Kotlina Kłodzka – bajkowym szlakiem

Nasza relacja z rodzinnej podróży będzie relacją z Kotliny Kłodzkiej, a dokładnie z jej wschodniej części, która jest mniej oblegana a ogromnie ciekawa , jest mnóstwo atrakcji dosłownie na wyciagnięcie ręki. Kotlina Kłodzka jest piękna, można zwiedzać ją na swój sposób. Tutaj możemy spędzić urlop, który pozwoli nam dorosłym aktywnie odpocząć a jednocześnie będzie atrakcyjny dla dzieci, a nasza wyprawa okaże się świetną zabawą.

Zaczynamy naszą podróż w Złotym Stoku gdzie zwiedzamy kopalnię złota i arsenu, mamy też okazję przepłynąć się łodzią po podwodnym jeziorze i zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad. Dla dzieci atrakcją jest spotkanie z gnomem w Chodniku Śmierci, a po wyjściu z kopalni dzieci mogą bawić się w poszukiwaczy złota, wypłukując je.

Obok kopalni funkcjonuje średniowieczny park techniki, który tez jest fajną atrakcją, możemy zobaczyć średniowieczne urządzenia, które można wprawić w ruch. A dla miłośników mocnych doznań w pobliżu jest leśny park przygody Skalisko utworzony na terenie byłego kamieniołomu z najdłuższymi i najwyższymi tyrolkami w Europie. Dzień pełen wrażeń.

Następnie kierujemy się niesamowitą drogą górską ze Złotego Stoku do Lądka Zdroju, gdzie możemy na chwilę przystanąć i pospacerować po uzdrowisku.

Kolejnego dnia nasza podróż wiedzie przez Stronie Śląskie do Starej Morawy gdzie możemy zwiedzić Wapiennik Łaskawy Kamień, jest to jeden z niewielu jakie pozostały wapienników gdzie dawniej wypalano wapno, obecnie pięknie odrestaurowany obiekt, w którym urządzono galerię sztuki, a na górze taras widokowy. Wart uwagi jest przepiękny ogród japoński, który znajduje się przy wapienniku.

kotlina kłodzka z dzieckiem -bajkowym szlakiem

W Starej Morawie jest też fajnie zagospodarowany zalew rekreacyjny, jest to strzeżone kąpielisko z plażą i molo gdzie można ciekawie spędzić upalny dzień delektując się górskim otoczeniem.

W pobliżu znajduje się wieś Goszów z łowiskiem pstrąga, co było dla mojej córki ogromną frajdą wyjazdu (zresztą dla mojego męża też), można samodzielnie łowić pstrągi, które potem właściciele łowiska przyrządzają.

Kolejny dzień Kletno i Jaskinia Niedźwiedzia odkryta w 1966 roku, która jest pewnie największą atrakcją przyrodniczą tych okolic, odkryto tu szczątki niedźwiedzia jaskiniowego stąd nazwa. Dla turystów jest udostępniona trasa turystyczna, prezentująca formy kalcytowe w najróżniejszych kształtach, w niektórych miejscach jest wręcz bajkowo, jest też salka nietoperzy, gdzie mieszka ich około 200. Trasa jest świetnie przygotowana, zwiedzanie w małych grupkach około 15 osób, dlatego lepiej wcześnie zarezerwować bilety na określony dzień.

Wracając z jaskini, można zatrzymać się w Muzeum Ziemi, gdzie jest zgromadzona niezwykła kolekcja minerałów z całego świata, dla dzieci nie lada atrakcją są skamieniałe gniazda z jajami dinozaurów,
a na zewnątrz ogród i park jurajski z dinozaurami.

W kolejne dni można zaplanować dla większych piechurów wejście na Śnieżnik, trasa nie jest trudna, rozpoczyna się za Jaskinią Niedźwiedzią, spokojnie można dotrzeć na szczyt z dziećmi, lecz jeśli ktoś nie czuje się na siłach można wjechać w pobliskiej miejscowości Sienna wyciągiem krzesełkowym na Czarną Górę, na szczycie której jest wież widokowa i rozpościerają się piękne widoki na okolicę. A po wędrówkach górskich możemy odpocząć na polanie w bacówce w pobliżu Czarnej Góry i spróbować owczego serka a nawet zaprzyjaźnić się z owieczką.

kotlina kłodzka z dzieckiem -bajkowym szlakiem 2

Kolejnym punktem który chcemy polecić jest niepowtarzalna miejscowość Międzygórze przepięknie położona, na wzór alpejskich kurortów. Warto pospacerować po Międzygórzu, a potem udać się do Ogrodu Bajek do którego prowadzi krasnoludkowy szlak. Znajdują się w nim wyrzeźbione w drewnie figurki, jest duch gór Liczyrzepa, postaci z bajek – Reksio, Pszczółka Maja Różowa Pantera, Kubuś Puchatek i mnóstwo innych oraz urocze małe domki, my odpoczywamy, dzieci się bawią. Idąc dalej możemy pójść w górę do sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej – miejsce wycieczek i pielgrzymek, gdzie czekają nas cudowne widoki, lub wrócić szlakiem w dół gdzie dojdziemy do wodospadu Wilczki w Międzygórzu, który jest drugim co do wielkości w Sudetach i kolejną atrakcją Międzygórza.
kotlina kłodzka z dzieckiem -bajkowym szlakiem 3

Sądzimy że podróż do Kotliny Kłodzkiej jest gwarancją dobrze spędzonego czasu, a nasza relacja będzie dla wielu zachętą do odwiedzenia wspomnianych miejsc.

kotlina kłodzka z dzieckiem -bajkowym szlakiem 4

1 comment

Leave Comment