Szczecin dla dzieci

To propozycja dla Rodziców, którzy chcą pokazać dzieciom piękno polskich miast. To propozycja także dla tych, którzy pragną pokazać dzieciom historię na wyciągnięcie ręki. To propozycja dla dużych i małych, którym pobyt nad polskim morzem trochę się już opatrzył i szukają pomysłów na oderwanie się od zgiełku bałtyckich plaż. To także pomysł na spędzenie czasu z dziećmi przy niekoniecznie pięknej pogodzie ... Ja szlak ten przetarłam z siedmioletnią wówczas Michaliną i pięcioletnim Michałem.

Nasza wycieczka obejmie trzy główne punkty programu:

1. Rejs statkiem po porcie.

2. Przejażdżka po Szczecinie zabytkowym tramwajem.

3. Zwiedzanie schronów.

Wycieczka trwać będzie od godziny 10.00 do godziny 16.00. Wiek uczestników nie jest niczym nieograniczony. W każde z tych miejsc można odwiedzić z wózkiem. 

Wycieczkę rozpoczynamy w okolicach Dworca Głównego w Szczecinie (ul. Kolumba). Jest to więc wycieczka dla tych, którzy do Szczecina przyjadą pociągiem, ale także autobusem rejsowym (dworzec autobusowy zlokalizowany jest tuż za stacją kolejową, przy Pl. Grodnickim, informacje tutaj) lub samochodem (parkingi dostępne wzdłuż Odry, w soboty i niedziele brak opłat za parkowanie w strefie miejskiej). Tym, którzy chcieliby na miejsce dojechać komunikacją miejską, proponuję skorzystanie z linii tramwajowej numer 6, której przystanek znajduje się na przeciw dworca PKP (wysiadamy na przystanku "Dworzec Morski").

szczecin z dzieckiem 12 (4)

Szczecińskimi bulwarami, które pięknie pachną czekoladą, dojdziemy do budynku Dworca Morskiego. Dociekliwym pociechom możemy wyjawić tajemnicę czekoladowego zapachu - po drugiej stronie Odry, tuż za widocznym na nim nowoczesnym budynkiem biurowym, mieści się fabryka czekolady. To dzięki niej możemy cieszyć się przyjemnym aromatem. 

szczecin z dzieckiem 12 (5)

Wzdłuż pięknie zagospodarowanego nabrzeża cumują statki wycieczkowe. Po wcześniejszej analizie kosztów, programu wycieczki i czasu jej trwania, po przemyśleniu możliwości poznawczych własnych pociech, wybrałam ofertę statku Dziewanna. Atuty to atrakcyjna cena (http://www.statek.pl/cennik.htm) i odpowiedni czas trwania rejsu (trasa 6), który nie zanudził moich pociech, a pozwolił nacieszyć się wycieczką. W ramach rejsu obejrzeliśmy między innymi olbrzymie statki cumujące w porcie, stocznię remontową i remontowane w niej jednostki, nabrzeża towarowe z wielkimi suwnicami, torami kolejowymi i magazynami, olbrzymi elewator Ewa, a do tego oglądnęliśmy sterówkę, wpatrywaliśmy się w masy wody wyrzucane z silników, postaliśmy przy każdej możłiwej burcie, podpatrywaliśmy przybijanie do brzegu i cumowanie. Dzieci były zachwycone, a to nie był koniec atrakcji przygotowanych na ten dzień ...

Kolejnym punktem programu jest wycieczka zabytkowym tramwajem. Trasa przejazdu obejmuje niemal cały Szczecin. Już samą atrakcją jest wagon, którym odbywa się przejażdżka. Moje dzieci zrobiły furorę wśród pozostałych współpasażerów zdradzając im tajemnicę co się kryje pod pierwszym w wagonie siedzeniem :O) Jeśli i Wy chcecie zostać bohaterami w oczach własnych pociech, to zanim wsiądziecie do zabytkowego pojazdu uchylcie rąbka tajemnicy - pod siedziskiem pierwszych miejsc znajduje się pojemnik na piasek do posypywania zamarzniętych zimą torów. Ta informacja, która dla mnie była oczywistością (mój Tata był motorniczym szczecińskich tramwajów) w oczach moich dzieci urosła do rangi wiedzy tajemnej. 

Turystyczna linia tramwajowa kursuje w każdą niedzielę lipca i sierpnia. Realizowane są dwa kursy: o godzinie 14.33 i 15.46. Przejazd tramwajem trwa około 1 godziny. Opłata za bilety to 3,00 zł za bilet normalny i 2,00 zł za bilet ulgowy. Tramwaj rusza ze środkowego toru tramwajowego przed Dworcem Głównym PKP. Polecam wybrać się na przejazd wcześniejszy i zając miejsca w tramwaju na około 15 minut przed odjazdem - mamy gwarancję, że nasze pociechy nie będą narzekać na bolące nogi :O) Szczegóły dotyczące przejazdów zabytkową linią tramwajową są dostępne na krótko przed rozpoczęciem sezonu. Informacje z lat ubiegłych można znaleźć między innymi tutaj.

Trzeci punkt programu to zwiedzanie schronów znajdujących się pod Dworcem Głównym PKP. Zwiedzanie zaczyna się od zakładania kasków, co już wystarczająco zaciekawia dzieci. Później jest już tylko ciekawiej. Zwiedzanie nie trwa długo, przewodnicy bardzo lubią dzieci, opowiadają ciekawe anegdoty, które są interesujące także dla dzieci. Moje pociechy brały bardzo aktywny udział w wycieczce - trzymały szable, siadały na fotelu dentystycznym, zakładały maski przeciwgazowe, uczyły się wykręcać (nie wybierać) numer na telefonie, ważyły i mierzyły siebie nawzajem na wadze pamiętającej zamierzchłe czasy moje własnej młodości ... Czas przejścia przez schron to około 1 godziny, warto mieć dla dzieci cieplejsze ubranie (wszystko dzieje się pod ziemią), pomieszczenia nie wzbudzają strachu - są dobrze oświetlone i oznaczone. Wszystkie informacje dostępne na stronie: http://www.schron.szczecin.pl/

szczecin z dzieckiem 12 (3)

A jeśli atrakcji będzie mało to polecam zwiedzanie najpiękniejszego budynku Europy, czyli Filharmonii Szczecińskiej (koszt 5,00 zł od osoby). Największą atrakcją dla większości znanych mi dzieci była winda do transportu fortepianu. Ale ogromne wrażenie zrobiły też rozmaite instrumenty, sala główna pełna słonecznych blasków czy spowita czernią sala kameralna.

szczecin z dzieckiem 12 (2)

Podsumowując - powyższa wycieczka to dzień pełen wrażeń. Nie tylko dla dzieci, ale dla całje rodziny. Propozycja nader ciekawa, bo można ją zrealizować zarówno w piękny słoneczny dzień, jak i w ten bardziej pochmurny. Nie wymaga od dzieci ciągłego chodzenia, a pozwala im na zadawanie setek pytań, bo wszystko, co zobaczą jest baaardzo ciekawe. 

Do zobaczenia w Szczecinie !