Park Oliwski Gdańsk

Park oliwski Gdańsk opinie atrakcje

Największy park w Gdańsku jest miejscem rekreacji i odpoczynku dla wielu mieszkańców miasta i turystów. Posiada też ciekawą historię.

Park w Oliwie Gdańsk opinie

Powstanie Parku Oliwskiego związane jest z działalnością zakonu Cystersów, który pojawił się w okolicach Gdańska w 1186 roku. Cystersi zarządzali terenem nad Potokiem Oliwskim, na którym zbudowali klasztor, a następnie zaczęli zagospodarowywać przestrzeń wokół, tworząc ogród, stawy i aleje, nasadzając zioła i rośliny ozdobne.

A tuż obok zobaczysz Trójmiasto z góry Gdańsk z dzieckiem Taras widokowy

Po przebudowie Pałacu Opatów w latach 1754-1756 opat Jacek Rybiński zlecił projekt zmiany aranżacji parku. Wykonał go ogrodnik Henstchel, a jego realizacją zajął się Kazimierz Dębiński z Kocka, znany z prac w Wilanowie dla Izabeli Czartoryskiej. Nowa barokowa odsłona parku miała nawiązywać do ogrodów Wersalu. Powstała wówczas część francuska parku. Natomiast część angielsko-chińska, naśladująca dziką przyrodę, została stworzona pod koniec XVIII wieku przez Jana Jerzego Saltzmanna (syna twórcy królewskich ogrodów w Poczdamie). Mniej więcej w tym samym okresie park został udostępniony dla zwiedzających. Potem powstało jeszcze alpinarium, oranżeria i palmiarnia. W 1955 roku park otrzymał imię Adama Mickiewicza, a w 1971 został wpisany do rejestru zabytków Gdańska. Najnowszą częścią jest ogród japoński.

Do zwiedzania Gdańska zaprasza Gdańsk atrakcje dla dzieci - zakupy

 

Na spacer...

Powstające przez lata aleje, stawy, nasadzenia i elementy małej architektury stworzyły przestrzeń jedyną w swoim rodzaju – miejsce rodzinnych spacerów, spotkań, a także wydarzeń kulturalnych. Oprócz cennej roślinności z całego świata (w parku znajduje się ogród botaniczny), możemy zobaczyć tu kaskadę na Potoku Oliwskim, porozmawiać w Grotach Szeptów (w jednej grocie słychać, co mówi nawet szeptem osoba w grocie po drugiej stronie alei) czy spojrzeć na pozostałość Książęcego Widoku – osi widokowej, która tworzyła iluzję, jakoby zaraz za stawem zaczynało się morze (odległe o 3 km). Na terenie parku działają dwa oddziały Muzeum Narodowego w Gdańsku – Oddział Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów i Oddział Etnografii w Spichlerzu Opackim. Można też oglądać plenerową Galerię Współczesnej Rzeźby Gdańskiej. Co roku w parku odbywa się festiwal Mozartiana. Jest tu także restauracja. W okresie świątecznym pojawiają się piękne iluminacje (sprawdź Park Oliwski Iluminacje 2018/2019). Tuż obok parku znajduje się słynna Archikatedra Oliwska.

Sprawdź: rodzinne atrakcje w Gdańsku

Park Oliwski Gdańsk na spacer

Godziny otwarcia Park Oliwski

maj-wrzesień – 5.00-23.00

październik-kwiecień – 5.00-20.00

Palmiarnia Gdańsk ogród japoński opinie

Park im. Adama Mickiewicza

ul. Opata Jacka Rybińskiego

80-001 Gdańsk-Oliwa