Latarnia morska Hel

latarnia morska Hel atrakcje dla dzieci

Znajdująca się na końcu Półwyspu Helskiego latarnia morska symbolicznie strzeże wejścia do Zatoki Gdańskiej. Latem stanowi także świetną atrakcję turystyczną.

Po zwiedzaniu zapraszamy na atrakcje dla dzieci Port Rumia

W związku z portowym charakterem miasta Hel pierwsze wieże pełniące funkcje latarni istniały już w średniowieczu. Drewniane konstrukcje z paleniskiem węglowym jednak łatwo ulegały pożarom i zniszczeniom, postanowiono więc postawić ceglaną latarnię. Jej budowę ukończono w 1807 roku. Wieża o wysokości blisko 42 m wyposażona została w sześć lamp olejowych, a następnie w lampę naftową. Niestety w 1939 roku musiała zostać wysadzona przez polskich saperów, aby nie ułatwiać zadania wojskom niemieckim ostrzeliwującym Hel. Do dziś jednak widoczny jest zarys jej fundamentów.

Hel latarnia morska zwiedzanie z dzieckiem

Obecna latarnia została wybudowana w 1942 roku według planów niemieckich. Ma kształt oktagonalnej wieży z czerwonej cegły i prawie taką samą wysokość jak poprzednia latarnia. Taras widokowy znajduje się na wysokości 38,5 m, podobnie jak światło generowane przez żarówkę o mocy 1000 W (jest widoczne aż na 36 km). W latach 2001-2002 latarnia przeszła kapitalny remont i dziś jest udostępniona do zwiedzania w okresie letnim. Odwiedzający ją mogą także zobaczyć 2 tablice pamiątkowe – jedną poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, który przebywał tu z wizytą w 1928 roku, a drugą latarnikowi Mayowi, zmarłemu tragicznie w 1910 roku podczas oddawania salwy z armaty (używanej w razie niepogody). Poza tym obok latarni stoi dom latarników wraz z zabudowaniami gospodarczymi i maszt radiolatarni.

Sprawdź: Półwysep i okolice - atrakcje dla dzieci

Latarnia MOrska Hel godziny otwarcia

Godziny otwarcia Latarnia morska Hel

Maj, Czerwiec, Wrzesień – 10.00-18.00

Lipiec, Sierpień– 10.00-19.00

Zwiedzaliście już latarnię morską w Helu? Podobał Wam się widok z tarasu?

Czekamy na Wasze opinie.

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *