Zamek Malbork

Największy na świecie ceglany zamek wybudowany przez Krzyżaków w Malborku z pewnością należy do największych atrakcji w Polsce. Wbrew pozorom, przyjazd do niego wraz ze swoimi dziećmi jest świetnym pomysłem. Sprawdźcie, co czeka na każdego miłośnika historii w tym miejscu!

Gorąco polecamy trasę rodzinną - Muzeum Zamkowe w Malborku

Zamek w Malborku nie powstał w kilka lat - budowa twierdzy trwała aż 183 lata, od XIII do połowy XVI wieku, a w tym czasie pełnił rolę siedziby Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Mieszkali w nim rycerze zakonu oraz ich świta. Był także domem dla niższego szczebla zakonników, pomocników rycerskich i ich rodzin. Podzamcze natomiast zamieszkiwali rzemieślnicy – piekarze, kucharze, kowale, murarze i inne profesje. Dzisiaj ta przytłaczająca swoim ogromem średniowieczna warownia jest udostępniona do zwiedzania i śledzenia historii jej istnienia.

Rodzinne atrakcje Malbork

​Zwiedzanie Zamek Krzyżacki w Malborku

W 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. Podczas zwiedzania mamy okazję zobaczyć m.in. średniowieczny piec grzewczy, Salę Kapitulną, kaplicę grzebalną Wielkich Mistrzów, ogród, cmentarz, a nawet fosę. Można też wejść na wieżę i podziwiać przepiękną panoramę okolicy.

zamek malbork atrakcje dzieci opinie

Trzeba jednak pamiętać, że przejście całego tak ogromnego zamku trwa dość długo (około 3,5 godziny), a nasze maluchy mogą zrobić się zmęczone. Warto więc przyłożyć szczególną uwagę do zaplanowania odpoczynku.  Jest to łatwiejsze do wykonania przy samodzielnym zwiedzaniu, jednak jeśli oglądamy malborski zamek z pomocą przewodnika - pamiętajmy, że wcale nie musimy się go kurczowo trzymać. Dzięki temu wycieczka dla maluchów nie będzie męką, a stanie się znacznie ciekawsza!

Zwiedzając zamek mimowolnie odwiedzimy też Muzeum Zamkowe, w którego zbiorach znajduje się ponad 40 tysięcy eksponatów, głównie dzieł sztuki, takich jak rzeźby, obrazy, wyroby ceramiczne czy witraże, lecz swoje miejsce znalazły tu także militaria i kolekcja bursztynu. Zamek kryje w sobie wiele ciekawych historii i tajemnic, ukrytych skarbów i ……. duchów.

atrakcje dla dzieci Malbork

Dla rodzin zaplanowano tu specjalną trasę, znacząco umilającą wizytę w Malborku. Podczas jej trwania, dzieci przebrane są za rycerzy, a potem wraz z rodzicami przemierzają zamkowe komnaty i tunele, rozwiązując zagadki, które otworzą im drzwi do skarbca. Czas zwiedzania to około 2 godziny. Trasa rodzinna dostępna jest w maju, czerwcu i we wrześniu, a w wakacje codziennie oprócz poniedziałków.

Na zamku w Malborku odbywają się również różnego rodzaju imprezy historyczne, jak turnieje rycerskie czy widowiskowe Oblężenie Malborka, podczas którego obejrzymy inscenizację bitwy o tą twierdzę. Na terenie obiektu organizowane są też nocne zwiedzanie i spektakle typu "światło i dźwięk". co więcej, nietrudno trafić to na specjalnie przeprowadzane lekcje muzealne, warsztaty i gry edukacyjne, których scenerią są tereny zamkowe. Dzięki temu Zamek w Malborku staje się nie tylko pomnikiem historii, lecz także miejscem świetnej zabawy!

trasa rodzinna Zamek Malbork atrakcje dla dzieci

Godziny otwarcia Zamek Krzyżacki Malbork

Sezon letni (maj-wrzesień)

  • Godziny otwarcia wystaw – 9:00-19:00
  • Godziny otwarcia terenów zamkowych – 9:00-20:00
  • Godziny otwarcia kas – 8:30-19:30

Sezon zimowy (październik-kwiecień)

  • Godziny otwarcia wystaw – 10:00-15:00
  • Godziny otwarcia terenów zamkowych – 10:00-16:00
  • Godziny otwarcia kas – 9:30-15.30
W poniedziałki oraz niektóre dni świątecznie (informacje o zmianach należy sprawdzić przed wizytą) sale Muzeum Zamkowego są nieczynne.

 

Lokalizacja Zamek Krzyżacki Malbork

Odwiedziliście już tę ogromną twierdzę krzyżacką? Spotkaliście rycerzy? A może duchy?

Liczymy na Wasze opinie.

Sprawdź także: 

Park Dinozaurów i rozrywki Dino PARK Malbork