Muzeum Hymnu Narodowego – Będomin

Mazurek Dąbrowskiego jest jedną z najważniejszych pieśni dla każdego Polaka i już dzieci w przedszkolach czy zerówkach znają go na pamięć. Nic więc dziwnego, że we wsi Nowy Barkoczyn na Kaszubach mieści się Muzeum Hymnu Narodowego. Czego możemy się spodziewać odwiedzając to miejsce z rodziną?

Kaszuby rodzinne atrakcje dla dzieci opinie atrakcje na Kaszubach

Muzeum Hymnu Polskiego

Każdy Polak jest świadomy tego, jak ogromną rolę w życiu naszych rodaków odegrał niegdyś Mazurek Dąbrowskiego. W trudnych czasach podnosił on na duchu nie tylko walczących żołnierzy, ale i zwykłych mieszkańców naszego kraju, którzy z nadzieją wyczekiwali lepszych czasów. Nic więc dziwnego, że zarówno Józef Wybicki – autor hymnu, jak i sama pieśń trwale zapisały się w naszej historii.

Muzeum Hymnu Narodowego powstało jako pierwsze na świecie w 1978 roku w Będominie – kaszubskiej wsi, w której urodził się sam autor. Kilka lat temu wzbogacono wystawy o eksponaty wypożyczone z Muzeum Wojska Polskiego czy Zamku Królewskiego w Warszawie. Ideą muzeum jest kształtowanie i promowanie odpowiedniej postawy patriotycznej wśród Polaków.

Sprawdź również:
Muzeum Kolejnictwa Kościerzyna

Obecnie wszystkie eksponaty zostały podzielone na trzy główne wystawy stałe: „Polskie Symbole Narodowe”, „Józef Wybicki i jego czasy” i „Losy Mazurka Dąbrowskiego”. Poznamy bliżej życie autora pieśni, dowiemy się jak powstała i przy okazji zobaczymy na własne oczy, jak niegdyś wyglądały wnętrza pomorskiego dworu szlacheckiego czy biżuteria.

Promowaniem i wspieraniem działalności muzeum zajmuje się od sierpnia 1984 roku – Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego. Poza wystawami organizowane są również liczne wydarzenia związane z Józefem Wybickim, takie jak „Bieg Mazurka Dąbrowskiego”, „Majówka z gen. J. Wybickim” czy też „Batalii Napoleońskiej”.

Muzeum Mazurka Dąbrowskiego Kaszuby atrakcje dla dzieci opinie

Godziny otwarcia:

Od wtorku do soboty: od 9:00 do 16:00.
Niedziele i święta: od 10:00 do 16:00.

Cennik:

Bilet normalny: 7 zł
Bilet ulgowy: 3 zł
Bilet rodzinny: 15 zł
Przewodnik dla grup zorganizowanych: 50 zł

Sprawdź również:
Kaszuby atrakcje dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *