Latarnia morska Hel

latarnia morska Hel atrakcje dla dzieci

Znajdująca się na końcu Półwyspu Helskiego latarnia morska symbolicznie strzeże wejścia do Zatoki Gdańskiej. Latem stanowi także świetną atrakcję turystyczną.

W związku z portowym charakterem miasta Hel pierwsze wieże pełniące funkcje latarni istniały już w średniowieczu. Drewniane konstrukcje z paleniskiem węglowym jednak łatwo ulegały pożarom i zniszczeniom, postanowiono więc postawić ceglaną latarnię. Jej budowę ukończono w 1807 roku. Wieża o wysokości blisko 42 m wyposażona została w sześć lamp olejowych, a następnie w lampę naftową. Niestety w 1939 roku musiała zostać wysadzona przez polskich saperów, aby nie ułatwiać zadania wojskom niemieckim ostrzeliwującym Hel. Do dziś jednak widoczny jest zarys jej fundamentów.

Hel latarnia morska zwiedzanie z dzieckiem

Obecna latarnia została wybudowana w 1942 roku według planów niemieckich. Ma kształt oktagonalnej wieży z czerwonej cegły i prawie taką samą wysokość jak poprzednia latarnia. Taras widokowy znajduje się na wysokości 38,5 m, podobnie jak światło generowane przez żarówkę o mocy 1000 W (jest widoczne aż na 36 km). W latach 2001-2002 latarnia przeszła kapitalny remont i dziś jest udostępniona do zwiedzania w okresie letnim. Odwiedzający ją mogą także zobaczyć 2 tablice pamiątkowe – jedną poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, który przebywał tu z wizytą w 1928 roku, a drugą latarnikowi Mayowi, zmarłemu tragicznie w 1910 roku podczas oddawania salwy z armaty (używanej w razie niepogody). Poza tym obok latarni stoi dom latarników wraz z zabudowaniami gospodarczymi i maszt radiolatarni.

Sprawdź: Półwysep i okolice - atrakcje dla dzieci

Latarnia MOrska Hel godziny otwarcia

Godziny otwarcia Latarnia morska Hel

Maj, Czerwiec, Wrzesień – 10.00-18.00

Lipiec, Sierpień– 10.00-19.00

Zwiedzaliście już latarnię morską w Helu? Podobał Wam się widok z tarasu?

Czekamy na Wasze opinie.

Po zwiedzaniu zapraszamy na atrakcje dla dzieci Port Rumia

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *