Brama Poznania

rodzinne atrakcje Poznań

Odwiedzając Ostrów Tumski w Poznaniu i przyległą do niego Bramę Poznania docieramy do początków państwa polskiego. Sprawdźmy więc, co czeka na nas na miejscu!

W samym środku Poznania, na rzece Cybinie, będącej odnogą Warty, znajduje się niezwykła wyspa, na której istniał kiedyś jeden z najważniejszych grodów piastowskich. W X wieku państwo Polan nie miało stałej stolicy, a ówczesny gród na wyspie był jednym z tych, które mogły pełnić taką funkcję. Swoją siedzibę miał tu Mieszko I i była to prawdopodobnie największa i najlepiej ufortyfikowana twierdza ówczesnego państwa. Potem gród był niszczony i odbudowywany, aż postanowiono przenieść go na drugi brzeg Warty, a wyspa znalazła się we władaniu biskupów poznańskich. Stąd też do dzisiaj możemy podziwiać tu wspaniałe zabytki sakralne (m.in. najstarszą w Polsce katedrę – Bazylikę Archikatedralną św. Piotra i św. Pawła) oraz zwiedzać Muzeum Archidiecezjalne. W 2014 roku otworzono tu Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego Brama Poznania, które poprzez ciekawe wystawy ma popularyzować wiedzę o wyspie.

atrakcje dla dzieci Ostrów Tumski Poznań

​Atrakcje Brama Poznania

Budynek Bramy Poznania został zaprojektowany w taki sposób, aby symbolicznie połączyć Ostrów Tumski z resztą miasta. Z nowoczesnego obiektu znajdującego się jeszcze po drugiej stronie rzeki przechodzi na wyspę kładka, kończąca się przy odrestaurowanej Śluzie Katedralnej z czasów pruskiego panowania. To sposób na aktywizację tego często pomijanego przez turystów miejsca i zachęta do odwiedzenia jej zabytków. Ekspozycja Bramy Poznania ma charakter multimedialny i inspiruje do samodzielnego odkrywania sekretów wyspy. Zwiedzamy ją z audioprzewodnikiem, który ma również opcję ścieżki rodzinnej – edukacyjnej trasy do przejścia z dziećmi (od 5. roku życia). Historię poznajemy za pomocą światła i dźwięku, a audioprzewodnik udziela nam wskazówek i mówi, co powinniśmy zrobić, aby zobaczyć ciekawe efekty. Wystawa podzielona jest na 4 sale. W sali „Gród” z pomocą multimedialnej prezentacji poznamy początki wspólnoty na Ostrowie. W sali „Woda” zobaczymy chrzest Mieszka I jakbyśmy w nim uczestniczyli i zrozumiemy konsekwencje tej ważnej decyzji. Sala „Złoto” dotyczy historii Polski i Ostrowa od czasów Złotego Wieku, czyli okresu największej świetności państwa, do powstania w XIX wieku w katedrze na wyspie Złotej Kaplicy, mieszczącej groby Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Na wystawie zobaczymy wnętrze kaplicy, na co dzień nieudostępnione do zwiedzania. Sala „Witraż” pokazuje mnogość i złożoność wydarzeń historycznych XX wieku, prezentowanych właśnie w formie witraża. W Bramie Poznania znajdują się też sale zabaw dla dzieci, w których umieszczono zabawki edukacyjne związane z tematem wystaw, m.in. napędzany korbką jeździec na koniu czy makieta zabytków. Można też dobrać akcesoria dla rycerza i samemu stworzyć książęcą pieczęć. Po przejściu ekspozycji możemy wyjść na taras lub przejść kładką na Ostrów Tumski i kontynuować zwiedzanie. Można nawet wypożyczyć audioprzewodnik, do którego dostajemy rekwizyty do terenowej gry familijnej na wyspie.

Brama Poznania atrakcje dla dzieci

Ceny biletów Brama Poznania

  • bilet normalny – 20 zł
  • bilet ulgowy – 15 zł
  • bilet rodzinny (max. 2 osoby dorosłe i 3 dzieci) – 40 zł
  • Bilet normalny (Poznańska Karta Turystyczna) - 12 zł
    Bilet ulgowy (Poznańska Karta Turystyczna) - 8 zł

Godziny otwarcia Brama Poznania

  • wtorek - piątek: 11:00 - 18:00 (ostatnie wejście 17:00)
  • sobota - niedziela: 10:00 - 19:00 (ostatnie wejście 18:00)
  • poniedziałek: nieczynne

Lokalizacja Brama Poznania

Sprawdź też:

Poznań z dzieckiem? TAK! Sprawdź najlepsze atrakcje!