Skansen we Wdzydzach – Kaszubski Park Etnograficzny

Historię najlepiej poznawać poprzez muzea i skanseny, gdyż dzięki temu zapamiętamy dużo ciekawych szczegółów, niespotykanych w szkolnych książkach. Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich to wspaniałe miejsce na poznanie kultury kaszubskiej. Sprawdźcie, co czeka na was podczas wizyty w tym ciekawym miejscu!

Gorąco polecamy trasę rodzinną - Muzeum Zamkowe w Malborku

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich został założony już w 1906 roku przez Izydora i Teodorę Gulgowskich i było to pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Wówczas mieściło się w XVIII-wiecznej chałupie gburskiej. Dziś, ponad 100 lat później, na terenie 22 ha zobaczyć można około 50 różnych zabudowań architektury regionalnej, z wiernie odtworzonymi wnętrzami. Uroku całości dodaje położenie nad jeziorem Gołuń oraz okoliczna piękna przyroda. Dziś jest to najstarsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu, co samo w sobie sprawia, że warto tu zajrzeć!

Skansen Wdzydze Kiszewskie atrakcje dla dzieci

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich (Kaszyby)

W muzeum znajdują się zabytkowe obiekty charakterystyczne dla kaszubskiego i kociewskiego budownictwa wiejskiego od XVII do XX wieku. Są tu dwory, chałupy chłopskie, wiatraki, kościoły, warsztaty rzemieślnicze, szkoła, kuźnia, a nawet działająca karczma. Wewnątrz znajdują się autentyczne przedmioty codziennego użytku na wsi, a także wyroby rękodzieła i sztuki ludowej.

gdzie z dzieckiem kaszuby rodzinne atrakcje opinie rodzinne atrakcje na kaszubach dla dzieci kaszuby opinie

Zabudowania można zwiedzać samodzielnie, docierając do miejsc, w których odbywają się zajęcia warsztatowe prowadzone przez instruktora: toczenie garnków, wyrób kwiatów z papieru, malowanie na szkle, haftowanie. W autentycznej izbie lekcyjnej XIX-wiecznej szkoły można uczestniczyć w dawnych zajęciach – nauce pisania gęsim piórem, nauce śpiewania „Kaszubskich Nut”, odbyć lekcję języka kaszubskiego oraz warsztaty muzyczne z użyciem tradycyjnych instrumentów. Podwórko dużej zagrody przeznaczone zostało na dziecięce zabawy i gry, które animuje opiekun wystawy. Dzieci do dyspozycji dostają szczudła, obręcze do toczenia, łuki, proce, liny i drewniane, wzorowane na tradycyjnych, zabawki.

gdzie z dzieckiem wdzydze kiszewskie atrakcje na kaszubach opinie

Na terenie muzeum znajdziemy także trzy tematyczne wystawy: "Teodora i Izydor Gulgowscy w 90-lecie powstania Muzeum", "Wdzydzanie", oraz "Muzeum do zabawy?", która szczególnie spodoba się najmłodszym odbiorcom. Dowiedzą się oni, po co w ogóle powstają muzea i skanseny, oraz co można w nich znaleźć.

kaszuby atrakcje dla dzieci opinie rodzinne atrakcje na kaszubach

Ceny biletów Kaszubski Park Etnograficzny Wdzydze Kiszewskie

  • bilet normalny – 16,00 zł
  • bilet ulgowy – 11,00 zł
  • bilet specjalny – 6,00 zł
BEZPŁATNE ZWIEDZANIE:
  • od IV do X - poniedziałek
  • od XI do III - sobota

Godziny otwarcia Kaszubski Park Etnograficzny

  • od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 - 16.00.
  • poniedziałek - bezpłatny spacer po muzeum
Muzeum nieczynne w następujące święta: Nowy Rok, Trzech Króli, Niedziela Wielkanocna, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie

Lokalizacja Kaszubski Park Etnograficzny

Sprawdź koniecznie: Kaszuby - gdzie z dzieckiem? Najlepsze atrakcje!