Egzotarium w Sosnowiec-to nie tylko palmiarnia!

palmiarnia Sosnowiec egzotarium opinie atrakcje dla dziecie
Śląsk to region, który ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji zarówno dla dużych, jak i małych. Zwiedzając Górny Śląsk, nie można pominąć pięknego Egzotarium w Sosnowcu, które zachwyca różnorodnością gatunków zwierząt oraz roślin. To nie lada atrakcja dla dzieci, chociaż wśród odwiedzających nie brakuje także dorosłych. Dlaczego Egzotarium to punkt obowiązkowy na mapie podróży?

Egzotarium Sosnowiec atrakcje palmiarnia opinie 2024

egzotarium Sosnowiec palmiarnia opinie atrakcje

Egzotarium to znacznie więcej niż Palmiarnia

Dzieci są ciekawe świata niezależnie od wieku, bardzo często interesuje je świat zwierząt i przyrody, dlatego wizyta w Egzotarium bez wątpienia będzie dla nich niezapomnianą przygodą, którą zapamiętają na długi czas. Jest to nowoczesny obiekt znajdujący się na terenie parku miejskiego im. Leona Kruczkowskiego. 

⬇⬇ Sprawdź koniecznie ⬇⬇
śląskie z dzieckiem atrakcje weekend wiosna

Zwiedzanie warto rozpocząć od poziomu -1, gdzie można podziwiać ogromne akwaria z różnymi gatunkami ryb pochodzącymi z całego świata, wśród nich można znaleźć na przykład  płaszczki słodkowodne, piranie pacu czy pielęgnice szmaragdowe. Natomiast w terrariach można podziwiać rzadkie gatunki owadów i gadów, między innymi: pająków tropikalnych, węży, ptaszników, drzewołazów dendrobates, wśród nich są także jadowite żaby.

płaszczka plamista - Akwaria Egzotarium opinie atrakcje dla dzieci Sosonowiec

Sosonowie egzotarium opinie atrakcje zwiedzanie

Dalej ścieżka edukacyjna prowadzi do palmiarni na parter. Na tym poziomie głównymi atrakcjami są rośliny, można podziwiać 80 różnych gatunków, które rosną na co dzień w różnych strefach klimatycznych i częściach świata. Wygospodarowano też trochę miejsca na zwierzęta, można znaleźć tu między innymi: legwana zielonego, żółwia żabuti, bazyliszka płatkogłowego, bazyliszka pręgowanego, boa dusiciela, pytona rombowego, pytona siatkowanego, boa tęczowego brazylijskiego, anolisa kubańskiego, kajmana okularowego, badylarki pospolitej czy też tukana wielkiego.

 

egzotarium Sosnowiec Palmiarnia atrakcje opinie gdzie z dzieckiem

Palmiarnia jest podzielona na 3 części:

  • strefę pustynną
  • tropikalną
  • śródziemnomorską

egzotarium Sosnowiec Palmiarnia zwierzęta opinie zwiedzanie z dzieckiem atrakcje

Ara zielona Egzotarium Sosnowiec Palmiarnia

Zwiedzanie Egzotarium kończy się na poziomie +1, gdzie znajduje się sala edukacyjna, a także przestrzeń przeznaczona na wystawy stałe i czasowe. Tam mali i duzi zwiedzający mogą złapać chwilę oddechu.

Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu

Historia sosnowieckiego Egzotarium sięga czasów przedwojennych, wtedy podejmowano pierwsze próby stworzenia ogrodu botanicznego. Niestety mimo starannego przygotowania i pielęgnacji rośliny nie przetrwały. Chociaż pomysł się nie powiódł, podjęto kolejną próbę budowy palmiarni w latach 50. W 1956 roku rozpoczęto budowę palmiarni i działu ryn akwariowych. Rok później obiekt został powiększony o dodatkowe pomieszczenie, gdzie zamieszkały zwierzęta, tj. egzotyczne ptaki i małpy.

Mimo że obiekt był chlubą miasta, bardzo długo nie był modernizowany. Dopiero kilka lat temu podjęto decyzję o jego przebudowie. Prace rozpoczęły się od parku, który zmienił się w piękny ogród botaniczny. W 2019 ogłoszono przetarg na modernizację samego Egzotarium, wkrótce stary budynek został zrównany z ziemią i rozpoczęła się wielka budowa. Obecnie Egzotarium jest nowoczesnym obiektem wyposażonym w sale edukacyjne, systemy multimedialne, gdzie dzieci mogą przychodzić na lekcje przyrody, biologii i geografii. Na terenie obiektu są organizowane także wykłady, warsztaty i piękne wystawy. Odwiedzający mogą korzystać także z minikina, gdzie można obejrzeć filmy edukacyjne, a także napić smacznej kawy w pobliskiej kawiarni.

Czy warto wybrać się do Egzotarium w Sosnowcu? Bez wątpienia jest to miejsce godne uwagi, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dorosłych zainteresowanych egzotycznymi gatunkami roślin i zwierząt.

Sprawdź również:
Palmiarnia Gliwice 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *