Katowice – atrakcje dla dzieci

Katowice rodzinne atrakcje

Znane powszechnie jako miasto przemysłowe Katowice posiadają także inne oblicze – przyjazne dla rodzin z dziećmi, pełne ciekawych atrakcji.

Dużej części Polaków Katowice kojarzą się z kopalniami, niektórym może ze słynnym Spodkiem, ale tak naprawdę jest to nowoczesne miasto, z wartościową architekturą, ciekawostkami historycznymi i mnóstwem zieleni. Maluchy nie będą tu narzekać na nudę.

Katowice atrakcje dla dzieci

Katowice -  gdzie na spacer z dzieckiem?

Najlepiej pokazać dziecku miasto w trakcie krótkiego spaceru, podczas którego zobaczy najbardziej charakterystyczne punkty. W centrum Katowic przeważa styl modernistyczny ukształtowany w dwudziestoleciu międzywojennym. Wcześniejsze budowle, głównie z XIX wieku, kiedy to nastąpił gwałtowny rozwój miasta, posiadają cechy stylu neorenesansowego, neobarokowego czy secesyjnego. Modernistyczny jest m.in. monumentalny Gmach Sejmu Śląskiego stojący przy placu Bolesława Chrobrego, gdzie ustawiono też pomnik Józefa Piłsudskiego na koniu, czy Drapacz Chmur, jeden z najwyższych budynków w Polsce przed wojną. Z kolei przy Rynku zobaczyć można wiele zabytkowych kamienic, budynek Teatru Śląskiego oraz potężne gmachy domów handlowych z okresu PRL-u. Duże wrażenie robi wizytówka Katowic – słynny Spodek z niezwykłą kopułą, przez którą przypomina nieco UFO. Działa przy nim też lodowisko. Warto jeszcze zobaczyć inny symbol miasta – Pomnik Powstańców Śląskich, największy pomnik w Polsce złożony z 3 skrzydeł mających symbolizować 3 powstania śląskie.

rodzinne atrakcje Katowice z dzieckiem

Poza centrum miasta znajdują się dwie wyjątkowe dzielnice, w których zachowały się zabytkowe zespoły osiedli górniczych z początku XX wieku, przeważnie jedno- lub dwurodzinne. Giszowiec, którego nazwa wzięła się od kopalni Giesche, może pochwalić się dużą ilością zieleni, zaprojektowaną z myślą o robotnikach chłopskich, aby przypominała im wieś. W Giszowcu znajdują się stawy z kąpieliskami i ośrodki wypoczynkowe (w całych Katowicach latem działa też kilka kąpielisk w otwartych basenach). Druga z robotniczych dzielnic – Nikiszowiec swoją nazwę zawdzięcza baronowi Nikisch von Rosenegk, którego imieniem nazwano pobliski szyb. Zwarta zabudowa górniczego osiedla z cegły została uznana za pomnik historii.

rodzinne atrakcje śląskie

Mimo obiegowych opinii Katowice są miastem ze sporą ilością zieleni i licznymi parkami. W największym z nich, Parku im. Tadeusza Kościuszki, na rodziny z dziećmi czeka sporo atrakcji. Oprócz pięknej roślinności można zobaczyć tu drewniany kościół św. Michała Archanioła z 1510 roku, sprowadzony z miejscowości Syrynia, a także lapidarium z zabytkowymi nagrobkami. W parku znajduje się też jedyna zachowana w Polsce wieża spadochronowa, zimowy tor saneczkowy i narciarski oraz bulodrom. Choć niewielu o tym wie, w Katowicach działa też trasa narciarska o długości 175 m z wyciągiem talerzykowym „Sopelek”. Poza tym trzeba jeszcze wspomnieć o malowniczo położonym kompleksie rekreacyjnym Dolina Trzech Stawów z parkiem, kąpieliskiem, boiskami sportowymi, ścieżkami rowerowymi i przystanią wodną. Na granicy Katowic i Chorzowa znajduje się też Park Śląski, który posiada tak wiele atrakcji dla dzieci, że aż trudno je wszystkie wymienić.

rodzinne atrakcje Katowice

Katowice nie wstydzą się swoich górniczych tradycji, ale potrafią też twórczo je wykorzystać dzisiaj, kiedy przemysł ma mniejsze znaczenie dla miasta. Dobrym przykładem takiego działania jest stworzenie Strefy Kultury na terenach dawnej kopalni „Katowice”. Składają się na nią: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskie. Ten ostatni obiekt mieści się częściowo pod ziemią. Z takiej perspektywy można oglądać m.in. wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Muzeum posiada w swoich zbiorach zabytkowy fotoplastykon z XIX wieku, organizuje też zajęcia edukacyjne dla dzieci. Obok działa wieża widokowa stworzona z szybu kopalnianego.

Sprawdź również: Śląskie - atrakcje dla dzieci na niepogodę!

Dzieciom do gustu powinno przypaść też inne muzeum – Muzeum Najmniejszych Książek Świata prezentujące książki wykonane przez Zygmunta Szkockiego w niezwykle małych rozmiarach. Alfabet łaciński o wymiarach 0,8 x 1 mm trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnesa jako najmniejsza książka na świecie. Warto też zabrać maluchy do Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum (jeden z najdłużej działających teatrów lalkowych w Polsce, powstały w 1945) na któreś z klasycznych przedstawień jak Pinokio, Podróże Guliwera czy Kot w butach. Rozrywkę dzieciom zapewni kompleks Silesia City Centre (jeden z największych kompleksów handlowo-rozrywkowych w Polsce) z multipleksem kinowym, ogrodem na dachu, fontanną, placami tematycznymi i boiskiem sportowym, które zimą przemienia się w lodowisko. Sporo zabawy czeka na maluchy także w Nibylandii – sali zabaw urządzonej w klimacie Piotrusia Pana.

Sprawdź również: Katowice - sale zabaw dla dzieci

Katowice atrakcje dla dzieci śląskie

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *