Park Cytadela Poznań – place zabaw i Muzeum

Cytadela Poznań rodzinne atrakcje

Malowniczo położony Park Cytadela to największy park miejski w Poznaniu, a zarazem doskonałe miejsce na rodzinny spacer.

Historia powstania parku jest bardzo ciekawa. W I połowie XIX wieku na tym terenie utworzono pruski Fort Winiary. Stanowił on wówczas największych fort artyleryjski w Europie i był elementem Twierdzy Poznań. Lokalizacja na Wzgórzu Winiarskim była idealna do obrony, a więc specjalnie wysiedlono dwie wsie znajdujące się w tym miejscu. W czasie II wojny światowej większość fortyfikacji została zniszczona, a w latach 1962-1970 utworzono tu park pod nazwą Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1992 roku zmieniono nazwę na Park Cytadela.

park Cytadela Poznań atrakcje dla dzieci

​Atrakcje Park Cytadela Poznań

Na terenie 100-hektarowego parku nie brakuje uroczych alejek i ścieżek, świetnie nadających się na spacery, wycieczki rowerowe czy do jazdy na rolkach. Ładnie zaplanowana zieleń sprawia, że można urządzić tu sobie piknik. Są też 2 restauracje, kilka placów zabaw, amfiteatr i rozarium. W granicach parku znajdują się cmentarze wojskowe i cywilne, a także pozostałości fortyfikacji. Urządzono w nich Muzeum Armii „Poznań” oraz Muzeum Uzbrojenia prezentujące różne rodzaje broni i amunicji zebranej na terenie Cytadeli. Przy nim ustawiono plenerową wystawę sprzętu wojskowego, są tu samoloty, śmigłowce, czołgi, samochody, działa i armaty. To zawsze przykuwa uwagę maluchów. Jest też sporo rzeźb i pomników, a wśród nich pozostałości po czasach Związku Radzieckiego, jak pomnik marszałka Wasilija Czujkowa, którego wojska szturmowały cytadelę, czy monumentalny Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. W 2002 roku, w związku z 750-leciem lokacji Poznania, w parku stanęła instalacja znanej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz, nosząca tytuł „Nierozpoznani”.

Muzeum Armii Poznań atrakcje dla dzieci

Ceny biletów Park Cytadela

Wstęp do parku jest wolny, za bilet trzeba zapłacić przy wstępie do muzeów. Do Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań” obowiązuje jeden bilet:

normalny – 6 zł
ulgowy – 3 zł