Jak ubrać dziecko na narty?

Przygotuj dziecko na zimowy wyjazd narciarski. Oni zajmą się resztą!

Niezależnie od tego, czy wysyłacie swoje dziecko na zimowisko, czy planujecie rodzinny wypad na narty, musicie zdawać sobie sprawę, że nie obędzie się bez dobrego przygotowania. Poza wybraniem ośrodka narciarskiego lub oferty wyjazdu i spakowaniem standardowych przyborów, szczególną uwagę trzeba zwrócić na sprzęt. Same narty i buty można wypożyczyć w stacjach narciarskich, tam też zazwyczaj otrzymamy pomoc przy ich dopasowaniu. Do rodziców należy jednak skompletowanie ciepłej i jednocześnie wygodnej odzieży. Na co się zdecydować, by nie popełnić błędu?

Zadbaj o odzież swojego dziecka, a NaFerie.pl zadba o resztę!

Jak się ubrać na narty?

Cały sekret polega na dobraniu takich ubrań, które nie ograniczają ruchów i są lekkie, a przy tym zapobiegają wyziębieniu ciała nawet podczas kilkugodzinnego przebywania na mrozie. Tu jednak trzeba zachować balans pomiędzy ciepłotą organizmu a odpowiednim odprowadzaniem potu. Przecież podczas wysiłku fizycznego dziecko łatwo może się zgrzać i spocić, co może mieć potem dla niego bardzo przykre konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, aby odzież narciarska dla naszego malucha była oddychająca. Najlepiej więc stosować bieliznę termoaktywną – koszulkę, getry, a także majtki. Tego typu bielizna nie musi być bardzo ciepła, ponieważ jej zadaniem, jako pierwszej warstwy odzieży, jest przede wszystkim regulacja termiczna organizmu i odprowadzanie wody na zewnątrz. Ważne jednak, aby koszulka posiadała długi rękaw, getry długie nogawki, a całość ściśle przylegała do ciała. Wewnętrzna warstwa bielizny termoaktywnej wchłania i odprowadza wilgoć, a także szybko schnie, dzięki czemu i skóra pozostaje sucha. Jednocześnie przy skórze utrzymuje się odrobina wytworzonego przez ciało ciepła, która daje poczucie komfortu.

Grube skarpety

Kolejnym elementem ubioru są skarpety, wyższe i grubsze niż standardowe. Jednak również w przypadku tego elementu odzieży należy zachować rozsądek i pamiętać o kilku ważnych funkcjach, jakie powinny spełniać takie skarpety. Z jednej strony muszą zapewniać swobodę poruszania się podczas wmożonej aktywności fizycznej, z drugiej utrzymać ciepłotę na mrozie. Warto zwrócić uwagę, że istnieją specjalistyczne skarpety narciarskie, które gwarantują komfort cieplny, a jednocześnie wentylację stopy i zabezpieczenie przed otarciami dzięki wzmocnionym włóknom na pięcie, palcach czy kostce. Takie skarpety wykorzystują różne materiały, zarówno naturalne, jak i syntetyczne, czasem je łącząc. Biorąc pod uwagę, że dzieci dopiero zaczynające swoją przygodę z nartami dużo czasu poświęcają jeszcze nauce elementów statycznych lub półstatycznych, dobrze sprawdzą się w ich przypadku skarpety z dodatkiem wełny lub wełny merino (z runa merynosów australijskich). Są one bardzo ciepłe, a zarazem posiadają dobre właściwości oddychające. W niektórych skarpetach używa się też włókien z jonami srebra, mającymi działanie antybakteryjne.

Ocieplane spodnie i kurtka

Następnie ocieplane spodnie (w kombinezonie trudniej będzie maluchom korzystać z toalety), lekka bluza, najlepiej polarowa z kołnierzem, i nieprzemakalna kurtka zimowa z kapturem. Ochronę przed wilgocią zapewniają specjalne membrany i laminowane szwy. Przydaje się też wewnętrzny pas przeciwśnieżny, który po zapięciu zapobiega dostaniu się śniegu pod kurtkę. Niezwykle ważne jest też, aby kurtka posiadała odpowiednie parametry oddychalności. Mierzy się je w gramach wody przepuszczanych przez metr kwadratowy w ciągu doby. Wyższa wartość oznacza lepsze odprowadzanie wilgoci (maksymalne wartości to około 25000). Obowiązkowy jest też szalik, chyba że kurtka ma ocieplany ochraniacz brody.

Kominiarka i rękawice

Pod kask przyda się kominiarka, ewentualnie niezbyt gruba czapka bez pomponów, aby zmieściła się bez problemów pod kaskiem. Na ręce koniecznie ciepłe, nieprzemakalne rękawice. Zresztą na wszelki wypadek zawsze dobrze jest zabrać ze sobą dodatkową parę rękawic, skarpet i czapkę, w razie przemoczenia.

No i gogle

Nie można też zapomnieć o goglach, bo pryskający spod nart śnieg może dostać się do oczu.

Obecnie powszechnie dostępna jest lekka, ciepła i oddychająca odzież narciarska w niezbyt wygórowanych cenach.

Wspólnie z ekspertami z firmy NaFerie.pl przygotowaliśmy pomocny schemat prezentujący rozkład warstw ubrań na narty dla dzieci:

Odzież narciarska dla dzieci

Skompletowanie odpowiedniej odzieży narciarskiej dla dzieci to nie tylko gwarancja dobrej zabawy dla maluchów, ale także spokoju dla rodziców. Przecież są oni szczęśliwi tylko wtedy, gdy nie muszą się martwić o swoje pociechy. A te, odpowiednio zabezpieczone, będą mogły spędzić wspaniałe chwile na śniegu. Nieprzemakalna odzież pozwoli im podchodzić do nauki jazdy na nartach bezstresowo, bo będą wiedziały, że nawet jeśli się przewrócą, nic im się nie stanie. Będą mogły bez przeszkód bawić się, rzucając śnieżkami i lepiąc bałwana, jeśli ich dłonie pozostaną suche i ciepłe. Dzięki oddychalnej bieliźnie nie spocą się i nie przegrzeją, a więc wrócą do domu zdrowe i zadowolone. Odpowiednie skarpety zapobiegną otarciom i nie zniechęcą dziecka do dalszej nauki jazdy. Dzięki goglom nie umknie im żaden szczegół pięknych krajobrazów, które będą miały szansę oglądać podczas zjazdów na nartach.

Dowiedz się więcej o zimowiskach narciarskich dla dzieci
- odwiedź stronę NaFerie.pl