Najpiękniejsze zamki na Pomorzu

title najpiekniejsze zamki na pomorzu atrakcje opinie
Udając się na wycieczkę w okolice województwa pomorskiego, znaczna część turystów celuje w pobyt nad morzem — coś czego w większości naszego kraju nie można mieć na co dzień. To jednak nie wszystko! Pomorze ma znacznie więcej do zaoferowania, zwłaszcza gdy preferujecie inne opcje wypoczynku. Spacer śladami historii poprzez szlak zamków pomorskich może być naprawdę ciekawą opcją! Sprawdźmy więc które z nich są absolutnie obowiązkowym punktem każdej wycieczki!!
  • Zamek w Malborku

Nasz ranking najpiękniejszych zamków w województwie pomorskim na pewno musimy zacząć od wręcz legendarnego zamku w Malborku. Historia tego zamku jest niezwykle ciekawa — przez niemal sto lat był on siedzibą zakonu krzyżackiego, jednak w czasach swojej świetności był on także domem dla polskich władców! Cały zamek w Malborku to tak naprawdę kompleks podzielony na trzy części: Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski. zamek malbork najpiekniejsze zamki na pomorzu atrakcje opinie W pierwszych nich mieści się kościół Najświętszej Marii Panny i kaplica św. Anny, będąca miejscem pochówku wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. W Zamku Średnim goszczono niegdyś rycerzy i gości. Natomiast w części nazywanej Zamkiem Niskim znajdowały się przeróżne budynki gospodarczy czy też wielka zbrojownia. Dziś spora część całego kompleksu jest otwarta do zwiedzania, a wy możecie prześledzić dzieje tego miejsca wraz ze swoimi dziećmi! 

Gorąco polecamy trasę rodzinną - Muzeum Zamkowe w Malborku

  • Zamek w Człuchowie 

Kolejną z naszych propozycji będzie zamek w Człuchowie, który przez lata miał opinie jednego z najtrudniejszych do zdobycia. Jeżeli prześledzimy jego historię, to znajdziemy tam informacje o tym, że wojsko polskie nieskutecznie próbowało zdobyć go aż 2 razy, aż dopiero w 1454 roku zamek w Człuchowie został zdobyty przez polskie wojsko królewskie i aż do 1655 roku był on w polskich rękach. zamek czluchow najpiekniejsze zamki na pomorzu atrakcje opinie Historia tego miejsca jest naprawdę ciekawa… stąd też koniecznie musicie odwiedzić ten zamek, mimo że nie prezentuje się on tak okazale, jak za czasów swojej świetności. Do dziś przetrwały mury, wieża i część podziemi, jednak spora część zamku została odrestaurowana, co tylko zachęca do zwiedzania! Na miejscu czekają na was także Muzeum Regionalne, które na pewno zaspokoi wasz głód historycznej wiedzy!
  • Zamek w Kwidzynie

Docierając do Kwidzyna, nie sposób nie zauważyć zamku, górującego nad całym miastem. To właśnie ten kompleks powinien stać się celem naszej wycieczki! Historia tego miejsca jest naprawdę długa i naprawdę zawiła, gdyż zmieniało ono swojego właściciela kilka razy! zamek kwidzyn najpiekniejsze zamki na pomorzu opinie Powstały na przełomie XIII i XIV wieku zamek, dziś może pochwalić się olbrzymią wieżą sanitarną obronną połączoną z główną częścią budowli najdłuższym na świecie gankiem, podpieranym przez pięć imponujących arkad. Nie zapomnijcie także odwiedzić Katedry Jana Ewangelisty!
  • Zamek w Gniewie 

Historia zamku w Gniewie jest niezwykle ciekawa, gdyż pomimo tego, że jego budowa rozpoczęła się już w XIII wieku, to jeszcze całkiem niedawno... był on wykorzystywany na co dzień! W trakcie wojny trzynastoletniej zmieniał on co chwilę właściciela i ostatecznie został on odzyskany przez Polskę dopiero w 1920 roku, jednak nie na długo! Zamek-Gniew najpiekniejsze zamki na pomorzu atrakcje opinie Już w trakcie II wojny światowej, nazistowskie Niemcy zmieniły to miejsce na więzienie. Po wojnie zamek ten został odbudowany i dziś możemy bez problemu go zwiedzać. Pomimo tego, że sporą część całego kompleksu zajmuje hotel, tak też wciąż znajdziecie tu szereg ciekawych atrakcji, takich jak izba tortur, kaplica zamkowa, krużganki obronne, czy przeróżne wystawy, obrazujące historię tego miejsca na przestrzeni lat. Na terenie zamku odbywają się także inne ciekawe atrakcje, takie jak turnieje rycerskie czy pokazy kowalstwa artystycznego!
  • Zamek Krzyżacki w Bytowie

Zamek krzyżacki w Bytowie to jedna z najciekawszych atrakcji tego miasta. Został on wybudowany na początku XV wieku i już w 1410 roku wpadł on w polskie ręce, po zdobyciu go przez wojsko króla Władysława Jagiełły. Dalsza historia tego miejsca jest równie ciekawa, stąd też koniecznie zalecamy odwiedzenia bytowskiego zamku — koniecznie przy pomocy przewodnika! zamek bytów najpiekniejsze zamki na pomorzu atrakcje opinie W zlokalizowanym w tym kompleksie znajdziemy między innymi Muzeum Zachodniokaszubskie, które pozwoli nam na poznanie lokalnej kultury czy rzemiosła! Pamiętajcie jednak, że na miejscu, w trakcie roku szkolnego odbywają się tu lekcje muzealne, także być może wasze dzieci odwiedzą zamek w Bytowie niejeden raz?
  • Pałac Jana III Sobieskiego w Rzucewie

Pałac Jana III Sobieskiego położony jest w Rzucewie, które dzieli zaledwie 7 kilometrów od znacznie większego Pucka. Na miejsce wiedzie nas piękna aleja lipowa, którą — jeżeli wierzymy legendom — sadził sam król Polski Jan III Sobieski! palac-rzucewo-atrakcje-dla-dzieci-najlepsze-zamki-pomorze Historia tego miejsca jest naprawdę burzliwa — cały pałac zmieniał swoich właścicieli bardzo często, przez co jego stan pogarszał się. Na szczęście, w 1994 rozpoczęto jego odbudowę, przez co dziś możemy go oglądać... lecz w nieco zmienionej wersji! Dziś, pałac Jana III Sobieskiego w Rzucewie pełni rolę ekskluzywnego hotelu wraz z restauracją i kawiarnią. Ten niezwykle położone miejsce może być celem waszej rodzinnej wycieczki, nawet jeżeli nie wygląda on tak, jak niegdyś!
  • Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku

Zamek Książąt Pomorskich położony w Słupsku powstał w 1507 roku, za panowania księcia Bogusława X — jednego z najwybitniejszych władców Pomorza Zachodniego. Przez lata był on przebudowywany, a w czasie II wojny światowej przeszedł on gruntowny remont. Zamek jest położony niemalże w bezpośrednim sąsiedztwie z rzeką Słupią. zamek ksiązat pomorskich słupsk najlepsze zamki pomorze atrakcje Jego odwiedzenie jest bardzo łatwe, gdyż obecnie stanowi on siedzibę słupskiego Muzeum Pomorza Środkowego! Wewnątrz niego prezentowane są stałe wystawy opowiadające o historii regionu, a sam zamek jest miejscem niezwykle reprezentacyjnym, które musicie odwiedzić!
  • Zamek Krzyżacki w Lęborku

Lęborski Zamek Krzyżacki, stworzony w stylu gotyckim powstał w XIV wieku w tymże mieście i na początku stanowił siedzibę wójtów krzyżackich. Z czasem był on przebudowywany, a z jego pierwotnego projektu pozostało niewiele, gdyż tylko gotycki szczyt wschodni, część piwnic, strzelnice, młyn zamkowy oraz pewien fragment muru obwodowego. zamek krzyzacki lębork najlepsze zamki pomorze opinie atrakcje Historia tego miejsca jest naprawdę burzliwa, gdyż po wyrwaniu go z rąk krzyżackich przez wojska króla Władysława Jagiełły zmieniał on kilkukrotnie właścicieli, aż w końcu na dobre wrócił w polskie ręce. Zamek krzyżacki w Lęborku stanowi obecnie siedzibę Sądu Rejonowego.
  • Zamek krzyżacki w Sztumie

Zamek krzyżacki w Sztumie za czasów swojej świetności stanowił letnią rezydencję wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego oraz siedzibę wójta krzyżackiego. Został on zbudowany na polecenie zakonu na planie wielokąta z dwiema wieżami w latach 1326 - 1335 i dopiero w 1410 został on przejęty przez wojska Władysława Jagiełły. zamek krzyzacki sztum najlepsze zamki pomorze opinie atrakcje Następnie został on mocno zniszczony w trakcie wojen szwedzkich w XVII wieku, a z czasem władze pruskie rozkazały jego rozbiór. Na szczęście dla nas, dziś nadal możemy obejrzeć 2 skrzydła przebudowane w XIX wieku, wieżę więzienną, bramy i mury obwodowe tego zamku. Dziś ten dawny gotycki zamek krzyżacki służy jako oddział Muzeum Zamkowego w Malborku.
  • Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Zamek Książąt Pomorskich położony w Darłowie to jedna z najciekawszych tego typu budowli. Został on wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu, przez co jest to jedyny nadmorski gotycki zamek wykonany w ten sposób. Powstał on w XIV wieku za panowania Bogusława V. Z czasem jego przeznaczenie zmieniało się - w XVIII i XIX wieku znajdowały się tu magazyny i... więzienie, a w 1930 roku lokalne władze postanowiły o stworzeniu w tym miejscu muzeum. zamek ksiązat pomorskich darłowo najlepsze zamki pomorze atrakcje Dziś, to wy możecie je odwiedzić! Na miejscu czeka na was wysoka wieża wraz z wystawą ptaków, ale to nie wszystko! Możecie obejrzeć tu również wystawę morską i zabytki, takie jak meble, narzędzia tortur czy fotografie Darłowa wykonane lata temu, obrazujące, jak bardzo zmieniło się to miejsce! To zaledwie część z zamków, jakie znajdziecie na terenie województwa pomorskiego, gdyż na samym Pomorzu można doliczyć się aż 20 tego typu konstrukcji. Sami widzicie, że wyjazd nad morze nie musi wiązać się tylko z plażowaniem! To, jak spędzicie swój czas na północy Polski zależy tylko od was!

1 comment

Leave Comment