Chalkidiki atrakcje

Grecja Chalkidiki opinie atrakcje

Położony w północnej Grecji Półwysep Chalcydycki jest wyjątkowym tworem natury i doskonałym miejscem na wakacje z dziećmi.

Grecja słynie ze swoich wspaniałych słonecznych wysp, jak Rodos czy Kreta, ale i na stałym lądzie turyści mogą znaleźć ciekawe atrakcje. Półwysep Chalcydycki nad Morzem Egejskim, często nazywany po prostu Chalkidiki, to miejsce niezwykłe pod wieloma względami. Gdy spojrzymy na mapę, od razu nasz wzrok przyciąga jego charakterystyczny kształt, który można przyrównać do trójzębu z 3 mniejszymi półwyspami niczym wysuniętymi ostrzami albo do dłoni z 3 palcami. Jest tu łącznie 500 km plaż, mnóstwo malowniczych zatoczek, krystalicznie czyste morze i masa ciekawych miejsc do odwiedzenia.

najlepsze plaże Grecja Chalkidiki

Dzięki niespotykanemu ukształtowaniu terenu Chalkidiki posiada niezwykle zróżnicowaną linię brzegową. Od zachodu półwysep oblewają wody Zatoki Salonickiej i Zatoki Termajskiej, od wschodu Zatoki Orfańskiej, a między 3 wychodzącymi w morze cyplami są jeszcze Zatoka Kasandryjska oraz Zatoka Ajiu Orus. Wedle mitologii greckiej taki kształt półwyspu powstał po tym, jak jeden z gigantów cisnął w tym kierunku olbrzymi kamień. Nazwa jednego z cypli – Sithonia – ma natomiast pochodzić od mitycznego Sithona, syna Posejdona. Pozostałe dwa to Kassandria oraz Athos. Na północy Chalkidiki znajdują się jeszcze dwa jeziora – Koronia i Wolfi, a w środkowej części wznosi się góra Cholomontas (1165 m n.p.m.).

wczasy z dziećmi Grecja Chalkidiki

Chalkidiki - plaże

Półwysep Chalcydycki może pochwalić się aż 72 plażami odznaczonymi Błękitną Flagą. W większości są to plaże piaszczysto-żwirowe, które świetnie nadają się do uprawiania sportów wodnych. Przy dużych ośrodkach turystycznych posiadają dobrą infrastrukturę, a w pobliżu mniejszych miejscowości można liczyć na nieco więcej prywatności. Do najbardziej popularnych plażowych kurortów należą Metamorfosi na Sithonii, Ouranoupoli z piękną plażą Kampoudi na półwyspie Athos oraz Sani i nieco spokojniejsze Possidi na Kassandrii.

gdzie na wakacje z dzieckiem w Grecji

Atrakcje Chalkidiki - co zwiedzić?

Wśród najciekawszych miejsc na Chalkidiki na pewno trzeba wymienić Autonomiczną Republikę Góry Athos, zamieszkiwaną przez prawosławnych mnichów w 20 zabytkowych monastyrach położonych na skałach nad morzem. Turyści płci męskiej mogą przebywać tu nie dłużej niż 3 dni, a kobiety mają zakaz wstępu. Dlatego jedynym sposobem dla płci pięknej, żeby zobaczyć te wspaniałe zabytki, jest rejs statkiem, który może podpłynąć do wybrzeża na maksymalnie 500 m.

Athos Grecja monastyr rejs atrakcje

Największym ośrodkiem miejskim na Półwyspie Chalcydyckim są natomiast Saloniki – ogromny port oraz wielokulturowa metropolia będąca drugim co do wielkości miastem Grecji. Trzeba zobaczyć tu Białą Wieżę wzniesioną za czasów osmańskich, bizantyjskie fortyfikacje czy prawosławną Bazylikę św. Dymitra z VI-VII w. Duże wrażenie robi też targ Modiano.

Na Chalkidiki warto też odwiedzić Stagirę – miejsce narodzin słynnego filozofa Arystotelesa, który został tu też pochowany. Ku jego czci postawiono pomnik i niewielki park naukowy z kilkoma urządzeniami. Interesujące są muzea o charakterze folklorystycznym czy archeologicznym w Arnea, Polygyros i Athitos. Sporo tu także starożytnych ruin, m.in. w miastach Toroni, Olynthos czy Akanthos. Poza tym ogromną wartość historyczną ma jaskinia Petralona, w której odkryto szczątki preneandertalczyka sprzed 700000 lat. Można też odwiedzić uroczą górską miejscowość Arnea z tradycyjną macedońską architekturą.

Chalkidiki Grecja rodzinne atrakcje

Chalkidiki słynie także ze swoich lasów piniowych. Szczególnie znane są te w okolicy Siviri, małego rodzinnego kurortu na półwyspie Kassandra, z którego widać dobrze górę Olimp. Żywica piniowa jest tu wykorzystywana do produkcji miodu i lokalnego wina Retsina.

Półwysep Chalkidycki wczasy atrakcje Grecja