Atrakcje Dalmacji

Planujesz wakacje w historycznej krainie Chorwacji i zastanawiasz się, dokąd warto pójść i co warto zobaczyć z rodziną? Sprawdź koniecznie – najlepsze atrakcje Dalmacji!

dalmacja - gdzie z dzieckiem rodzinne atrakcje opinie

Dalmacja – atrakcje – co zobaczyć?

Dalmacja to aż około tysiąca przybrzeżnych wysp – od wyspy Pag na północy, aż po Zatokę Kotorską. Najważniejszymi i najbardziej znanymi są: Dugi Otok, Ugljan, Pašman, Brač, Hvar, Korčula, Vis, Lastovo i Mljet. To aż 50 km szerokości i około 400 km długości śródziemnomorskiego klimatu wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Do najważniejszych miast możemy zaliczyć: Split, Dubrownik, Szybenik, Zadar. Dalmacja słynie głównie z turystyki, jednak hoduje się również tutaj owce i kozy, a rolnicy zajmują się uprawą drzew cytrusowych, fig, winorośli i oliwek. Na terenie tej historycznej krainy znajdziemy aż cztery parki narodowe: Paklenica, Kornati, Krka i Mljet. Co warto zobaczyć wybierając się do Dalmacji?

Chorwacja Dubrownik rodzinne atrakcje dla dzieci opinie

Dubrovnik i Plaża Pasjača

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Dalmacji jest Dubrovnik – miasto słynące z przepięknej architektury i zabytków, nocnego życia i smacznej, lokalnej kuchni. Warto wiedzieć, że stare miasto w całości wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Znajdziemy tutaj system fortyfikacji miejskiej, właściwie niezmieniony od XVII  wieku. Liczne baszty, bramy, klasztory z całą pewnością zrobią na nas ogromne wrażenie. Ciekawostką jest fakt, że właśnie tutaj nakręcono niektóre sceny do kulturowego serialu HBO – „Game of Trones„, czyli „Gry o tron„.

Przebywając w Dubrovniku, koniecznie musimy pojechać do pobliskiej miejscowości Popovići – Konavle. Właśnie tutaj znajduje się się ukryta pod stromymi klifami plaża Pasjača. Aby dostać się do tej wyjątkowej plaży musimy pokonać różnicę wysokości 250 m n.p.m.! Prowadzą do niej strome schody i tunel wydrążony w skale i jest to jedyny sposób dotarcia.

Dubrovnik rodzinne atrakcje dla dzieci opinie

Chorwacja Dalmacja Dubrovnik rodzinne atrakcje dla dzieci opinie

Split

Split jest miastem portowym, położonym na półwyspie i jednocześnie drugim chorwackim miastem, pod względem liczby mieszkańców. To ważny ośrodek komunikacyjny – znajdziemy tutaj port lotniczy, dworzec kolejowy i terminal portowy. Nie brakuje tutaj również ciekawych atrakcji, które naprawdę warto zobaczyć! Przykładem tego jest chociażby wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, pochodzący z III-IV wieku – Pałac Cesarza Dioklecjana, którego możemy zwiedzić również podziemia.  Godnymi uwagi są również: Porta Aurea (czyli pałacowa brama, świątynia Jupitera, westybul, perystyl czy pozostałości akweduktu. W mieście znajdziemy również dwie hale sportowe: Spaladium Arena i Arena Gripe, oraz spotowy stadion –  Poljud.

Chorwacja co warto zobaczyć miasto Split atrakcje opinie

Dalmacja Split co robić z dzieckiem atrakcje opinie

Trogir

Kolejnym miastem, które warto zobaczyć jest położone w środkowej Dalmancji – Trogir, połączone z wyspą  Čiovo podnoszonym mostem. Znajdziemy tutaj przepiękny bulwar z palmami, na którym życie tętni przez cały czas. Warto zobaczyć wpisaną w 1997 roku na  Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO – starówkę. Ciekawymi miejscami są również:  zbudowany pod koniec XV wieku – Palača Stafileo, wzniesiony w 1457 roku Pałac Ćipiko, Katedra Świętego Wawrzyńca – Sv. Lovre, oraz Kopnena vrata, czyli brama lądowa. W Trogir co roku odbywa się Festiwal Tenorów.

Trogir rodzinne atrakcje dla dzieci Chorwacja Dalmacja opinie

Dalmacja gdzie z dzieckiem promenada Trogir opinie

Zadar

Zamieszkujący około 80 tysięcy osób Zadar jest centrum kulturalnym i gospodarczym północnej Dalmacji. Ta miejscowość odwiedzana jest przez turystów od przeszło 100 lat – pierwsze biuro podróży (Liburnija) powstało w 1989 roku i wciąż funkcjonuje! Jeśli macie ochotę obejrzeć zbiory pochodzące jeszcze z czasów średniowiecza i starożytności, koniecznie wybierzcie się do Muzeum Archeologicznego. Warto również obejrzeć Katedrę Świętej Anastazji, rzymskie forum, renesansową loggię czy Kościół Świętego Donata. Zabytków w Zadarze naprawdę nie brakuje, w efekcie czego nie da się tutaj nudzić!

Dalmacja rodzinne atrakcje Zadar czy warto opinie

Sprawdź również: Chorwacja – wakacje z dzieckiem

Zadar gdzie z dzieckiem atrakcje Dalmacja opinie

Šibenik / Szybenik

W środkowej Dalmacji, przy ujściu rzeki Krka do Morza Adriatyckiego, znajdziemy historyczne miasto – Sibenik. Tętniące życiem i kulturą miasto ma nam do zaoferowania całkiem sporo atrakcji. Niewątpliwie jedną z nich jest odbywający się cykliczne co roku – Międzynarodowy Festiwal Dzieci (Međunarodni Dječji Festival). Jednym z miejsc, które koniecznie musimy zobaczyć jest wpisana na listę UNESCO Katedra świętego Jakuba – jest to jednocześnie najważniejszy kościół w tym mieście, zbudowany jedynie z kamienia! Warto zobaczyć najmocniejszą fortyfikację chorwackiego wybrzeża – Twierdzę św. Mikołaja.

Dalmacja atrakcje Šibenik gdzie z dzieckiem opinie

Dalmacja co warto zobaczyć Dalmacja atrakcje Šibenik bazylika opinie

Parki narodowe Dalmacji

Na terenie Dalmacji znajdują się aż cztery parki narodowe: Paklenica, Kornati, Krka i Mljet. Park Narodowy Paklenica – obejmuje tereny górzyste, Park Narodowy Kornati – to labirynt kamieni i morza, Park Narodowy Krka – to teren dolnego biegu rzeki Krka, zaś Park Narodowy Mljet – jest wyspą położoną na zachód do Dubrovnika.


Dalmacja co zobaczyć Paklenica park narodowy Chorwacja opinie

Dalmacja co zobaczyć wodospad Krka park narodowy Chorwacja opinie

Chorwacja co warto zobaczyć w Dalmacji atrakcje dla dzieci opinie