Toruń – atrakcje dla dzieci

Toruń rodzinne atrakcje

Podczas wizyty z dzieckiem w Toruniu możemy podziwiać wiele cennych zabytków, rozwijać zainteresowania maluchów w nowoczesnych muzeach i pozwolić im się wyszaleć w centrach rozrywki.

Już od czasów średniowiecza Toruń stanowił ważny ośrodek handlowy i kulturalny, należał do Hanzy i był jednym z najbogatszych miast na ziemiach polskich. Średniowieczny zespół miejski w Toruniu z dużą ilością gotyckich budowli został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tutaj tez urodził się jeden z najwybitniejszych Polaków – Mikołaj Kopernik. Dziś Toruń to miasto, które pamięta o swojej tradycji i stara się ją rozwijać, jednocześnie oferując licznie odwiedzającym je turystom wiele atrakcji edukacyjnych i rozrywek, dzięki czemu świetnie nadaje się też do rodzinnego spędzania czasu.

Toruń zwiedzanie z dzieckiem atrakcje opinie

Co zobaczyć z dziećmi w Toruniu? Ciekawe miejsca i atrakcje!

Spacer po ulicach Starego i Nowego Miasta w Toruniu jest jak podróż w czasie. Ogromny zespół architektoniczny  z wieloma gotyckimi budowlami co rusz odkrywa nową tajemnicę. Część tutejszych zabytków pamięta jeszcze początki miasta w XIII wieku. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc wartych zobaczenia, skupmy się więc tylko na tych, które mogą najbardziej zaciekawić maluchy. Na Rynku Staromiejskim można obejrzeć Stary Ratusz, pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 roku, oraz zabawny pomnik osiołka, który służył kiedyś złoczyńcom za pręgierz. W wielu miejscach Torunia na gotyckich budowlach można zauważyć figurki średniowiecznych mieszczan, krzyżaka lub anioła, warto więc rozglądać się podczas zwiedzania. Nieco dalej mieści się Dom Kopernika – zespół gotyckich kamienic, w którym prawdopodobnie urodził się astronom. Tutaj urządzono poświęconą mu wystawę. W bliskiej odległości od zespołu staromiejskiego działa Fontanna Cosmopolis z 113 dyszami wodnymi, mająca symbolizować Układ Słoneczny. Latem odbywają się tu wspaniałe pokazy z użyciem światła i dźwięku. Atrakcję samą w sobie stanowią też mury miejskie, których najdłuższy fragment znajduje się od strony Wisły. Warto zobaczyć jedną z baszt – Krzywą Wieżę z XIII wieku, która przez wiele lat osunęła się i dziś jej odchylenie od pionu wynosi około 1,46 m. Stanięcie pod nią to zabawne wrażenie dla maluchów. W murach znajdują się 3 zachowane bramy – Mostowa, Żeglarska i Klasztorna. Każdą z nich dojdziemy nad Wisłę, na Bulwar Filadelfijski, a tam z nabrzeża odpływają statki wycieczkowe (rodzice może pamiętają jeszcze, że właśnie stąd wyruszali bohaterowie Rejsu).

Toruń atrakcje dla dzieci

Jak przystało na miasto rodzinne największego polskiego astronoma, Toruń nadal kontynuuje tradycje naukowe. Nie tylko za sprawą jednego z najlepszych w kraju uniwersytetów, ale też dzięki centrom nauki i ciekawym placówkom muzealnym, które swoją ofertę kierują właśnie do dzieci. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to nowoczesny park naukowy, w którym maluchy mogą obejrzeć wystawę „Rzeka” oraz „O Obrotach”, a zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce, przeprowadzając samodzielnie eksperymenty na tutejszych interaktywnych stanowiskach. Ogromną frajdę dzieciom sprawiają też pokazy w Żywym Muzeum Piernika, gdzie mogą własnoręcznie wykonać pierniki według tradycyjnej receptury, a potem oczywiście je zjeść. W mieście Kopernika nie mogło też zabraknąć planetarium – tutejsze należy do najnowocześniejszych w Polsce, ale oprócz seansów astronomicznych na gości czekają tu także dwie wystawy interaktywne – Geodium opowiadająca o funkcjonowaniu Ziemi, oraz Orbitarium z kopią sondy kosmicznej Cassini. Wspaniałe przedstawienia dla wszystkich grup wiekowych odbywają się też w Teatrze „Baj Pomorski”, pierwszym na Pomorzu teatrze lalek.

Toruń rodzinne atrakcje

Będąc w Toruniu, poza wspomnianym wyżej Żywym Muzeum Piernika, warto również wstąpić na warsztaty do Manufaktury Cukierków. Na własne oczy przekonacie się, jak powstają słodkie smakołyki. Darmowe pokazy wytwarzania słodkości odbywają się co godzinę, po czym ma miejsce ich nieograniczona degustacja! Prawdziwą niezapomnianą przygodą mogą okazać się warsztaty kręcenia lizaka, zakończone pamiątkowym dyplomem cukiernika.

W Toruniu nasze pociechy będą miały też okazję, żeby pobiegać i pobawić się. W fosie toruńskiej starówki działa duży plac zabaw Piernikowe Miasteczko, w którym wiele atrakcji ma kształt piernika – m.in. piaskownica, zjeżdżalnia czy karuzela. Jest tu też fontanna, w której można się bawić, pole do minigolfa, szachy czy piłkarzyki. Innym doskonałym miejscem na beztroską zabawę, również podczas niepogody, jest Kinder Park – duży, zadaszony park rozrywki z małpim gajem, basenami z piłeczkami, ścianką wspinaczkową, kolejką, zjeżdżalniami i wieloma innymi atrakcjami.

Toruń rodzinne atrakcje plac zabaw

Wspaniałą rodzinną atrakcją w Toruniu jest również Mini Aquapark w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Na gości czekają tam: basen sportowy i rekreacyjny, bicze wodne, jacuzzi i gejzery wodne. Nie zabrakło również rwącej rzeki, długiej na 60 metrów zjeżdżalni, saun, kaskady i masażerów poziomych. Dzieci z pewnością nie będą się tutaj nudziły!

toruń gdzie z dzieckiem rodzinne atrakcje mini aquapark opinie

Spragnionym mocniejszych wrażeń z pewnością spodoba się unikalne na mapie Polski miejsce, jakim jest Bunkier Wisła w Toruniu. To właśnie tutaj możemy przenieść się w czasie do okresu wojennego i na własnej skórze poczuć emocje, jakie towarzyszyły kiedyś naszym rodakom podczas ataku bombowego. Usłyszymy przerażające syreny, ryk silników i odgłosy wybuchających bomb!

bunkier wisła toruń rodzinne atrakcje opinie