Pomysł na weekend z dzieckiem – Dolnośląskie

Dolny Śląsk to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w Polsce, również pod kątem spędzenia czasu z dziećmi. Tym bardziej, że rozbudowana sieć dróg oraz połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku pozwala bez problemu dotrzeć w wiele ciekawych miejsc. Podpowiadamy, gdzie spędzić weekend z dzieckiem na Dolnym Śląsku.

Dolnośląskie góry – stawiamy na naturę

Praktycznie całe południe Dolnego Śląska to teren górzysty – pasmo Sudetów jest bardzo urozmaicone, dlatego spacer z dzieckiem po tych górach możliwy jest niezależnie od wieku pociechy.

Góry Izerskie – łagodne wzniesienia dla młodszych dzieci

Dla młodszych dzieci, które nie są jeszcze wprawione w górskich wędrówkach, odpowiednim kierunkiem będą łagodne Góry Izerskie. Nie brakuje tam szlaków, które bez wysiłku można przejść nawet z dzieckiem w wózku. Jedną z największych atrakcji, szczególnie dla mieszkańców miast, jest znajdujący się na terenie Gór Izerskich polsko-czeski Park Ciemnego Nieba. To właśnie tam niebo jest ciemniejsze niż gdziekolwiek indziej w Polsce, co pozwala nocą obserwować zapierający dech w piersiach widok Mlecznej Drogi.

Karkonosze – wysokie góry dla wprawionych

W Karkonosze warto wybrać się z dziećmi, które są już w stanie samodzielnie pokonywać dłuższe dystanse po nieco trudniejszym terenie. Gotowość dzieciaków zależy oczywiście od tego, jak do górskich wędrówek przygotują je rodzice – jeśli pociechy są zarażane miłością do gór od dziecka, mogą poradzić sobie nawet w wieku kilka lat. Śnieżka czy Szrenica to często uczęszczane górskie szlaki – wejście daje niezwykła satysfakcję z wysiłku, a także zapewnia niezapomniane widoki.

Malownicze Góry Stołowe – baśniowa Narnia

Góry Stołowe to jedyne w Polsce – a jedne z nielicznych na świecie – góry płytowe. Labirynty w Błędnych Skalach to stosunkowo łatwe szlaki dla dzieci, które dodatkowo będą zafascynowane faktem, że to właśnie tam kręcono film Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.

Wrocław – czyli wycieczka do miasta

O ile z uroków gór z pewnością chętnie skorzystają mieszkańcy Wrocławia lub innych większych miast, którzy na co dzień mogą być zmęczeni wielkomiejskim zgiełkiem, o tyle dla mieszkańców niezurbanizowanych terenów weekendowa wycieczka w tę drugą stronę może być ciekawą zmianą środowiska. atrakcje dla dzieci dolnośląskie Wrocłąw We Wrocławiu nie brakuje atrakcji dla dzieci – zarówno tych czysto rozrywkowych, jak również takich, którym nie brakuje aspektów edukacyjnych. Nie sposób wymienić wszystkich punktów, które warto odwiedzić z dzieckiem podczas weekendu we Wrocławiu, jednak na uwagę zasługują na pewno:
  • Wrocławskie ZOO – zwierzęta, a zwłaszcza te egzotyczne, od zawsze fascynują dzieci, szczególnie po rozbudowie ZOO jest pełne atrakcji, Oceanarium czy Afrykarium to wystawy, które zachwycą nie tylko najmłodszych;
  • Hydropolis – to olbrzymia multimedialna wystawa, która zabiera zwiedzających w podwodny świat, odkrywając przed nimi mnóstwo tajemnic wodnego środowiska – mórz, rzek i oceanów;
  • Aquapark – wrocławski aquapark to pełen atrakcji park wodny, w który świetnie będą bawić się zarówno maluchy, jak i większe dzieci – sztuczna fala, zjeżdżalnie, brodziki, rwąca rzeka i pełen jedzenia bufet pozwalają spędzić tam nawet cały dzień;
  • Bobolandia – to istny raj dla dzieci małych i większych, znajdują się tam place zabaw, trampoliny, tory przeszkód, baseny z piłkami, dmuchańce, automaty do gier i wiele innych atrakcji, przy których dziecko może wyszaleć się przez długie godziny.

Dolina Bobru – znów bliżej natury

Z miasta wracamy do natury i to z powrotem po drodze w kierunku gór. Zatrzymujemy się jednak w okolicach Jeleniej Góry w Dolinie Bobru – jednej z najbardziej malowniczych rzek na Dolnym Śląsku. Park Krajobrazowy Doliny Bobru to okazja do poznania z bliska wyjątkowego, chronionego prawem naturalnego środowiska, w którym żyje wiele gatunków zwierząt, a dech w piersiach zapiera widok łąk, podmokłych terenów czy dzieła ludzkich rąk, takiego jak zapora wodna w Pilchowicach. W Dolinie Bobru naturę można podziwiać ze szczytów niewielkich i łagodnych wzniesień, jak również z kajaka czy pontonu, korzystając z dostępnych w okolicy spływów.