Latarnia morska Hel

latarnia morska Hel atrakcje dla dzieci

Zarówno Półwysep Helski, jak i samo miasto Hel, są niezwykle ciekawym miejscem, pełnym zróżnicowanych atrakcji. O jednej z nich opowiemy wam właśnie dzisiaj! Znajdująca się na końcu Półwyspu Helskiego latarnia morska symbolicznie strzeże wejścia do Zatoki Gdańskiej. Latem stanowi także świetną atrakcję turystyczną, którą koniecznie musicie odwiedzić podczas wolnej chwili!

Po zwiedzaniu zapraszamy na Rumia-atrakcje dla calej rodziny

W związku z portowym charakterem miasta Hel pierwsze wieże pełniące funkcje latarni istniały już w średniowieczu. Drewniane konstrukcje z paleniskiem węglowym jednak łatwo ulegały pożarom i zniszczeniom, postanowiono więc postawić ceglaną latarnię. Jej budowę ukończono w 1807 roku. Wieża o wysokości blisko 42 m wyposażona została w sześć lamp olejowych, a następnie w lampę naftową. Niestety w 1939 roku musiała zostać wysadzona przez polskich saperów, aby nie ułatwiać zadania wojskom niemieckim ostrzeliwującym Hel. Do dziś jednak widoczny jest zarys jej fundamentów.

Hel latarnia morska zwiedzanie z dzieckiem

Obecna latarnia została wybudowana w 1942 roku według planów niemieckich. Ma kształt oktagonalnej wieży z czerwonej cegły i prawie taką samą wysokość jak poprzednia latarnia. Taras widokowy znajduje się na wysokości aż 38,5 m, podobnie jak światło generowane przez żarówkę o mocy 1000 W (jest ono widoczne aż na 36 km). W latach 2001-2002 latarnia przeszła kapitalny remont i dziś jest udostępniona do zwiedzania w okresie letnim. Koniecznie musicie odwiedzić ją podczas najbliższej wizyty wśród północnych rejonów naszego kraju!

Odwiedzający ją mogą także zobaczyć 2 tablice pamiątkowe – jedną poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, który przebywał tu z wizytą w 1928 roku, a drugą latarnikowi Mayowi, zmarłemu tragicznie w 1910 roku podczas oddawania salwy z armaty (używanej w razie niepogody). Poza tym obok latarni, znajdziecie także dom latarników wraz z zabudowaniami gospodarczymi i maszt radiolatarni.

Warto przemyśleć wizytę w tym miejscu przy dobrych warunkach pogodowych, dzięki czemu ze szczytu bezproblemowo zauważymy wzgórza i porty pozornie dalekiego... Trójmiasta. Zwróćcie także uwagę na to, że w latarni znajdują się wąskie i kręte schody, więc jest to atrakcja przeznaczona dla osób uznających się za sprawne fizyczne. Latarnia MOrska Hel godziny otwarcia

Godziny otwarcia Latarnia morska Hel

  • od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 30 września - codziennie: od 10:00 do 14:00 i od 15:00 do 18:00
  • od 1 lipca do 31 sierpnia - codziennie: od 09:00 do 19:00

Cennik Latarnia morska Hel

  • bilet normalny - 7 zł
  • bilet ulgowy - 5 zł

Dojazd do Latarnia Morska Hel

Latarnia morska w Helu jest świetnie położona - zaledwie 500 metrów od głównego deptaku tego miasta. Szczególnie zalecamy dojście do latarni bezpośrednio z plaży! Jeżeli podróżujemy samochodem, to najlepszym pomysłem na dotarcie do latarni będzie pozostawienie samochodu w okolicach ulicy Kuracyjnej i udanie się na krótki spacer do naszego celu.

Zwiedzaliście już latarnię morską w Helu? Podobał Wam się widok z tarasu?

Czekamy na Wasze opinie.

Sprawdź też nasz artykuł:

Półwysep i okolice - atrakcje dla dzieci