Groningen na weekend z dzieckiem

Groningen rodzinne atrakcje

W położonym w północnej części Holandii mieście Groningen ciekawie spędzić można rodzinny weekend. Dolecimy tutaj bezpośrednio liniami Wizz Air z Gdańska za mniej niż 100 PLN w dwie strony, a na miejscu czeka nas wiele interesujących atrakcji. Groningen to taki mały Amsterdam - miasto poprzecinane jest kanałami, po ulicach ludzie mkną na rowerach, pełno tu pięknych kamienic i uroczych restauracji. To w Groningen żyją też najszczęśliwsi Europejczycy. A co można robić w Groningen z dzieckiem?

Panorama Groningen

Lubicie podziwiać panoramę miasta? Groningen najlepiej prezentuje się z Martinitoren - to symbol miasta i najwyższa wieża w mieście. By dostać się na szczyt trzeba pokonać ponad 300 stromych i kręconych stopni, ale widok jest warty tego wysiłku. Po drodze z bliska możemy przyjrzeć się ogromnym dzwonom, które w dawnych czasach wybijały tutaj godzinę. Bilety na wieżę zakupić można w pobliskiej informacji turystycznej, osoby dorosłe na wstęp zapłacą 3 EUR, dzieci - 2 EUR.

Groningen Holandia rodzinne atrakcje

Groningen na rowerze

Miasto najlepiej zwiedzać jest na rowerze, bo ścieżki i skrzyżowania są tu doskonale przygotowane. Groningen jest wręcz uważane za światową stolicę rowerową - jednośladów jest tutaj więcej niż mieszkańców. W ścisłym centrum miasta ruch samochodów jest ograniczony do minimum, prędzej na miejsce dojedziemy właśnie na rowerze. W mieście działa kilka wypożyczalni, ale najdłużej otwarta jest ta przy dworcu kolejowym - tu bez problemu wypożyczymy też rower z fotelikiem dla dziecka. Wypożyczenie roweru kosztuje od 7,50 EUR za jeden dzień, należy również uiścić kaucję w wysokości 50 EUR za rower. Na dwóch kółkach ruszamy na zwiedzanie Groningen - miasto objechać możemy dookoła wzdłuż kanału lub przejeżdżając przez kolejne uliczki. Rowerem warto wybrać się także do dwóch przepięknych parków: Stadspark oraz Noorderplantsoen.

Groningen rodzinne atrakcje

Groningen weekend z dzieckiem

Groningen z dzieckiem opinie atrakcje

Statkiem po Groningen

Rejs statkiem to zawsze świetna rozrywka dla rodzin z dziećmi. Podczas godzinnego rejsu po kanale biegnącym przez miasto możemy poznać historię miasta i podziwiać piękne kamienice, najmłodszych pasażerów na pewno zainteresują natomiast pływające domy oraz liczne mosty, które podnoszą się, by przepuszczać kolejne łodzie. Rejsy statkiem po kanale organizuje Rondvaartbedrijf Kool, łodzie odpływają z przystani naprzeciwko Groninger Museum, przy stacji kolejowej. Osoba dorosła za bilet zapłaci 12 EUR, dzieci (w wieku od 4 do 11 lat) za bilet zapłacą 6,50 EUR. Dla spragnionych nieco bardziej aktywnego zwiedzania jest również możliwość wypożyczenia kajaków - wypożyczalnia ’t Peddeltje znajduje się pod mostem Herebrug.

Groningen rodzinne atrakcje

atrakcje dla dzieci Groningen Holandia

atrakcje dla dzieci Groningen

Czas na zabawę

Najlepszy plac zabaw w mieście znajdziemy w uroczym Stadsparku, do którego dojedziemy rowerem z centrum miasta w ok. 15 minut. Otoczony drzewami plac oferuje mnóstwo atrakcji: zamek do wspinania, karuzele, tor przeszkód, huśtawki itd. Tuż obok znajduje się także mini zoo, po którym swobodnie przemieszczają się głównie zwierzęta gospodarskie: kury, kozy, krowy, gęsi. Są niezmiernie przyjacielskie i szczególnie młode kózki chętnie dają się pogłaskać. Sam park świetnie nadaje się na spacery, jak również i piknik.

Groningen Holandia rodzinne atrakcje

Groningen Stadspark opinie atrakcje

Stadspark Groningen opinie atrakcje

Czas na relaks

W poszukiwaniu chwili wytchnienia warto wybrać się do parku Noorderplantsoen. Tutaj pospacerować można alejkami wzdłuż stawów, zaplanować piknik lub napić się kawy w tutejszej kawiarni. Nie zabraknie oczywiście też atrakcji dla najmłodszych. W sierpniu w Noorderplantsoen organizowany jest festiwal Noorderzon Festival, podczas którego odbywają się liczne przedstawienia, w tym również dla najmłodszych, koncerty i inne występy artystyczne. Zdecydowanie warto się wybrać!

Groningen z dzieckiem opinie atrakcje

Groningen atrakcje dla dzieci Holandia

Groningen rodzinne atrakcje Holandia

Groningen na niepogodę

Pogoda lubi czasami płatać figle, warto więc mieć w zanadrzu plan na deszczowy dzień. W Groningen z dzieckiem można wybrać się do Noordelijk Scheepvaartmuseum, w którym zgromadzone zostały eksponaty związane z tutejszą morską historią. W muzeum pomyślano również o najmłodszych gościach - przy kasie możemy pobrać specjalną książeczkę, w której zamieszczono zdjęcia różnych przedmiotów. Zadaniem dziecka jest ich odnalezienie w każdym kolejnym pokoju. Prosta, ale wciągająca zabawa. Dla tych, którym się uda znaleźć wszystkie eksponaty czeka potem drobny upominek.

Groningen rodzinne atrakcje Holandia

Holandia rodzinne atrakcje

Zaciekawić może również wizyta w GRID Grafisch Museum, gdzie dowiedzieć się możemy, jak kiedyś powstawały gazety, książki czy plakaty. Znajdujące się tutaj stare urządzenia naprawdę działają, a swoich sił możemy spróbować przy tworzeniu grafik, ich składaniu i drukowaniu. Z wizytą można również wybrać się do Stripmuseum, gdzie mieszkają bohaterowie znanych komiksów. Zadowolone będą zarówno dzieci, jak i dorośli.

Groningen rodzinna wycieczka Holandia

weekend z dzieckiem Groningen

Warto pamiętać, że większość muzeów w Groningen jest zamknięta w poniedziałki.

Wokół Groningen

Z Groningen możemy wybrać się do niewielkiej wsi Pieterburen, gdzie znajduje się centrum rehabilitacji dla fok: Zeehondencrèche. Nie spodziewajcie się pokazów z fokami, tutaj prowadzone są badania naukowe, a foki są leczone i następnie wypuszczane z powrotem do morza. Dowiedzieć się możemy natomiast wiele ciekawostek o tych uroczych stworzeniach. Centrum organizuje również wycieczki wzdłuż wybrzeża, podczas których możemy podziwiać foki i ptaki z bliska w ich naturalnym środowisku.

rodzinne atrakcje Groningen Holandia

Groningen atrakcje dla dzieci

Holandia atrakcje dla dzieci Groningen

Przeczytaj również:
Groningen praktycznie - noclegi, jedzenie, transport

Autor tekstu:
Anna Żuchlińska - prowadząca bloga Wszedobylscy.com. Ekipa Wszędobylskich, czyli Ania, Adrian i Alicja. Podróżują czasem we dwoje, czasem we troje. Głównie tanio i kiedy tylko mogą. Teraz odkrywają świat na nowo oczami dziecka.

Tekst powstał w ramach współpracy "Blogerzy z Dzieckowpodrozy.pl"