk długości 80 m przeznaczony specjalnie dla dzieci. Na terenie całego kompleksu jest aż 8 wyciągów, 3 są krzesełkowe, a jeden z nich, zwany Karkonosz Express, może zabrać jednorazowo nawet 6 osób. Wypożyczalnia jest tu dobrze wyposażona, działa też szkoła narciarska.

ski-arena-szrenica-szklarska-poreba-narty

Ski Arena Szrenica Szklarska Poręba

ul. Turystyczna 25a

58-580 Szklarska Poręba

Stacja Narciarska Winterpol Ski Arena Zieleniec

Będący dzielnicą Dusznik-Zdroju Zieleniec w Kotlinie Kłodzkiej może poszczycić się niespotykanym w Polsce, podobnym do alpejskiego, mikroklimatem, a także doskonale przygotowaną stacją narciarską Ski Arena. Łącznie działa tu 29 różnych wyciągów, w tym aż 6 wygodnych wyciągów kanapowych i kolej gondolowa, a także 41 tras o różnym poziomie trudności. Na doświadczonych narciarzy czeka jedna trasa czarna oraz kilka czerwonych, pozostałe są oznaczone kolorem niebieskim i idealnie nadają się dla początkujących i zwolenników spokojniejszej jazdy. W stacji narciarskiej Winterpol nie zapomniano jednak o dzieciach, które mają tu wiele ciekawych możliwości. Umieszczono tu cztery wyciągi taśmowe do bezkolizyjnej jazdy, przy których zajęcia prowadzi szkoła T&T. Organizuje ona również coroczne zawody „Dziecięcy Puchar Orlicy”. Dodatkowo przy stacji działa jeszcze snowpark z rynną half-pipe, hotel spa, bar i wypożyczalnia sprzętu. Obok, na granicy z Czechami, znajduje się schronisko Masarykova Chata.

zieleniec-winterpol-na-narty-z-dzieckiem

Stacja Narciarska Winterpol Ski Arena Zieleniec

ul. Zieleniec 72a

57-340 Duszniki Zdrój

Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka Krynica-Zdrój

Na dużą różnorodność możemy liczyć w ośrodku znajdującym się w Krynicy-Zdroju, na zboczach Jaworzynki w Beskidzie Sądeckim. Z pewnością jedną z większych atrakcji jest tutaj 6-osobowa kolej gondolowa, najdłuższa w Polsce, czynna przez cały rok. Narciarze mają do wyboru łącznie 7 tras zjazdowych. Kilka z nich, oznaczonych kolorem czerwonym, jest dość wymagająca, ale doświadczeni narciarze będą czuć się na nich jak ryby w wodzie. Jest też czarna trasa FIS długości 1000 m. Najmłodsi lepiej poczują się na łatwej trasie niebieskiej długości 650 m, oraz na przeznaczonej specjalnie dla nich bardzo łatwej trasie, przy której działa wyciąg szkoleniowy „Żółwik”. Jest też trasa slalomowa o długości 700 m. Można skorzystać z usług kilku szkółek, w tym także przedszkola narciarskiego, które uczy dzieci jazdy na nartach poprzez zabawę. Snowboardzistów na pewno ucieszy informacja, że powstał tu również snowpark z różnego rodzaju rampami i przeszkodami. Do tego oczywiście wypożyczalnie sprzętu, gastronomia, hotel i schronisko.

jaworzyna-krynicka-narty-z-dziecmi-krynica-zdroj

Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka Krynica-Zdrój

ul. Czarny Potok 75

33-380 Krynica Zdrój

Stacja Narciarska Kokuszka-Ski Piwniczna-Zdrój

Niewielki ośrodek w małej wsi Kokuszka niedaleko Piwnicznej-Zdroju idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi, które chcą uniknąć tłoku i stawiać pierwsze kroki na nartach. Działają tu 3 wyciągi – duży orczykowy obsługujący trudniejszą trasę czerwoną (650 m) i łatwiejszą niebieską (750 m), wyciąg talerzykowy z bardzo łatwą trasą niebieską długości 120 m, oraz położony przy tej samej trasie wyciąg dywanowy dla maluchów. Prowadzi tu zajęcia szkoła ucząca od podstaw w przedszkolu narciarskim, ale również pozwalająca na doskonalenie posiadanych już umiejętności. Wszystkie stoki są oświetlone oraz dośnieżane. Poza tym można korzystać z Zimowego Parku Zabaw dla dzieci i toru do snowtubingu. Ofertę uzupełnia wypożyczalnia sprzętu, restauracja oraz baza noclegowa.

najlepsze miejsca na narty z dziećmi Kokuszka Piwniczna-Zdrój

Stacja Narciarska Kokuszka-Ski Piwniczna-Zdrój

Kokuszka 2

33-350 Piwniczna

Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla

Kolejna stacja położona w Paśmie Jaworzynki - niezwykle rozległa i nowoczesna. Rozpościera się na niemal 100 ha powierzchni pomiędzy dwoma malowniczymi wsiami. Znajdziemy tu 9 tras zjazdowych i 10 wyciągów  - dwa krzesełkowe, 7 orczykowych i jeden łączący obie doliny. Większość tras to łatwe trasy niebieskie, przygotowano też 2 oświetlone szkoleniowe trasy zielone specjalnie z myślą o początkujących. To "Ryczek" i "Stonoga", obie odseparowane od pozostałych nartostrad. Na miejscu działa też szkółka narciarska, snowpark, hotel, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego z serwisem i parkingi.

narty z dziećmi atrakcje opinie Muszyna Wierchomla

Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla

Wierchomla Mała 21

33-350 Piwniczna Zdrój

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, Centralny Ośrodek Sportu Skrzyczne i Beskid Sport Arena

Szczyrk od dawna był znany wśród narciarzy, ale to ostatnie inwestycje uczyniły z niego jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Teraz kupując jeden skipass, można korzystać z obiektów aż trzech stacji narciarskich - SON Szczyrk Mountain Resort obejmującego stoki Małego Skrzycznego i Wierchu Pośredniego, Beskid Sport Areny w Dolinie Biłej, a także COS zlokalizowanego na zboczach Skrzycznego. Do wyboru jest tu ponad 40 km tras zjazdowych o różnych poziomach trudności, od czarnej FIS, przez czerwone, do niebieskich i specjalnych tras szkoleniowych z taśmami. Działa tu m.in. 10-osobowa gondola, kilka kolei kanapowych i aż 7 orczyków. Dodatkowo uruchomiona na sezon 2018/2019 nowa kolej kanapowa umożliwia szybkie i przyjemne przemieszczanie się między SON i COS. Ponadto na terenie miasta kursują bezpłatne skibusy. Przy stacjach działają oczywiście, wypożyczalnie, szkólki narciarskie, restauracje czy strefy dla dzieci.

Szczyrk Mountain Resort atrakcje dla dzieci narty opinie SON                                    Beskid Sport Arena                  Centralny Ośrodek Sportu

ul. Narciarska 1                   Grzybowa 1                                        Myśliwska 45

43-370 Szczyrk                    43-370 Szczyrk                                43-370 Szczyrk

Czarny Groń Rzyki

Ciekawa stacja narciarska położona w Beskidzie Małym, około 20 km od Wadowic. Narciarze mają tu do wyboru 4 trasy zjazdowe z dwoma nowoczesnymi wyciągami kanapowymi (4-osobowy i 6-osobowy). Przy jednej z tras, długości 80 m, działa odpowiedni dla dzieci orczyk. Działa tu też certyfikowana szkoła narciarstwa i snowboardu. W doskonaleniu umiejętności narciarskich pomaga również symulator narciarstwa oraz jeden z nielicznych w Polsce sztucznych stoków. Wokół przygotowano dobrą infrastrukturę, z wypożyczalnią sprzętu, kompleksem hotelowym, restauracjami, basenem czy ścianką wspinaczkową. Można tu także liczyć na dodatkowe atrakcje - jest świetnie wyposażony Tiger Snowpark i lodowisko.

Czarny Groń rodzinne narty atrakcje

Czarny Groń

Osiedle Praciaki 91

34-125 Rzyki

Sprawdź również: Słowacja - gdzie na narty z dziećmi?