Najlepsze atrakcje dla dzieci Małopolska

najlepsze atrakcje dla dzieci Małopolska

Jedna z najstarszych krain historycznych Polski – Małopolska urzeka górami, wspaniałym krajobrazem, oraz licznymi, wyjątkowo cennymi zabytkami. Ale bogata tradycja jest tu prezentowana w bardzo ciekawy i nowoczesny sposób. Znajdziemy tu także mnóstwo nietuzinkowych rozrywek, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym. Przedstawiamy najciekawsze naszym zdaniem rodzinne atrakcje w Małopolsce.

Zobacz koniecznie:

Kraków

Dawna stolica Polski to obecnie najchętniej odwiedzane przez turystów miasto w Polsce. Fakt ten nie może dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę jedne z najważniejszych zabytków w Polsce oraz niesamowitą ofertę kulturalno-rozrywkową, również skierowaną do dzieci. Kraków udowadnia, że historia może być bardzo inspirująca również dzisiaj, czego dobrym przykładem jest Muzeum Inżynierii Miejskiej. Polską myśl techniczną można poznać w zabytkowej zajezdni tramwajowej z 1882 roku, będącej siedzibą muzeum. Natomiast w parku sensorycznym Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema korzystać z instalacji interaktywnych prezentujących ciekawe zjawiska z różnych dziedzin wiedzy.

Muzeum Inżynierii atrakcje dla dzieci Małopolska

Świetna rozrywka czeka na dorosłych i dzieci także w Parku Wodnym W Krakowie. To największy tego typu obiekt w Polsce z halą basenową o powierzchni 2000 m2 i mnóstwem atrakcji. Znakiem rozpoznawczym jest fontanna w kształcie trzygłowego smoka.

gdzie z dzieckiem Malopolska

Maluchy z pewnością chętnie odwiedzą również krakowskie ZOO na malowniczym Wzgórzu Pustelnik. Choć ma raczej kameralny charakter, można w nim zobaczyć około 1500 zwierząt z 250 gatunków, w tym drapieżne koty, słonie czy pandy.

rodzinne atrakcje Małopolska Kraków

Cudy natury i techniki - wyjątkowe atrakcje w Małopolsce

Małopolska znana jest z niezwykłych osobliwości przyrody. Zaledwie kilkanaście kilometrów od Krakowa można podziwiać bajkowe krajobrazy w Ojcowskim Parku Narodowym. Słynie on ze skał wapiennych, w których powstało wiele jaskiń. Najsłynniejszą z nich jest Grota Łokietka. Zobaczymy tu także wiele skał o niecodziennych kształtach, takich jak Maczuga Herkulesa czy Igła Deotymy. Pięknie prezentuje się też Zamek na Pieskowej Skale.

rodzinne atrakcje Małopolska Ojców

Niecodzienne formy skalne napotkamy też nieopodal Ciężkowic w Rezerwacie Skamieniałe Miasto uznanym za zabytek przyrody. Z niektórymi z nich, jak z „Czarownicą”, „Ratuszem” czy „Żółwiem” wiążą się ciekawe legendy, które rozbudzą wyobraźnie maluchów.

gdzie z dzieckiem Małopolska Ciężkowice

Prawdziwym cudem natury, ale również dowodem ogromnej odwagi górników, jest jedna z największych atrakcji turystycznych Polski – działająca już od XIII wieku Kopalnia Soli w Wieliczce. Dzieci na pewno zainteresuje, że podczas zwiedzania można spotkać sympatyczne skrzaty Soliludki.

rodzinne atrakcje Małopolska Wieliczka

Drugą kopalnią soli w Małopolsce jest Kopalnia w Bochni. Ona także ma bardzo długą tradycję i równie chętnie odwiedzana jest przez turystów. Na dzieci czeka tu mnóstwo atrakcji – podziemna kolejka, rejs drewnianymi łodziami oraz ogromna zjeżdżalnia łącząca 2 poziomy kopalni.

rodzinne atrakcje Małopolska Bochnia

Małopolska - Parki rozrywki dla dzieci

Nowoczesne kompleksy rekreacyjne to również mocna strona Małopolski. Wśród nich absolutny hit i nowość - Energylandia Zator - na takie kolejki górskie i ekstremalne atrakcje w Polsce musieliśmy długo czekać. To miejsce, które co roku zaskoczy Cię nowymi atrakcjami, jednak już dziś warto je wymienić wysoko, wśród najlepszych atrakcji w Małopolsce. Zobacz jak wygląda jazda na roller coasterze Mayman w Energylandii - polecamy od 30 sek.:

Dobrze znanym rodzinnym parkiem rozrywki jest Zatorland położony w miejscowości również w Zatorze. Na miejscu działa aż 5 parków tematycznych: Park Dinozaurów Dinozatorland, Park Mitologii, Park Owadów, Park Bajek i Stworzeń Wodnych oraz Park św. Mikołaja. Jest też lunapark, a więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.

gdzie z dzieckiem Małopolska Zator

Bardzo dużą popularnością cieszy się też Rabkoland w Rabce-Zdroju, znanym kurorcie leżącym tuż przy Zakopiance. W utworzonym tu małym miasteczku można zobaczyć wiele ruchomych figur, a także korzystać z atrakcji takich jak roller coastery, karuzele, Dom Śmiechu czy Straszny Dwór.

atrakcje dla dzieci Rabka Zdrój Małopolska

W niewielkiej miejscowości Inwałd obok Andrychowa znajduje się duży kompleks rozrywkowo-edukacyjny, na który składa się Park Miniatur Świat Marzeń, Warownia oraz lunapark. W parku miniatur umieszczono najbardziej znane budowle świata odwzorowane w skali 1:15. Jest tu m.in. Bazylika św. Piotra, Wieża Eiffla, Krzywa Wieża z Pizy czy fragment Wielkiego Muru Chińskiego.

Park Miniatur Inwałd gdzie z dzieckiem Małopolska

Warownia w Inwałdzie jest rodzajem skansenu, który składa się z grodu rycerskiego zbudowanego na wzór zamku z XV wieku, oraz podgrodzia z drewnianymi chatami rzemieślników. Jest tu też Park Ruchomych Smoków i strzelnica łucznicza.

Warownia Inwałd rodzinne atrakcje Małopolska

Sporo atrakcji czeka na dzieci także na Parkowej Górze w Parku Zdrojowym w Krynicy-Zdroju. Na szczyt wjeżdża kolej linowo-terenowa, jest tu też rynnowa zjeżdżalnia Rajskie Ślizgawki oraz Zjeżdżalnia Pontonowa, a zimą działa tu stok narciarski z wyciągiem taśmowym dla najmłodszych.

rodzinne atrakcje Małopolska Krynica Zdrój

Wkrótce kolejna część naszego przewodnika po najlepszych atrakcjach dla dzieci w Małopolsce - czekamy na Wasze propozycje i opinie w komentarzach: co warto zwiedzić z dzieckiem, gdzie warto wybrać się na rodzinny weekend?