Rugia – wakacje z dzieckiem

W Stralsund znajduje się most prowadzący na Rugię – największą niemiecką wyspę. Ale poza przejazdem mostem, warto zaplanować dłuższą wizytę w tym miejscu. Samo Stralsund to malownicze miasto Związku Hanzeatyckiego, ma sporą i piękną starówkę, wpisaną na listę UNESCO, kilka gigantycznych gotyckich kościołów, domy kupieckie, malownicze uliczki idealne na spokojny spacer. Stralsundzki ratusz to jeden z najcenniejszych przykładów gotyku świeckiego, a Stary Rynek przy którym się on znajduje jest prawdziwą wizytówką miasta.

Stralsund atrakcje dla dzieci wakacje

Obowiązkowym przystankiem podczas zwiedzania miasta jest Muzeum Morskie – składające się z czterech placówek. Największe wrażenie robi Ozeaneum – wiele interaktywnych wystaw, rewelacyjne modele naturalnej wielkości stworzeń morskich zawieszone w olbrzymiej hali, pingwiny mieszkające na dachu budynku, olbrzymie akwaria, a do tego nowoczesna, futurystyczna architektura. Fantastyczne miejsce! Inny oddział muzeum mieści się w budynkach byłego klasztoru św. Katarzyny, co samo w sobie stanowi atrakcję. Zobaczyć tu można m.in. olbrzymi szkielet finwala zawieszony w prezbiterium kościoła, figury rozmaitych zwierząt morskich, różne łodzie, sieci rybackie…

Stralsund atrakcje dla dzieci Rugia (1)

Stralsund atrakcje dla dzieci Rugia (2)

Stralsund atrakcje dla dzieci Rugia (3)

Stralsund atrakcje dla dzieci Rugia (4)

Stralsund atrakcje dla dzieci Rugia (5)

Rugia- idealna na wakacje z dzieckiem

Rugia to idealne miejsce na rodzinne wakacje - zadbane, czyściutkie nadbałtyckie kurorty, szerokie piaszczyste plaże, jakich nie ma nigdzie indziej w Europie, setki kilometrów ścieżek rowerowych, hotele, pensjonaty, domy zdrojowe, kempingi. Do tego sporo atrakcji świetnie przygotowanych na przyjęcie turystów, piękne przyrodniczo miejsca i co bardzo ważne - blisko Polski.

My mieszkaliśmy w miasteczku Binz - dziewiętnastowieczny kurort z pięknymi starymi willami z bielonego drewna z charakterystycznymi balkonami i ażurowymi drewnianymi ozdobami przenoszącymi nas w czasy belle epoque. Jest tam imponujący Dom Zdrojowy (Kurhaus), deptaki, promenady, retro plażowe kosze, długie, ale wąskie molo - niepodobne do tego znanego nam z Sopotu. Jest też Sellin, ze swoim 400-metrowym molem, na którego początku pyszni się Bruckenhaus - piękny budynek mieszczący obecnie restaurację, a na końcu mola znajduje się kapsuła, w której można zjechać 4 m w głąb zimnych wód Bałtyku. Jest Putbus - miasteczko założone jako rezydencja królewska z niezwykłym okrągłym placem miejskim oraz przepięknym parkiem pałacowym. Poza tym na Rugii możemy zobaczyć zamek myśliwski Jagdschloss w Granitz - to neogotycka budowla pochodząca z XVIIIw., stojąca na szczycie wzgórza. Z parkingu można dojść do zameczku pieszo lub wsiąść w elektryczny pociąg wiozący turystów na samą górę. Niezapomniane są widoki na wyspę z zamkowej wieży. Na wyspie kursuje Szalony Roland - zabytkowa kolejka wąskotorowa na trasie Putbus-Gohren. W Gingst w Rugen Park znajduje się park miniatur oraz niewielkie wesołe miasteczko. Jest też Prora - najdłuższy niemiecki pustostan ;) To gigantyczny budynek wybudowany dla 20 000 nazistów, którzy mieli tam spędzać urlopy; mierzy on 4,5 km długości! Tuż obok znajduje się Centrum Dziedzictwa Rugii i wieża-kładka o wysokości 40m, która prowadzi wśród koron drzew - ma ona przybliżać turystom leśny ekosystem.

Wakacje Rugia z dzieckiem (3)

Wakacje Rugia z dzieckiem opinie

Wakacje Rugia z dzieckiem (1)

Wakacje Rugia z dzieckiem (2)

Jedną z największych atrakcji wyspy jest Park Narodowy Jasmund - najmniejszy park narodowy Niemiec, ale za to ze spektakularnymi białymi klifami. Do samych klifów dojść można z parkingu pieszo (3 km) lub dojechać autobusem. My wybraliśmy przyjemny spacer leśnym traktem, kończący się przy Centrum Informacji Konigsstuhl - gdzie można uzyskać informacje o chronionym terenie. Widoki na klify są obłędne. Niestety nie mieliśmy czasu na zejście na plażę i zobaczenie ich od strony morza - koniecznie musimy kiedyś to nadrobić.

opinie Rugia co zobaczyć z dzieckiem wakacje (1)

opinie Rugia co zobaczyć z dzieckiem wakacje (2)

Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić to Kap Arkona - najbardziej wysunięty na północny-wschód przylądek Niemiec. Charakterystyczne jest to, że stoją na nim dwie latarnie morskie, tuż obok siebie. Niższa latarnia jest rzekomo najstarszą latarnią morską nad morzem Bałtyckim. Z parkingu do latarni dowiezie nas elektryczna kolejka, która także podrzuci turystów do pobliskiej rybackiej wioski Vitt. Leży ona wciśnięta w wąwóz schodzący bezpośrednio do morza, składa się kilkunastu chałup pokrytych strzechą i zabytkowego kościółka. Ma prawdziwie idylliczną atmosferę - to miejsce naprawdę nas zauroczyło. Jest tam przyjemna restauracja, gdzie można zjeść świeżą rybę i malutki rybacki port.

opinie Rugia co zobaczyć z dzieckiem wakacje (3)

Rugia wioska Vitt atrakcje wakacje opinie (1)

Rugia wioska Vitt atrakcje wakacje opinie (2)

Na Rugii krzyżuje się piękno krajobrazów, piaszczystych długich plaż, kredowych klifów, bujnych lasów, malowniczych jezior, z miłymi dla oka i duszy przejawami działalności człowieka - piękne kurorty, idylliczne wioski, małe miasteczka skrywające w sobie perełki architektury... I co bardzo wartościowe - mocno podkreślony jest związek człowieka z morzem, widać to na każdym kroku - jak bardzo przeplatały się przez lata historia mieszkańców wyspy z Bałtykiem. Rugia jest warta odwiedzenia i to bez dwóch zdań!

Autorzy:
www.tedyiowedy.pl - Patrycja, Adam i Amelka (7 lat) to pasjonaci podróży.Mieszkają na Wybrzeżu i często zaglądają w ciekawe zakątki regionu. Pokazują Amelce piękno Polski, kochają zwiedzać Europę, systematycznie oswajają się ze światem. Uwielbiają poznawać nowe miejsca, smaki, zapachy i kolory. Wszyscy troje uwielbiają fotografować i utrwalać piękne momenty z naszego życia co możecie podziwiać na ich blogu.

Tekst powstał w ramach współpracy "Blogerzy z Dzieckowpodrozy.pl"