Pogoda w Turcji w styczniu i lutym – czy warto jechać zimą?

turcja wakacje z dziećmi zima styczen luty opinie

Turcja, leżąca na pograniczu kontynentu europejskiego i azjatyckiego to niezwykle ciekawe miejsce, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz. Prawdopodobnie nigdzie indziej nie spotkamy się z tak interesującą mieszanką przeróżnych kręgów kulturowych. Możecie jednak zastanawiać się — czy warto jechać tam w trakcie polskiej zimy? Co czeka na nas po przyjeździe w styczniu czy lutym? Sprawdźmy to!

W trakcie trwania okresu wakacyjnego, miejsca takie jak Turcja, są często zbyt gorące dla mieszkańców Polski. Nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza gdy wspomnimy o tym, że w lipcu i sierpniu, temperatura w cieniu w Turcji przekracza 30 stopni, a gdy dodamy do tego wysoką wilgotność powietrza, upał stanie się wręcz nie do zniesienia. Możemy wtedy zapomnieć o komfortowym wypoczynku! Nic więc dziwnego, że coraz częściej, zamiast odwiedzać ten kraj w trakcie sezonu, kiedy liczba turystów jest największa, optujemy bardziej za wycieczką w miesiącach zimowych. Czy to dobry pomysł?

turcja zimą pogoda styczeń luty temperatury

Jaka pogoda zimą w Turcji?

Jak jednak prezentuje się pogoda w Turcji w trakcie stycznia i lutego? Otóż na samym początku należy wziąć pod uwagę to, że kraj ten jest stosunkowo duży, stąd też pogoda w nim nie jest jednorodna. Z racji na swoje położenie, możemy spodziewać się tego, że najlepsze warunki do wypoczynku znajdziemy w jego południowych (i zarazem najcieplejszych) regionach, a szczególnie w Riwierze Tureckiej. Miejsca takie jak Alanya, Antalya czy Side od lat przyciągają turystów poszukujących wypoczynku – nie tylko w czasie kalendarzowego lata!

Średnia temperatura w Riwierze w trakcie stycznia i lutego zwykle utrzymuje się w granicach 12-15 stopni Celsjusza. Oczywiście luty jest nieco cieplejszy i trakcie jego trwania, zwłaszcza w drugiej połowie miesiąca możemy zauważyć sytuację, w której słupek na termometrze wskaże aż 20 stopni. Przeciętna temperatura wody w Turcji to 15-18 stopni Celsjusza. Podczas zimowego wypadu należy także wziąć pod uwagę przeciętną ilość opadów atmosferycznych: w przypadku Alanyi lezącej w Riwierze, w okresie stycznia i lutego wynoszą one przeciętnie 200 milimetrów, podczas gdy w Stambule wynoszą one przeciętnie 86 milimetrów.

Jeżeli chodzi o ilość godzin słonecznych, to są one różne, w zależności od lokalizacji. Dla przykładu, w okolicach Side lub Alanyi, możemy liczyć na 4-5 godzin słońca w styczniu i lutym, natomiast w przypadku Stambułu – zaledwie 3 godziny. Wykorzystajcie je mądrze!

jaka pogoda zimą w Turcji opinie styczen luty pogoda

Pamiętajcie jednak, że nie wszędzie w Turcji jest tak dobrze, jak w Riwierze. Zwłaszcza w okolicach stycznia, temperatura w innych częściach tego kraju potrafi osiągać “zawrotne” 5 stopni Celsjusza, a na dodatek, niezwykle często dochodzi wtedy do występowania opadów deszczu. W tak chłodne dni obowiązkowym wyposażeniem turysty powinna być ciepła, przeciwdeszczowa kurtka. Jeżeli jednak planujecie wycieczkę w góry, czy też miejsca oddalone od tureckiej Riwiery, to wręcz obowiązkowo zaopatrzcie się ciepłe ubrania, gdyż mogą się one przydać. W trakcie trwania kalendarzowej zimy klimat potrafi być naprawdę ostry!

Sprawdź także: Pamukkale Turcja

Jeżeli jednak chodzi o luty, to wtedy również zdarzają się opady deszczu, jednak zwykle zauważymy ich obecność wieczorem, w nocy i nad ranem

wakacje turcja w zime z dziecmi opinie

Czy warto więc odwiedzić Turcję w czasie trwania stycznia i lutego? Otóż tak, ale tylko pod warunkiem tego, że będziemy zdawać sobie sprawę z tego, jakie warunki atmosferyczne tam panują. Udając się do najbardziej turystycznych regionów tego kraju, Powinniśmy raczej nastawić się na jesienną pogodę, jednak ma to swoje zalety. Nie doświadczymy wtedy tłumów innych turystów, co pozwoli nam na skorzystanie z tych kilku chwil odpoczynku!

Sprawdź: Gdzie na ciepłe wakacje zimą? 20 miejsc!