Najlepsze rodzinne atrakcje Warmia i Mazury. Część II

Na Warmii i Mazurach jest tyle wspaniałych atrakcji dla dzieci, że nie wystarczy jeden artykuł, aby opisać je wszystkie. Przed Wami druga część naszej prezentacji najlepszych rodzinnych atrakcji regionu.

Pisaliśmy już o tym, jak ważna w regionie jest kultura i tradycja, która w sposób nierozerwalny związana jest z przyrodą. Doskonale widać to na przykładzie Garncarskiej Wioski z Rajskim Ogrodem w Kamionce, kilkusetletniej wsi znanej z ludowego rzemiosła. Choć można zwiedzać tu historyczne zabudowania i warsztaty rzemieślników, nie jest to jednak tylko skansen. Bogata oferta zajęć edukacyjnych (np. lepienie garnków) oraz największy na Mazurach ogród pokazowy sprawiają, że miejsce to tętni życiem i często słychać w nim śmiech zadowolonych maluchów.

Rajski Ogród Kamionka rodzinne atrakcje

Mnóstwo pięknych roślin zobaczymy także w Marcinkowie obok Mrągowa. Tu również działają Ogrody Pokazowe oraz Motylarnia. Idealne miejsce do relaksu podczas wczasów na Mazurach. W 14 ogrodach różnego rodzaju zgromadzono unikalne i egzotyczne gatunki roślin, zaaranżowane w ciekawe formy i wzbogacone uroczą małą architekturą. Działająca tu Motylarnia nie tylko wspaniale wygląda, ale także pozwala na obserwację rodzimych gatunków motyli w różnych fazach rozwoju. Dzieci mogą uczestniczyć w ciekawych i rozwijających zajęciach.

najlepsze rodzinne atrakcje Mazury

Mieszkańcy Warmii i Mazur od wieków żyli w zgodzie z naturą i potrafili czerpać z jej bogactwa. Również dzisiaj nie zapominają o tym dziedzictwie i starają się przekazać je innym. W starej warmińskiej chacie w Nowym Kawkowie koło Olsztyna powstało jedyne w swoim rodzaju Lawendowe Muzeum Żywe. Można tu nauczyć się uprawiać lawendę, wyrabiać z niej kremy i olejki, poznać tajniki ziół i rękodzieła. Ogromne wrażenie robi też lawendowe pole kwitnące od połowy czerwca do połowy lipca – niesamowity widok!

najlepsze atrakcje dla dzieci Warmia

Innym przykładem niestandardowego podejścia do placówki muzealnej jest Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie. Tutaj historia nie tylko staje przed nami jak żywa… ale nawet się porusza. W kolekcji muzeum znajduje się około 50 pojazdów wojskowych, najstarsze z nich pamiętają jeszcze II wojnę światową. Zobaczymy tu czołgi, transportery opancerzone, amfibie, ciężarówki, motocykle, działa i wyrzutnie rakiet. Większość z nich można obejrzeć od środka, a niektórymi nawet można się przejechać.

rodzinne atrakcje Mazury

W regionie działają jednak i bardziej tradycyjne muzea. Oczywiście, jeśli „tradycyjnym” można nazwać nowoczesne, Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Utworzono je w budynku historycznego ratusza, ale jego wnętrze jest jak najbardziej współczesne. Znajdziemy tu oczywiście eksponaty z epoki średniowiecza, ale główną atrakcję stanowią projekcje multimedialne, materiały audiowizualne, animacje, a nawet interaktywne, rozwijające zabawy dla dzieci. Wszystko na temat istniejącego niegdyś na tych ziemiach państwa rycerzy zakonnych.

rodzinne atrakcje Warmia i Mazury

Warmia i Mazury: Kolejne atrakcje na weekend czy wakacje z dzieckiem

Ale Warmia i Mazury to nie tylko muzea i instytucje kultury, ale również mnóstwo miejsc doskonałej rozrywki. Wspaniała przyroda regionu świetnie nadaje się do stworzenia infrastruktury rekreacyjnej. Nad największym w Olsztynie jeziorem działa Centrum Sportowo-Rekreacyjne Ukiel. Kompleks jest dostępny przez cały rok. Oprócz bardzo dobrze zagospodarowanej plaży miejskiej z pełnym zapleczem można tu korzystać z wielu obiektów sportowych, Wodnego Placu Zabaw, wypożyczalni sprzętu sportowego, ścieżek rowerowych, a także skateparku, który zimą zamienia się w snowpark. Odbywają się tu też różne imprezy.

najlepsze atrakcje dla dzieci Warmia Olsztyn

Elbląski Park Rozrywki Nowa Holandia wykorzystuje nie jezioro, ale równie charakterystyczne dla tego obszaru kanały. Na terenie parku działa sztuczna sieć wodna o łącznej długości 13 km i dlatego nazwa nawiązuje do Holandii – państwa znanego z wielu kanałów. Można tu wypożyczyć łódkę albo rower i wybrać się na wodną przejażdżkę, podczas której odwiedzimy liczne wyspy z zaskakującymi atrakcjami. Jest tu też Ptaszarnia i mini zoo, a także ogromna zjeżdżalnia z charakterystycznym lwem.

atrakcje dla dzieci Warmia wakacje

Lidzbark Warmiński może poszczycić się swoimi wodami termalnymi i jako jedyne miasto w północnej Polsce potrafi dobrze je zagospodarować. W kompleksie Term Warmińskich znajduje się kilka basenów różnego przeznaczenia, zjeżdżalnie, hydromasaże, jacuzzi, wodny plac zabaw dla dzieci, sauny, centrum Wellness & Spa oraz baza noclegowa. Wielką atrakcją jest na pewno całoroczny basen zewnętrzny z ciepłą wodą. Można też korzystać z parku linowego i ścianki wspinaczkowej.

rodzinny park wodny spa Warmia

Podobne atrakcje zapewnia Park Wodny Tropikana w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach nad jeziorem Tałty. Całość podzielona jest na dwie części – wewnętrzną oraz zewnętrzną (czynną tylko latem). W obu działają baseny sportowe i rekreacyjne z hydromasażami, zjeżdżalniami, sztucznymi falami i rwącą rzeką, a także brodziki dla dzieci, piaskownice czy nawet boiska do siatkówki. Ofertę aquaparku uzupełniają sauny, wanny jacuzzi, jaskinia solna i tężnie solankowe.

najlepsze atrakcje dla dzieci Mazury

Jeśli nie macie jasno określonych oczekiwań, możecie odwiedzić miejsce, w którym zgromadzono wiele różnorodnych atrakcji. Nad jeziorem Gim w Butrynach koło Olsztyna działa Park Rozrywki Aktywnej Bartbo. Park linowy, paintball, quady, przejażdżki samochodami terenowymi, strzelnica, kule sferyczne, labirynt w kukurydzy – to tylko niektóre z propozycji spędzania wolnego czasu w parku. A co najważniejsze, można tu rodzinnie spędzić czas na świeżym powietrzu, łowiąc ryby, urządzając piknik lub ognisko.

>>Pobierz bezpłatny przewodnik<<

atrakcje dla dzieci Olsztyn Warmia

Sprawdź: Warmia-Mazury - najlepsze atrakcje cz. 1