Park Śląski Chorzów

weekend z dzieckiem atrakcje dla dzieci Chorzów

Jeden z największych parków miejskich w Europie – Park Śląski – jest jednocześnie niewyczerpaną skarbnicą atrakcji dla dzieci.

⬇⬇ Sprawdź koniecznie ⬇⬇ atrakcje dla dzieci Śląsk - dzieckowpodrozy 2024 wakacje

Naprawdę niełatwo jest pomieścić taką ilość różnorodnych atrakcji w jednym miejscu – chyba że tym miejscem jest ogromny, zajmujący powierzchnię 620 ha, park. I naprawdę trudno uwierzyć, że kiedyś na tym obszarze znajdowały się hałdy i wysypiska. Założony w 1950 roku Park Śląski nadal jest „zielonymi płucami” całej aglomeracji katowickiej. Dzięki dużej ilości zieleni, lasów, strumyków i stawów, oraz często organizowanym tu imprezom kulturalnym, rekreacyjnym czy sportowym, to idealne miejsce do spędzania czasu z całą rodziną.

Park Śląski Chorzów opinie atrakcje

Atrakcje Park Śląski Chorzów

Goście odwiedzający park z pewnością nie będą narzekać na nudę. Duża różnorodność atrakcji sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wyjątkowa sceneria obfitująca w różne gatunki pięknych roślin (w parku posadzono 3,5 miliona drzew i krzewów) sprzyja wypoczynkowi. Niektóre stanowiska roślinne są specjalnie eksponowane. Podziwiać można tu największe w Polsce Rosarium, na które składa się 35000 krzewów różanych i urokliwe oczka wodne z klombami nenufarów, oraz Ogród Bylinowy z różnokolorowymi kwiatami, krzewami i trawami. Spacerując alejkami natrafimy też na Galerię Śląskiej Rzeźby z 35 posągami autorstwa lokalnych artystów. Przy samym wejściu znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli parku – ogromna żyrafa, która wieczorem jest podświetlana. Odchodząca od niej aleja prowadzi do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, w którym zobaczyć można ponad 2000 zwierząt z 280 gatunków, pochodzących z całego świata. Wejście do zoo odbywa się przez charakterystyczną, XIX-wieczną bramę przeniesioną ze zburzonego pałacu Donnersmarcków. Stworzono tu też Kotlinę Dinozaurów z figurami pradawnych gadów naturalnej wielkości.

Park Śląski Katowice rodzinne atrakcje

Park Śląski jest także świetnym miejscem dla tych, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek. Są tu szlaki rowerowe, ścieżki biegowe i trasy Nordic Walking, korty tenisowe, bulodrom, siłownia na wolnym powietrzu oraz Śląski Park Linowy z kolejkami tyrolskimi. Dużą popularnością latem cieszy się Kąpielisko Fala, którego nazwa wzięła się od sztucznej fali w jednym z jego basenów. W momencie uruchomienia był to jedyny taki basen w Polsce. Oprócz tego w parku działa też przystań, przy której znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Zimą otwierane jest też lodowisko.

zoo Chorzów park śląski opinie

W Parku Śląskim można liczyć na rozrywkę na najwyższym poziomie. Działa tu największe w Polsce, Śląskie Wesołe Miasteczko, działające nieprzerwanie od 1959 roku. Najchętniej uczęszczane są tu Samoloty Duże, kultowa karuzela uruchomiona już na początku istnienia lunaparku, oraz wysoki na 35 m diabelski młyn Gwiazda Duża. Wielkie emocje można poczuć też na Stadionie Śląskim, którego modernizacja dobiega końca. Teraz przebudowany obiekt będzie mógł pomieścić blisko 55000 osób. Odbywać się tu mogą mecze piłkarskie i inne zawody sportowe, a także koncerty. Teren Parku Śląskiego jest tak ogromny, że między poszczególnymi atrakcjami kursuje komunikacja. Ale jest to atrakcja sama w sobie. Między zoo a wesołym miasteczkiem, na odcinku około 1 km kursuje wąskotorowa kolej Parkowa, a od wesołego miasteczka do Stadionu Śląskiego, przez ponad 2 km przebiega trasa Kolejki Linowej Elka, wykorzystująca kanapy i gondole. Podróżując kolejkami, można rozkoszować się przyrodą parku, zwłaszcza widok z góry robi spore wrażenie.

Kolej linowa Elka Park Śląski opinie ceny

Jako kompleks przyjazny rodzinie, Park Śląski oferuje również wiele atrakcji kulturalnych i edukacyjnych. Bardzo pouczająca jest wycieczka do Muzeum "Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie", czyli skansenu, w którym zgromadzono ponad 70 zabytkowych drewnianych wiejskich chat z terenu Górnego Śląska, w większości XIX-wiecznych. Uwagę przykuwa też Hala Wystaw Kapelusz o powierzchni 2200 m2, której nazwa dobrze oddaje wygląd. Czasem mówi się o niej też „hala kwiatów”, gdyż odbywały się w niej często wystawy kwiatów, ale też inne imprezy i targi. Nie można nie wspomnieć jeszcze o największym w Polsce Planetarium Śląskim oraz o Dużym Kręgu Tanecznym, w którym odbywają się przedstawienia i koncerty. Oprócz tego można miło spędzić czas, siadając na jakiejś ławeczce przy jednej z fontann albo odwiedzić którąś kawiarenkę.

rodzinne atrakcje Park Etnograficzny Park Śląski

Park Śląski Aleja Różana 2 41-501 Chorzów

Więcej szczegółów tutaj