Pogoda zimą w Grecji w styczniu i lutym

grecja zimą wyjazd pogoda atrakcje opinie
Grecja, położona na południu europejskiego kontynentu, to od lat niezwykle często odwiedzany zakątek świata, zwłaszcza w okresie letnim. To właśnie wtedy kraj ten jest niemalże skąpany w słońcu, a miejsca takie jak Ateny czy Saloniki przyciągają do siebie turystów niczym magnes. Czy warto jednak odwiedzić Grecję w styczniu lub lutym? Przekonajmy się w dzisiejszym artykule!

Jak już wspomnieliśmy, Grecja to trakcie trwania sezonu wakacyjnego cel wielu wycieczek. Nie ma się czemu dziwić — przyjemna temperatura to nie tylko szansa na wylegiwanie się na jednej z pięknych plaż, ale też okazja na zobaczenie wszystkich zabytków tego niezwykle ważnego pod względem historycznym kraju. Z drugiej strony, doskonale rozumiemy tych z was, którzy będą unikać Grecji w trakcie letnich miesięcy. Prawdziwy żar lejący się z nieba i średnie temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza potrafią naprawdę utrudnić wypoczynek. Stąd też nie sposób nie zadać sobie pytania: czy warto odwiedzić Grecję w trakcie stycznia/lutego?

saloniki grecja zimą pogoda styczeń luty

Grecja położona na południu Półwyspu Bałkańskiego znajduje się w strefie klimatycznej podzwrotnikowej śródziemnomorskiej, co gwarantuje długie i pełne wysokich temperatur lata oraz niezbyt mroźne, lecz też wilgotne zimy. Należy też wspomnieć, że nie w całym kraju pogoda będzie jednakowa — na północy Grecji mamy do czynienia z większą wilgotnością powietrza i ilością opadów, podczas gdy na południu i w głębi kraju doświadczymy zimy w znacznie łagodniejszy sposób.

Sprawdź również:
20 ciepłych miejsc na wakacje zimą

Jedną z najlepszych dla turystów informacji jest ta, że greckie zimy są także bardzo krótkie, a w czasie ich trwania temperatura rzadko spada poniżej zera, co zdecydowanie zachęca do odwiedzenia tego kraju. Warunki atmosferyczne, jakie zastaniemy na zewnątrz, będą bardzo mocno zależne od tego, które miejsce wybierzemy na nasz urlop rodzinny.

Weźmy więc pod uwagę kilka z najważniejszych miast i regionów turystycznych w tym państwie:

Pogoda zimą w Atenach

W stolicy Grecji w trakcie trwania dwóch pierwszych miesięcy roku możemy liczyć na temperaturę około 13-14 stopni w trakcie dnia i 7 stopni Celsjusza w nocy. Temperatura wody prezentuje się podobnie jak na zewnątrz — około 14 stopni, zaś w przypadku godzin słonecznych — w styczniu otrzymamy ich około 5, natomiast w lutym 6. Średnie opady w tym okresie to 47,5 milimetra miesięcznie.

Grecja zima pogoda Ateny styczeń luty

Saloniki

Zlokalizowane w północnej części Grecji Saloniki są drugim co do wielkości miastem w kraju i oferują znacznie niższe temperatury — w styczniu doświadczymy średnio 10 stopni Celsjusza w trakcie dnia i 3 stopnie w nocy. Temperatura wody w okolicach Salonik utrzymuje się na poziomie 14 stopni. W trakcie naszego zimowego wyjazdu możemy także liczyć na około 4-5 godzin słonecznych. Średnia ilość opadów to 37 mm miesięcznie.

Grecja nie trafia w Wasze potrzeby? Sprawdźcie także:

> Pogoda w Turcji w styczniu i lutym – czy warto jechać zimą? <

Rodos

Wyspa Rodos, będąca jedną z najczęstszych celów turystycznych letnich wyjazdów, w trakcie zimy oferuje bardzo przyjemną temperaturę powietrza na poziomie 15-16 stopni Celsjusza w dzień i 7 stopni w nocy wraz z około 5 godzinami słonecznymi. Temperatura wody zwykle utrzymuje się na poziomie 7 stopni. Wyspa ta potrafi być naprawdę deszczowa, a w ciągu miesiąca (zwłaszcza w styczniu) może tu spaść nawet 130 mm opadów.

rodos grecja wyjazd zima z dziecmi atrakcje temperatury

Kreta

Kreta, kolejna niezwykle popularna lokalizacja wyjazdów do Grecji w trakcie trwania kalendarzowej zimy oferuje średnio 14 stopni Celsjusza w trakcie dnia i 7 stopni w nocy. Jeżeli chodzi o temperaturę wody, to zwykle wynosi ona około 15 stopni, a ilość godzin słonecznych to kolejno 3 w styczniu i 4 w lutym. W trakcie wspomnianych miesięcy możemy liczyć na około 40 mm deszczu w skali miesiąca.

Patrząc na podane dane, możecie zastanawiać się: czy warto odwiedzić Grecję w trakcie trwania kalendarzowej zimy? Otóż według nas tak  — jednak dlaczego? Przede wszystkim, pobyt w nieco cieplejszym kraju na pewno dobrze wam zrobi, zwłaszcza gdy w tym samym czasie w Polsce temperatura będzie utrzymywała się na poziomie poniżej zera. Zimowy wyjazd do Grecji to także szansa na komfortowy wypoczynek z dala od tłumów turystów i nieznośnych upałów!

Sprawdź również:
Grecja – najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi