Coś więcej w Tatrach, czyli wycieczka na Kościelec z dzieckiem

Tatry atrakcje dla dzieci

Tatry z dzieckiem – to hasło zwykle kojarzy się od razu z dolinami. I rzeczywiście – Chochołowska, Kościeliska, Małej Łąki to idealne trasy na spacer z wózkiem czy nosidełkiem. Dzieci mają jednak to do siebie, że rosną i z czasem chcą czegoś więcej niż spacerów wzdłuż górskich potoków.

Co zaproponować małemu turyście, kiedy ma już dość siły i wytrzymałości na dłuższe wyprawy, ale wciąż jeszcze za mały jest na Orlą Perć? Nas taki dylemat spotkał w zeszłym roku, gdy córka skończyła 6 lat. Zapytaliśmy znajomego ratownika TOPR i usłyszeliśmy rekomendację: Kościelec.

Tatry z dziećmi opinie

Kościelec to malowniczy szczyt w Dolinie Gąsienicowej. Oglądany z odpowiedniej perspektywy, sprawia wrażenie góry niemal nie do zdobycia, o ostrym czubku, z całymi Tatrami Wysokimi za plecami. Z daleka robi duże wrażenie, z bliska – jeszcze lepsze.

Tatry atrakcje dla dzieci

szlak turystyczny Kasprowy Wierch z dzieckiem atrakcje

Można doń podejść od strony schroniska Murowaniec, ale w przypadku kilkuletniego dziecka mozolna wspinaczka od Kuźnic prawdopodobnie wyczerpałaby jego dzienny zapas sił. Dlatego wybieramy opcję „rodzinną” i zaczynamy od wjazdu kolejką na Kasprowy Wierch. Stamtąd szlakiem schodzimy w dół doliny, a następnie podchodzimy powoli pod przełęcz Karb. Nie jest to trasa ani trudna, ani wymagająca, zaś piękna okolica z niewielkimi stawami nastraja optymistycznie. Po drodze strumyki – okazja do odpoczynku i wzajemnego chlapania się bez końca. Po dwóch godzinach jesteśmy już na przełęczy.

kościelec wycieczka z dziećmi Tatry

Tatry z dziećmi opinie atrakcje

Kiedy pół roku wcześniej po raz pierwszy staraliśmy się zdobyć Kościelec, właśnie na samej przełęczy złapał nas deszcz – mżawka właściwie, po której jednak skały były mokre. To zaś uniemożliwia wędrówkę – Kościelec zbudowany jest z granitowych płyt, które mokre zamieniają się w zjeżdżalnię.

Tatry rodzinne atrakcje

Tatry z dzieckiem Kościelec

Tym razem pogoda jest wymarzona i możemy iść dalej. Mijamy tablicę z napisem: szlak turystyczny bardzo trudny. To fakt – jest on trudny, ale ze względu na brak sztucznych zabezpieczeń. Nie ma tu metalowych schodków czy łańcuchów, trzeba polegać na własnych umiejętnościach.

Kościelec rodzinna wycieczka opinie

góry z dziećmi Tatry opinie

Wspinaczka po kolejnych stopniach skalnych wymaga wzrostu minimum 140 cm – mniejsze dziecko po prostu nie da rady samodzielnie dosięgnąć odpowiedniego występu skalnego, którego można się złapać. Musi mieć uprząż.

Koscielec z dzieckiem atrakcje opinie

atrakcje dla dzieci Tatry

Samo wejście zajmuje nam całą godzinę – nieco dłużej niż mówią znaki. Warto się jednak nie spieszyć – przepiękne widoki rozpościerają się po jednej i drugiej stronie szlaku. Można usiąść, porozglądać się, popodziwiać – tym bardziej, że na samym wierzchołku miejsca niewiele.

Tatry rodzinne atrakcje Kościelec

w góry z dzieckiem Kościelec

Zejście do przełęczy zajmuje więcej niż godzinę – wymaga więcej ostrożności niż wspinanie się, a zatem ciut więcej czasu. Natomiast z przełęczy nie idziemy już w kierunku Kasprowego, ale nad Czarny Staw Gąsienicowy, który widziany z góry wydawał się taki maleńki, a ludzie jak mróweczki...

atrakcje dla dzieci Tatry

Szlak na Koscielec z dziećmi opinie

Znad stawu przechodzimy do niedaleko położonego schroniska Murowaniec, posilamy się, aby już całkowitym spacerem zejść do Kuźnic.

rodzinne atrakcje Kościelec Tatry

góry z dzieckiem Koscielec opinie

Uwagi praktyczne:

•    wycieczka zajmuje cały dzień, od rana do późnego popołudnia (chyba, że zarezerwujemy nocleg w schronisku, wówczas skraca się znacznie) – dziecko musi mieć więc wcześniej przetrenowane takie całodzienne eskapady.
•    na podejściu z przełęczy Karb na Kościelec nie ma zabezpieczeń, barierek itp. – jeśli dziecko lubi uciekać przed rodzicami, biegać mimo zakazu – to nie jest wycieczka dla niego.
•    gdyby okazało się, że dziecko się boi przestrzeni lub wysokości (na trasie jest sporo eskpozycji), po prostu zawracamy. Nic się nie stanie, jeśli nie zdobędziemy szczytu – można spróbować za rok czy dwa. Pamiętajmy, że zawsze człowiek mniej się boi wchodząc, niż schodząc.
•    uprząż dla dziecka różni się od tej dla dorosłego – jest to tzw. uprząż pełna – obejmująca również ramiona, a nie kończąca się w pasie. W zeszłym roku w zakopiańskich wypożyczalniach nie było takich, niestety – za to w każdym sklepie turystycznym kupimy bez problemu, są również na allegro używane.
•    praktycznie cała trasa wiedzie po terenie odsłoniętym – nie ma cienia, w którym można by się było schronić – weźmy to pod uwagę przy wyborze ubrań i zapasie wody.
•    na trasie przydają się rękawiczki rowerowe – są świetne do chwytania się skał i zabezpieczają przed otarciami.
•    to już wycieczka wysokogórska – nie wchodzą więc w grę żadne trampki, sandały, adidasy itp. – potrzebne są buty z dobrą, nie śliską podeszwą.
•    pamiętajmy, że szlak ten wybieramy jedynie przy bezdeszczowej pogodzie – skały muszą być suche!
•    poza tym trasa jest wspaniała, przepiękna widokowo, dająca dzieciom mnóstwo satysfakcji.

Kościelec rodzinna wycieczka atrakcje