Garncarska Wioska i Rajski Ogród Kamionka

rodzinne atrakcje Kamionka

W Kamionce niedaleko Nidzicy czas jakby się zatrzymał. Zwiedzający mają szansę poczuć się jak w prawdziwej mazurskiej wsi sprzed lat.

Kompleks utworzony w Kamionce, wsi, której historia sięga aż 1371 roku, w szczególny sposób kultywuje regionalne tradycje rzemiosła. W okolicach Nidzicy działały liczne cechy zajmujące się wytwarzaniem żywności, odzieży i przedmiotów codziennego użytku, m.in. garnków. Stąd też nazwa Garncarska Wioska. Przestrzeń wokół została zaplanowana w taki sposób, aby stworzyć przyjazne miejsce wypoczynku i edukacji kulturalno-przyrodniczej.

atrakcje dla dzieci Nidzica

Atrakcje Garncarska Wioska i Rajski Ogród Kamionka

Garncarska Wioska przypomina skansen, jednak wyróżnia się poprzez dużą liczbę ciekawie urządzonych obiektów i bogatą ofertę zajęć edukacyjnych i warsztatów. Podczas wycieczki z przewodnikiem można zwiedzać garncarnię, kuźnię, 200-letnią stodołę mazurską z ekspozycją tradycyjnych sprzętów, Jarzębinowy Amfiteatr, Galerię „Skarby Ziemi” z wystawą skał i minerałów oraz dom pracy twórczej dzieci i młodzieży „Niezapominajka”. W Garncarskiej Wiosce mamy też okazję poznać życie i pracę dawnych rzemieślników poprzez uczestnictwo w warsztatach ceramicznych (można samodzielnie ulepić naczynie na kole garncarskim), malowania na szkle, wytwarzania świec woskowych, papieru czerpanego, witraży czy pamiątek z materiałów ekologicznych. Organizowane są też lekcje muzealne i gry terenowe, a także okolicznościowe jarmarki, festyny i koncerty. Działa tu tez sklep z upominkami wytwarzanymi na miejscu i gospoda.

Rajski Ogród Nidzica rodzinne atrakcje

Edukacją przyrodniczą oraz świetną zabawę zarazem oferuje Rajski Ogród – największy na Mazurach ogród pokazowy, w którym poznawać można 3 tysiące różnych gatunków roślin zgromadzonych w 30 zakątkach tematycznych. Urządzono tu także Park Odkrywców – miejsce przeznaczone przede wszystkim dla dzieci, w którym mogą prowadzić doświadczenia i badania przyrodnicze. Jest tu również lapidarium i interaktywny model oczyszczalni ścieków. W Rajskim Ogrodzie prowadzi się lekcje przyrodnicze.

atrakcje dla dzieci Rajski Ogród

Godziny otwarcia Garncarska Wioska Kamionka

Codziennie od 9.00 do 17.00

Godziny otwarcia Rajski Ogród Kamionka

Od 1 maja do 31 sierpnia – codziennie od 9.00 do 17.00
W kwietniu, wrześniu i październiku – od poniedziałku do soboty od 9.00 do 17.00

Garncarska Wioska i Rajski Ogród
Kamionka 5,
13-100 Nidzica
tel. +48 666 028 991
www.garncarskawioska.pl
www.rajskiogrod.org.pl