Z dzieckiem na Kasprowy Wierch? Co z wózkiem? Kolejka, szlaki…

na kasprowy wierch z wózkiem dzieckiem opinie kolejka szlaki

Jeden z najchętniej odwiedzanych szczytów w Tatrach świetnie nadaje się też na rodzinną wyprawę. Sprawdźcie, jak najłatwiej dostać się na Kasprowy Wierch z dzieckiem.

Niemal każdy turysta odwiedzający Zakopane i Tatry prędzej czy później skieruje się na Kasprowy Wierch. Najczęściej prędzej, gdyż jest to jeden z podstawowych szczytów, zwłaszcza dla początkujących taterników. Tajemnica popularności Kasprowego Wierchu to oczywiście kolejka linowa – jedna z najbardziej znanych i najdłużej kursujących w Polsce. Dzięki niej szczyt staje się dostępny także dla rodzin z dziećmi. Oczywiście, można spróbować wejść na górę na własnych nogach, zwłaszcza że jak na Tatry szlak nie jest zbyt uciążliwy, ale jeśli wędruje się z maluchami, lepiej skorzystać z kolejki. Choć szczyt jest dość wysoki (1987 m n.p.m.), to świetnie nadaje się na rodzinną wycieczkę. Trzeba tylko odpowiednio się do niej przygotować. Może Wam w tym pomóc nasz artykuł.

Kasprowy Wierch

Szczyt leży na granicy polsko-słowackiej, wznosi się nad Doliną Bystrej, Doliną Suchej Wody Gąsienicowej oraz Doliną Cichą. Działa na nim wybudowane w 1938 roku Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB w najwyżej położonym budynku w Polsce. Nieco poniżej znajduje się stacja kolejki linowej z poczekalnią, restauracją i sklepem, a także stacja zimowa TOPR. Ze szczytu prowadzi 200-metrowa brukowana ścieżka spacerowa do Suchej Przełęczy. Kasprowy Wierch już od początków XX wieku stawał się popularną atrakcją turystyczną, a także ośrodkiem narciarskim – działa tu kilka tras zjazdowych i 2 koleje krzesełkowe. Odwiedzili go niemal wszyscy prezydenci Polski, a także Jan Paweł II (upamiętnia to tablica). W sezonie przebywa tu nawet 4000 osób dziennie, dlatego warto pomyśleć o rodzinnej wyprawie w innym terminie.

wycieczka na kasprowy wierch z dzieckiem obserwatorium szlaki opinie trasy

Kolej linowa na Kasprowy

Powstała w latach 1935-36 kolej przeszła gruntowną modernizację w 2008 roku. Działa całorocznie, kursuje na trasie o długości ponad 4000 m, pokonując niemal 1000 m różnicy poziomów i osiągając prędkość do 8 m/s. Jest w stanie zabrać jednorazowo 60 osób, dziennie do 3000, a rocznie nawet 600000. Przejazd trwa około 20 minut w jedną stronę. Warto wiedzieć, że po drodze trzeba się przesiąść do drugiego wagonika na Myślenickich Turniach. W maju i listopadzie odbywa się konserwacja, w związku z czym okresowo kolej wyłączona jest z użytku. Nie działa także w przypadku silnego wiatru i oblodzenia, a więc trzeba wziąć to pod uwagę, planując wycieczkę.

kolej na kasprowy ceny godziny otwarcia bilety dla dzieci opinie szlaki przewóz wózka

Dojazd

Pod dolną stację kolejki w Kuźnicach nie dojedziemy bezpośrednio własnym samochodem. Najbliższy parking jest płatny i znajduje się około 1,5 km dalej przy ulicy Karłowicza. Do Kuźnic dojeżdżają za to wszędobylskie w tym rejonie mikrobusy (bilet w granicach kilku złotych) i bryczki (znacznie droższe). Odległość od centrum Zakopanego to około 5 km.

Z wózkiem czy bez?

Wjazd kolejką z wózkiem jest możliwy, w dodatku bezpłatny (dzieci do 4. roku życia też nie płacą za wjazd). W przypadku dużego obłożenia trzeba będzie jednak złożyć wózek. Niektórym problem może sprawiać też wniesienie go na dolną stację kolejki po schodach. Spacer brukowaną drogą z Kasprowego do Suchej Przełęczy również może być niewygodny, a jeśli ktoś zdecyduje się na nieco dłuższą wycieczkę na szczyt Beskidu (około 1 h tam i z powrotem), prawie niemożliwy, dlatego trzeba zastanowić się, czy zabieranie wózka się opłaca. Być może wygodniej będzie skorzystać z nosidełka.

Piesza wycieczka

Część rodzin z dziećmi decyduje się po wjechaniu na Kasprowy Wierch zejść z dziećmi pieszo. Najłatwiejsza trasa do Kuźnic wiedzie szlakiem zielonym przez Myślenickie Turnie, a jej przejście zajmuje około 2,5-3 godziny. Trudniejsze jest wejście szacowane na 3-3,5 godziny, ale ze starszymi dziećmi można spróbować. Między Kuźnicami i Kasprowym Wierchem przebiega jeszcze szlak żółty i niebieski, oba nieco bardziej wymagające, jednak po drodze można zaplanować odpoczynek w schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

 

Co ze sobą zabrać?

Choć wydaje się to oczywiste, nigdy za wiele przypominania o tym, że góry to góry, bez znaczenia, czy wjedzie się na nie kolejką czy wjedzie szlakiem. Zawsze należy być przygotowanym na różne opcje pogodowe i mieć ze sobą coś ciepłego. Przy takiej wysokości jak na Kasprowym temperatura nawet w lato może być niższa niż w Kuźnicach o kilkanaście stopni. Banałem jest też mówienie o odpowiednim obuwiu (tak dla rodziców, jak i dla dziecka, chyba że to jeszcze nie chodzi). Jeśli planujecie pieszą wycieczkę, trzeba pamiętać o prowiancie, jeśli macie zamiar tylko wjechać i zjechać, wydaje się, że wystarczy pizza czy słodycze serwowane na szczycie Kasprowego. Choć każdy rodzic wie, czego najlepiej potrzebuje jego dziecko.

Koniecznie przeczytajcie też relacje innych rodziców:

Tatry z 4 latkiem - Hala Gąsienicowa i Dolina Kościeliska

Tatry - Rysy, Giewont, Jaskinia Mylna, Czerwone Wierchy z trójką dzieci!

kasprowy wierch kolejka ceny opinie czy z dzieckiem godziny szlaki

Godziny otwarcia kolej linowa Kasprowy Wierch

styczeń – 8.00-16.00

luty – 8.00-17.00

pierwsza połowa marca – 7.30-17.30

druga połowa marca – koniec kwietnia – 7.30-18.00

maj, czerwiec, wrzesień – 8.00-18.30

lipiec, sierpień – 7.00-21.00

październik – 8.00-17.30

listopad-grudzień – 9.00-16.00

Kolejka kursuje co 10 min. W przypadku gorszych warunków pogodowych co 30 min. Bilety na kolejkę nazywane są Tourpassami. Powrotne można kupić najpóźniej 2 godziny przed ostatnim kursem kolejki. Jeżeli chce się uniknąć długiego stania w kolejce (zwłaszcza w sezonie) warto kupić bilety online albo Tourpass Ekspresowy, który pozwala wybrać konkretną godzinę przejazdu (do nabycia tylko w Biurze Obsługi Klienta w Kuźnicach). Są to oczywiście droższe opcje. W cenie Tourpassu jest automatycznie wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przy zakupie biletu Góra-Dół czas pobytu na Kasprowym Wierchu zostaje ustalony z góry i wynosi 1 godzinę i 40 minut.

Ceny biletów (Tourpass) kolej linowa Kasprowy Wierch

Sezon Wysoki (koniec czerwca-koniec września oraz druga połowa grudnia)

Kasa w Kuźnicach

                                        Bilet Góra-Dół                               Bilet w jedną stronę

Ulgowy                                   59 zł                                                      47 zł

Normalny                              69 zł                                                      55 zł

Zakup online, w biurach obsługi klienta na Krupówkach i Gubałówce lub w biletomatach

                                        Bilet Góra-Dół                                Bilet w jedną stronę

Ulgowy                                   89 zł                                                      69 zł

Normalny                              99 zł                                                      79 zł

Tourpass Ekspresowy (z wybraną godziną przejazdu) – Biuro Obsługi w Kuźnicach

                                       Bilet Góra-Dół                                 Bilet w jedną stronę

Ulgowy                                  119 zł                                                       99 zł

Normalny                             129 zł                                                      109 zł

Sezon niski (poza sezonem wysokim)

Kasa w Kuźnicach, zakup online, w biurach obsługi klienta na Krupówkach i Gubałówce lub w biletomatach

                                        Bilet Góra-Dół                                 Bilet w jedną stronę

Ulgowy                                    53 zł                                                      43 zł

Normalny                               63 zł                                                      48 zł

Tourpass Ekspresowy (z wybraną godziną przejazdu) – Biuro Obsługi w Kuźnicach

                                        Bilet Góra-Dół                                 Bilet w jedną stronę

Ulgowy                                   89 zł                                                       69 zł

Normalny                              99 zł                                                       79 zł

1 comment

Leave Comment