Muzeum Hymnu Narodowego – Będomin

Mazurek Dąbrowskiego jest jedną z najważniejszych pieśni dla każdego Polaka i już dzieci w przedszkolach czy zerówkach znają go na pamięć. Nic więc dziwnego, że we wsi Nowy Barkoczyn na przepięknie położonych Kaszubach mieści się Muzeum Hymnu Narodowego. Czego możemy się spodziewać odwiedzając to miejsce z rodziną? Odpowiedź czeka w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu!

Kaszuby rodzinne atrakcje dla dzieci opinie atrakcje na Kaszubach

Muzeum Hymnu Polskiego – ekspozycja muzeum

Każdy Polak jest świadomy tego, jak ogromną rolę w życiu naszych rodaków odegrał niegdyś Mazurek Dąbrowskiego. W trudnych czasach podnosił on na duchu nie tylko walczących żołnierzy, ale i zwykłych mieszkańców naszego kraju, którzy z nadzieją wyczekiwali lepszych czasów. Nic więc dziwnego, że zarówno Józef Wybicki – autor hymnu, jak i sama pieśń trwale zapisały się w naszej historii.

Muzeum Hymnu Narodowego powstało jako pierwsze na świecie w 1978 roku w Będominie – kaszubskiej wsi, w której urodził się sam autor. Kilka lat temu wzbogacono wystawy o eksponaty wypożyczone z Muzeum Wojska Polskiego czy Zamku Królewskiego w Warszawie. Ideą muzeum jest kształtowanie i promowanie odpowiedniej postawy patriotycznej wśród Polaków.

Sprawdź również:
Muzeum Kolejnictwa Kościerzyna

W 2015 roku doszło do zmiany aranżacji wystaw stałych – wprowadzono tu eksponaty wypożyczone z instytucji, takich jak m.in Zamek Królewski w Warszawie. Obecnie wszystkie eksponaty zostały podzielone na trzy główne wystawy stałe: „Polskie Symbole Narodowe”, „Józef Wybicki i jego czasy” i „Losy Mazurka Dąbrowskiego”. Poznamy bliżej życie autora pieśni, dowiemy się jak powstała i przy okazji zobaczymy na własne oczy, jak niegdyś wyglądały wnętrza pomorskiego dworu szlacheckiego czy biżuteria. To niezwykle ciekawa ekspozycja, z której na pewno wyciągnięcie coś dla siebie!

Promowaniem i wspieraniem działalności muzeum zajmuje się od sierpnia 1984 roku – Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego. Poza wystawami organizowane są również liczne wydarzenia związane z Józefem Wybickim, takie jak „Bieg Mazurka Dąbrowskiego”, „Majówka z gen. J. Wybickim” czy też „Batalii Napoleońskiej”. Orzeł Biały, barwy narodowe i oczywiście nasz hymn przetrwały wiele pokoleń i przeszkód, jakie los stawiał przed polskim narodem. Właśnie dlatego, warto docenić to, jak ważną częścią naszej kultury i tożsamości jest Mazurek Dąbrowskiego… i odwiedzić to niezwykle ciekawe muzeum!

 

Muzeum Mazurka Dąbrowskiego Kaszuby atrakcje dla dzieci opinie

Muzeum Hymnu Polskiego – godziny otwarcia

  • Poniedziałek – nieczynne
  • Od wtorku do soboty – od 9:00 do 16:00.
  • Niedziele i święta – od 10:00 do 16:00.

Muzeum Hymnu Polskiego – cennik

  • Bilet normalny: 7 zł
  • Bilet ulgowy: 3 zł
  • Bilet rodzinny: 15 zł
  • Przewodnik dla grup zorganizowanych: 50 zł

Muzeum Hymnu Polskiego – lokalizacja

Poniżej znajdziecie mapę dokładnej lokalizacji Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Sprawdź również nasz artykuł o lokalnych atrakcjach:
Kaszuby atrakcje dla dzieci