Zamek Malbork

Największy na świecie ceglany zamek wybudowany przez Krzyżaków w Malborku z pewnością należy do największych atrakcji w Polsce.

Sprawdź koniecznie:

Budowa twierdzy trwała 183 lata, od XIII do połowy XVI wieku, w tym czasie pełnił rolę siedziby Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Mieszkali w nim rycerze zakonu oraz ich świta. Był także domem dla niższego szczebla zakonników, pomocników rycerskich i ich rodzin. Podzamcze natomiast zamieszkiwali rzemieślnicy – piekarze, kucharze, kowale, murarze i inne profesje. Dzisiaj ta przytłaczająca swoim ogromem średniowieczna warownia jest udostępniona do zwiedzania.

Rodzinne atrakcje Malbork

​Zwiedzanie Zamek Krzyżacki w Malborku

W 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. Podczas zwiedzania mamy okazję zobaczyć m.in. średniowieczny piec grzewczy, Salę Kapitulną, kaplicę grzebalną Wielkich Mistrzów, ogród, cmentarz, a nawet fosę. Można też wejść na wieżę i podziwiać przepiękną panoramę. Trzeba jednak pamiętać, że przejście całego tak ogromnego zamku trwa dość długo (około 3,5 godziny), a nasze maluchy mogą zrobić się zmęczone. Zaplanujmy więc odpoczynki, jeśli zwiedzamy sami, a jeśli z przewodnikiem, nie starajmy się za wszelką cenę kurczowo się go trzymać.

Zwiedzając zamek zwiedzamy też Muzeum Zamkowe, w którego zbiorach znajduje się ponad 40 tysięcy eksponatów, głównie dzieł sztuki, rzeźb, obrazów, ceramiki czy witraży, ale są tu także militaria i kolekcja bursztynu. Zamek kryje w sobie wiele ciekawych historii i tajemnic, ukrytych skarbów i ……. duchów.

atrakcje dla dzieci Malbork

Zaplanowano specjalną trasę rodzinną, podczas której dzieci przebrane za rycerzy wraz z rodzicami przemierzają zamkowe komnaty i tunele, rozwiązując zagadki, które otworzą im drzwi do skarbca. Czas zwiedzania to około 2 godziny. Trasa dostępna jest w maju, czerwcu i wrześniu w weekendy, a w wakacje codziennie opróćz poniedziałków. Na zamku w Malborku odbywają się również różnego rodzaju imprezy historyczne, jak turnieje rycerskie czy widowiskowe Oblężenie Malborka. Organizowane jest też nocne zwiedzanie i spektakle typu "światło i dźwięk". Przeprowadzane są lekcje muzealne, warsztaty i gry edukacyjne, których scenerią są tereny zamkowe.

trasa rodzinna Zamek Malbork atrakcje dla dzieci

Godziny otwarcia Zamek Krzyżacki Malbork

Sezon letni (maj-wrzesień)

Godziny otwarcia wystaw – 9.00-19.00

Godziny otwarcia terenów zamkowych – 9.00-20.00

Godziny otwarcia kas – 8.30-19.30

Sezon zimowy (październik-kwiecień)

Godziny otwarcia wystaw – 10.00-15.00

Godziny otwarcia terenów zamkowych – 10.00-16.00

Godziny otwarcia kas – 9.30-15.30

Cennik

Sezon letni (od 01.05 do 30.09): Bilet normalny: 39,50 zł Bilet ulgowy: 29,50 zł Po godzinie 17:15 - bilety tańsze o 10 zł. Sezon zimowy (od 01.10 do 30.04): Bilet normalny: 29,50 zł Bilet ulgowy: 20,50 zł W godzinach 13:14 - 14:00 - bilet normalny tańszy o 10 zł, ulgowy tańszy o 5 zł.

Zamek Krzyżacki w Malborku

ul. Starościńska 1

82-200 Malbork

 

Odwiedziliście już tę ogromną twierdzę krzyżacką? Spotkaliście rycerzy? A może duchy?

Liczymy na Wasze opinie.