Zachodniopomorskie – gdzie z dzieckiem?

Województwo zachodniopomorskie jest jedynym z najchętniej odwiedzanych przez turystów województwem w naszym kraju. Dowiedzcie się, co można tu robić z dzieckiem.

Nie ulega wątpliwości, że dużą popularność województwo zachodniopomorskie zawdzięcza swojemu położeniu nad Bałtykiem. Można tu wypoczywać zarówno w wielkich, prężnie działających ośrodkach turystycznych, jak i w małych nadmorskich kurortach, zwiedzać wartościowe zabytki, zobaczyć wyjątkowo cenne przyrodniczo tereny i korzystać z wielu  nowoczesnych atrakcji dla dzieci. Z pewnością rodziny spędzające tutaj wakacje nad morzem znajdą dla siebie wiele ciekawych miejsc.

zachodniopomorskie gdzie na wczasy z dzieckiem

Sprawdź: hotele przyjazne dzieciom nad morzem

Trudno określić, które z miast w województwie zachodniopomorskim dzierży palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o zainteresowanie turystów. Przynajmniej kilka znanych ośrodków mogłoby kandydować do miana centrum turystycznego regionu. Największym miastem i stolicą województwa jest Szczecin z ogromnym portem, wspaniałymi bulwarami nad Odrą, pięknym tarasem widokowym na Wałach Chrobrego i Zamkiem Książąt Pomorskich. Można zwiedzać go od strony wody, wybierając się na wycieczkę statkiem, albo od strony… podziemi, eksplorując Podziemne Trasy Turystyczne w największym w Polsce schronie przeciwatomowym. To także świetna baza wypadowa do Berlina i innych miejscowości w Niemczech.

Szczecin co zobaczyć Zachodniopomorskie atrakcje

Zachodniopomorskie - Gdzie nad morze? Atrakcje

Tuż przy granicy leży też Świnoujście, znane z jednej z najszerszych plaż nad Bałtykiem, wielu pięknie położonych wysp i przeprawy promowej pomiędzy dwoma częściami miasta. Położenie tuż obok naszego sąsiada podkreśla Transgraniczna Promenada, którą można dojść (lub dojechać na rowerze) do kilku niemieckich kurortów. Ze Świnoujścia można też dostać się promem do Szwecji. Symbolem miasta jest znak nawigacyjny Stawa Młyny przypominający wiatrak, a także latarnia morska – najwyższa nad Bałtykiem. Tuż obok niej znajduje się Fort Gerharda – jeden z kilku pruskich fortów z XIX wieku tworzących kiedyś Twierdzę Świnoujście.

Gdzie na wakacje z dzieckiem Zachodniopomorskie atrakcje opinie

Kolejny mocny kandydat to Kołobrzeg, jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Poza wspaniałą plażą i klimatem można korzystać tu z wielu atrakcji, takich jak molo, latarnia morska czy liczne parki. W obrębie miasta znajduje się też rezerwat przyrody Ekopark Wschodni. Warto odwiedzić też Skansen Morski, w którym stoi m.in. okręt ORP Fala. W okolicy działa miasteczko westernowe Dziki Zachód oraz Bastion Panzer – miejsce, gdzie można zobaczyć czołgi i transportery, a nawet się nimi przejechać.

atrakcje dla dzieci zachodniopomorskie

Sporo atrakcji na dzieci czeka także w Międzyzdrojach, w których co roku odbywa się Festiwal Gwiazd. Z nim wiąże się też centralny punkt miasta - Promenada Gwiazd, gdzie odcisnęli swoje dłonie najwybitniejsi polscy twórcy filmowi. Latem, w trakcie festiwalu maluchy mogą tu zobaczyć znanych aktorów. Ciekawą propozycją dla dzieci jest też Gabinet Figur Woskowych (gdyby nie udało się spotkać nikogo znanego „na żywo”) oraz planetarium. Warto też wybrać się na wycieczkę po okolicy, po terenach Wolińskiego Parku Narodowego i zwiedzić kilka punktów widokowych oraz Zagrodę Pokazową Żubrów.

atrakcje dla dzieci zachodniopomorskie gdzie na wakacje

Turystyka w województwie zachodniopomorskim koncentruje się oczywiście nie tylko w dużych miastach. Jest tu też sporo małych miejscowości, które posiadają niepowtarzalną atmosferę. Do takich należy zaliczyć Trzęsacz, znany z pozostałości kościoła, który już prawie w całości pochłonęło morze. Obecnie jego historię obrazuje Multimedialne Muzeum na Klifie. Z kolei w położonym niedaleko Rewalu można odwiedzić Park Wieloryba z makietami ogromnych zwierząt morskich i wieloma placami zabaw. W Niechorzu znajduje się natomiast Park Miniatur Latarni Morskich, w którym zobaczymy modele wszystkich latarni polskiego wybrzeża. Łatwo porównać model latarni morskiej w Niechorzu ze stojącym tuż obok z oryginałem. Te trzy miejscowości można odwiedzić za jednym razem, gdyż łączy je Nadmorska Kolej Wąskotorowa. Przejażdżka nią to duża przyjemność sama w sobie.

Gdzie nad morze Zachodniopomorskie wakacje atrakcje dla dzieci

Sprawdź również: Pomorskie - najlepsze atrakcje dla dzieci