Gliwice – atrakcje dla dzieci

Gliwice to jedno z większych śląskich miast, czy są w nim jednak jakieś atrakcje dla rodzin z dziećmi? Jak się okazuje, można tam pojechać i latem (wtedy można chyba wszędzie), i wiosną (krokusów jest tam co prawda mniej niż w Tatrach, ale za to tłum mniejszy), i zimą czy jesienią (to tam jest najcieplejsze miejsce na Śląsku). Przekonani do wycieczki? To zapraszamy po szczegóły. Jakie są największe atrakcje dla rodzin w Gliwicach i okolicy?

⬇⬇ Sprawdź koniecznie ⬇⬇
śląskie z dzieckiem atrakcje weekend wiosna

Gliwice – rodzinne atrakcje

 

Najczęściej odwiedzaną atrakcją w Gliwicach jest zdecydowanie Palmiarnia Miejska. Mieści się w parku Chopina, w którym można do woli spacerować, a wiosną oglądać… krokusy. Wejścia do Palmiarni strzegą dwa ogromne lwy, już one niezwykle zaciekawiają dzieciaki.Po wejściu do budynku jest tylko lepiej. I cieplej! Pamiętajcie, że temperatura w Palmiarni jest stała i wysoka, do tego jest dość parno. Właśnie dlatego to ulubione miejsce rodzin na bure jesienno-zimowe dni. W czterech pawilonach zobaczyć można egzotyczne rośliny, których nie spotkamy w naszych ogródkach. Są bananowce, mandarynkowce, storczyki, sukulenty. Są w końcu palmy, z których najstarsze mają już ponad 100 lat! Są tak ogromne, że jakiś czas temu trzeba było… podwyższać dach pawilonu, w którym rosną! Przechadzając się wśród roślinności warto poszukać zwierząt. Są tam papugi, żółwie, wiewiórki, patyczaki czy mrówki (mają nawet swoją autostradę!). Nie mniejszą atrakcją jest najnowszy, piąty – pawilon akwarystyczny. Są w nim ogromne zbiorniki z rybami z polskich rzek, Amazonki, jeziora Tanganika i rzek Azji. Można im się przyglądać godzinami.

rodzinne atrakcje dla dzieci gliwice palmiarnia opinie

Zupełnie inną atrakcją jest Radiostacja Gliwice. O niej powinien wiedzieć każdy, jej historia jest bowiem ściśle związana nie tylko z historią Polski, ale i całego świata. Kojarzycie prowokację gliwicką? Rozegrała się właśnie przy radiostacji, która pełniła rolę stacji nadawczej i została przez Hitlera wykorzystana jako pretekst do rozpoczęcia działań wojennych. Do tego jest to najwyższa w Europie drewniana wieża zbudowana bez użycia gwoździa. 111-metrową konstrukcję spaja 16 tysięcy mosiężnych śrub! Przy radiostacji Gliwice dzieci mogą eksperymentować przy stanowiskach edukacyjnych. Wieczorem wieża jest efektownie podświetlona. Kompleks jest jednym z gliwickich obiektów Szlaku Zabytków Techniki. Na Szlaku są jeszcze równie ciekawe – Muzeum Techniki Sanitarnej i Oddział Odlewnictwa Artystycznego – Nowe Gliwice.

Gliwice gdzie z dzieckiem Muzeum Techniki Sanitarnej czy warto opinie

W gliwickim Zamku Piastowskim do zobaczenia jest wystawa o historii miasta. Dzieci jednak dużo bardziej interesuje będący częścią wystawy archeologicznej… mamut. Z kolei w Willi Caro, kolejnym oddziale Muzeum Miejskiego, podziwiać można oryginalny wystrój wnętrz mieszczańskiej kamienicy przemysłowca Oskara Caro oraz ekspozycję etnograficzną. Obiekty te znajdują się bardzo blisko gliwickiego rynku, który również warto zobaczyć. Pod ratuszem stoi… figura Neptuna. Dlaczego? Ano dlatego, że Gliwice są miastem portowym! Od kilku lat znów działa tam Marina. Niestety kursujące z Gliwic statki do Bałtyku nie dopływają, ale rejs Kanałem Gliwickim np. do pobliskich Pławniowic może być nie lada przygodą.

Gliwice co robić z dzieckiem Zamek Piastowski atrakcje dla dzieci opinie

Nowością jest FUNZEUM – prawie 4000 metrów kwadratowych rozrywki i edukacji zlokalizowane w Gliwicach.  Funzeum znajdziecie w Centrum Handlowym Europa Centralna. To miejsce inspiruje, bawi i pobudza kreatywność dzieci w przeróżnym wieku. Kilkadziesiąt multisensorycznych eksponatów i instalacji wchodzących w skład wystaw Kolor i Światło pozwoli wejść w kontakt ze sztuką – dosłownie! Więcej o FUNZEUM.

Funzeum Gliwice atrakcje dla dzieci śląskie polecane 2

Typowo dziecięce atrakcje znajdują się w ogromnym gliwickim centrum handlowym Europa Centralna. Jednak i rodzicom się w nich spodoba. Kolejkowo to świat w miniaturze. To największa makieta w Polsce. Wystawa ma 900 m2, zobaczycie na niej ponad 3 000 i 200 budynków. Po miniaturowych ulicach jeździ niemal 200 samochodów, a torach – 12 pociągów! Wszystko jest odtworzone z niesamowitą precyzją i dbałością o szczegóły. Zobaczyć można miniaturowe centrum Gliwic czy Katowic, miniaturowe osiedle Nikiszowiec czy Radiostację Gliwice, ale też wymyślone miejsca jak westernowe Dzikie Gliwice. Podpatrując życie mieszkańców Kolejkowa można spędzić kilka godzin.   

Zobacz również:
–> Gliwice – najlepsze sale zabaw <–

gliwice gdzie z dzieckiem rodzinne atrakcje kolejkowo opinie

W Gliwicach warto się też po prostu zagubić. Zawsze można trafić do ciekawego parku, odnaleźć niekoniecznie widoczny z ulicy plac zabaw czy dobrą kawiarnię (polecamy np. restaurację PKP, w której napoje do stolików dowożone są miniaturowymi kolejkami!). Wyżej polecaliśmy już Park Chopina, na terenie którego jest Palmiarnia Miejska. Warto też trafić  do Parku Chrobrego, w którym znajdziecie plac zabaw z parkiem linowym z prawdziwego zdarzenia.

Jak w każdym mieście i w Gliwicach warto czas spędzić aktywnie. Są baseny, ścieżki rowerowe czy sale zabaw, ale to przecież jest wszędzie. Na uwagę zasługują ogromne ścianki wspinaczkowe w hali Arena czy rolkostrada ciągnąca się wzdłuż zjazdu na autostradę A1.

Dla małych teatromaniaków polecamy w Gliwicach scenę dziecięcą w Teatrze Miejskim. Na afiszu jest tam kilka przedstawień dla młodej publiczności w różnych przedziałach wiekowych. Naprawdę warto!

rodzinne atrakcje dla dzieci Gliwice ścianka wspinaczkowa Chwyciarnia opinie

Nie zapominajcie też, że Gliwice leżą na terenie Aglomeracji Śląskiej. Do atrakcji miasta spokojnie możecie dodać i atrakcje najbliższej okolicy, położone czy to w innych większych miastach metropolii, czy w mniejszych podgliwickich miejscowościach. Ja polecam przede wszystkim przyjrzenie się Zabrzu i Katowicom oraz Pławniowicom. W tych ostatnich atrakcji starczy na całodniową wycieczkę. Największą jest Kompleks Parkowo-Pałacowy, którego centrum stanowi charakterystyczny pałac. To rezydencja wzniesiona w drugiej połowie XIX w. przez przybyłą na Śląsk z Włoch rodzinę Ballestremów. Rezydencję można zwiedzać, ale trzeba się wcześniej zapisywać na oprowadzanie. Cały czas dostępna jest jedynie pięknie odrestaurowana kaplica i ogromny park. To świetne miejsce na spacery o każdej porze roku. Do parku można przyjechać na rowerze, przy okazji “zahaczając” również o plażę nad Jeziorem Pławniowickim. Można tam też… dopłynąć z gliwickiej Mariny.

Śląsk gdzie z dzieckiem Gliwice atrakcje dla dzieci Marina opinie

Atrakcji w Gliwicach i Katowicach jest tyle, że trzeba im poświęcić kolejne artykuły. Wspomnę tu tylko o położonym tuż przy granicy Gliwic z Zabrzem (pamiętajmy, że to wszystko miasta aglomeracji śląskiej, nawet nie zorientujecie się, że właśnie przejechaliście z jednego do drugiego) znajduje się Ogród Botaniczny. Kameralny, kolorowy, z małym placem zabaw, szklarniami z egzotyczną roślinnością i placem zabaw. Dzieciom niczego więcej nie potrzeba!

Sprawdź też:
–> Katowice – atrakcje dla dzieci <–