Punkty widokowe Gdańsk

punkt widokowy Gdańsk Stare Miasto koło

Piękno Gdańska można podziwiać z wielu perspektyw. Punkty widokowe na terenie miasta pozwolą dostrzec to, czego nie widać na pierwszy rzut oka.

Krajobraz Gdańska jest niezwykle zróżnicowany. Z jednej strony mamy Zatokę Gdańską, plaże, port i malownicze ujścia rzek, z drugiej liczne wzgórza morenowe. W granicach miasta przebiega także Trójmiejski Park Krajobrazowy z pięknymi lasami. Dodając do tego wyjątkową starówkę oraz współczesną tkankę miasta z kilkoma spektakularnymi obiektami, zyskujemy wyjątkowe połączenie tradycji i nowoczesności, natury i urbanistyki. A wszystko to najlepiej oglądać z pewnej odległości i wysokości. Poznajcie najciekawsze punkty widokowe, dzięki którym całe piękno Gdańska widać jak na dłoni.

Najlepsze miejsce na zakupy w Gdańsku

Gdańsk atrakcje dla dzieci rodzinne 2023
  • Najwyższy Taras Widokowy w Gdańsku - Olivia Star

To najnowszy i zdecydowanie najwyższy taras widokowy nie tylko w Gdańsku, ale i w całym Trójmieście. Z 32 piętra macie okazję podziwiać panoramiczny widok niemal na całe Trójmiasto, aż po Półwysep Helski. Tylko tu możecie podziwiać pełną panoramę - widok 360 stopni zrobi na Was wrażenie! Piękne, nowoczesne wnętrza, spora przestrzeń wypoczynkowa zachęcają do wizyt o każdej porze roku. W Olivia Star organizowane są też cykliczne wydarzenia, w tym dla rodzin z dziećmi. To też świetne miejsce na rodzinny obiad z niezapomnianym widokiem, niezwykły zachód słońca czy wieczorne podziwianie iluminacji Trójmiasta. Sprawdź ceny i godziny otwarcia tarasu widokowego Olivia Star TOP najwyższy punkt widokowy Gdańsk Trójmiasto Olivia Star najwyższy taras widokowy w Trójmieście punkt Olivia Star Lokalizacja Olivia Star  
  • Góra Gradowa

Najlepszy punkt widokowy w Śródmieściu Gdańska (46 m), położony na terenie dawnego Bastionu Jerozolimskiego będącego częścią XIX-wiecznych fortów obronnych. Tuż obok znajduje się Centrum Hewelianum - świetna atrakcja dla dzieci (połączenie parku nauki z interaktywną wystawą). Stoi tutaj Krzyż Milenijny. Całe Stare i Główne Miasto z najważniejszymi zabytkami widać stąd jak na dłoni.

Lokalizacja Góra Gradowa
  • Wieża Bazyliki Mariackiej

Doskonałym punktem obserwacyjnym jest też wieża dzwona najwyższej ceglanej świątyni na świecie – Bazyliki Mariackiej – na wysokości około 80 m. Położona jest w centrum Głównego Miasta, dlatego zapewnia widok na ratusz, Trakt Królewski i inne ikoniczne zabytki Gdańska, ale też Zatokę Gdańską, Sopot, Gdynię, a nawet Hel. Z tej perspektywy świetnie widać też pozostałe wieże bazyliki – siedem iglicznych i trzy ceramiczne. Wejście na wieżę ma aż 412 schodów (nie ma windy), więc warto się nad tym zastanowić, jeżeli zwiedzamy z małymi dziećmi. Pewną rekompensatą są dwa ogromne dzwony po drodze.

punkty widokowe Gdańsk Bazylika Mariacka - lokalizacja 
  • Wieża w Ratuszu Głównego Miasta

Wieża w drugim najwyższym budynku na Głównym Mieście, położona na wysokości około 50 m, także dostarcza pięknych widoków na historyczne centrum miasta i nie tylko. Ratusz króluje nad Traktem Królewskim, który z wieży widać bezpośrednio. Zamontowano tu zegar oraz 37-dzwonowy carillon. W budynku ratusza mieści się też oddział Muzeum Gdańska.

Wieża w Ratuszu Głównego Miasta - lokalizacja 
  • Taras widokowy ECS

Taras na szczycie nowoczesnego obiektu kulturalno-muzealnego – Europejskiego Centrum Solidarności. Znajduje się na wysokości 25 m. Stąd również widać Stare i Główne Miasto, na pierwszy plan wysuwa się jednak jakże ważna dla działalności ECS-u Stocznia Gdańska z charakterystycznymi Żurawiami Portowymi.

Punkty widokowe Gdańsk Taras widokowy Taras widokowy ECS - lokalizacja
  • Koło Widokowe AmberSky

Kolejnym punktem, z którego doskonale widać gdańską starówkę, jest koło widokowe AmberSky ustawione na Wyspie Spichrzów, zaraz za Zielonym Mostem i Zieloną Bramą, tuż nad Motławą. Takie usytuowanie pozwala zobaczyć niemal cały Trakt Królewski, a także wieże Bazyliki Mariackiej i Ratusza, przepływające statki, bursztynowy Stadion Energa, a czasem nawet Hel. To wszystko można oglądać z wysokości 50 m, siedząc w jednej z 36 wygodnych, klimatyzowanych i ogrzewanych gondoli. Taka przejażdżka trwa około 15 minut.

Czytaj więcej >>Koło widokowe Gdańsk<<

AmberSky Gdańsk opinie rodzinne atrakcje Amber Sky - lokalizacja
  • Pachołek

Chyba najbardziej znany punkt widokowy poza centrum Gdańska. Znajduje się w Oliwie, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na wzgórzu o wysokości ponad 100 m. Już pod koniec XVIII wieku istniał tu pawilon widokowy, obecnie 15-metrowa wieża ma konstrukcję stalową. Z umieszczonej na górze platformy widać doskonale Zatokę Gdańską, wiele dzielnic miasta, a czasem także Półwysep Helski. Łatwo zauważalne są też Stadion Energa oraz Ergo Arena. Bardzo blisko znajdziecie też Park Oliwski - świetne miejsce na rodzinny spacer!

  • Wieża ciśnień Sobieszewo

Punkt widokowy daleko poza centrum Gdańska, na Wyspie Sobieszewskiej. Umieszczony jest na szczycie zbiornika Kazimierz (45 m wysokości) zabezpieczającego dostawy wody pitnej dla okolicy. Z góry doskonale widać Zatokę Gdańską i Wyspę Sobieszewską z jej pięknymi plażami i lasami. W zbiorniku działa też interaktywna wystawa dotycząca hydrologii. Wejście w grupach 10-osobowych po wcześniejszej rezerwacji.

Gdańsk Sobieszewo wieża widokowa taras punkt Wieża Ciśnień Sobieszewo - lokalizacja    

Sprawdź również: Co robić w niepogodę z dzieckiem w Gdańsku?