Muzeum Śląskie Katowice

Muzeum Śląskie rodzinne atrakcje

Tysiące dzieł z różnych dziedzin sztuki i cenne historycznie eksponaty zgromadzone w nowoczesnej, niezwykłej siedzibie – tak prezentuje się Muzeum Śląskie w Katowicach.

Nie ma chyba lepszego miejsca, by udokumentować dziedzictwo historyczne i kulturowe Śląska, jak teren dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Ale aby jeszcze lepiej odzwierciedlić śląskiego ducha, większość ekspozycji umieszczono 14 metrów pod ziemią, na górze zaś ustawiono przeszklone boksy, które świetnie doświetlają wystawy. Dzięki temu historyczny pejzaż kopalni nie zmienił się zbyt mocno, a zabytkowe budynki pięknie odrestaurowano. Historia Muzeum Śląskiego zaczęła się już przed wojną, lecz ze względu na jej wybuch nie doszło do otwarcia. Poprzednią siedzibę ustanowiono dopiero w 1984 roku w budynku dawnego Grand Hotelu.

rodzinne atrakcje Śląsk

Atrakcje Muzeum Śląskie Katowice

Powierzchnia wystawiennicza muzeum zajmuje około 6000 m2. Zgromadzone eksponaty prezentują dorobek intelektualny i artystyczny Europy i Polski, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Śląska. Znajdziemy tu więc Galerię Sztuki Polskiej 1800-1945, Galerię Sztuki Polskiej po 1945, Galerię Śląskiej Sztuki Sakralnej, Galerię Plastyki Nieprofesjonalnej. Można też obejrzeć stałe wystawy – „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, „Laboratorium Przestrzeni Teatralnych – Przeszłość w Teraźniejszości”. Osobną atrakcją jest wieża widokowa, w którą przekształcony został szyb kopalniany. Dobudowano do niego windę panoramiczną. W kompleksie muzeum działa też Centrum Scenografii Polskiej w magazynie odzieży roboczej i restauracja w budynku maszynowni. Muzeum gromadzi zbiory archeologiczne z terenu Śląska, zbiory kultury ludowej, militaria, pocztówki, dokumenty, przedmioty codziennego użytku związane ze Śląskiem i w szczególności z powstaniami śląskimi. Posiada też unikatowy fotoplastykon z XIX wieku. Muzeum organizuje cykliczne sobotnie warsztaty rodzinne i zajęcia edukacyjne dla dzieci, jak również wiele imprez kulturalnych.

rodzinne atrakcje Katowice

Na terenie dawnej kopalni powstały też inne nowoczesne obiekty, które wspólnie z muzeum tworzą Strefę Kultury. Kolejna część rewitalizacji kopalni obejmuje kolejne budynki, m. in. stolarnię, w której powstać ma skierowana do dzieci wystawa poświęcona bohaterom polskiej literatury przygodowej. Będą się tu odbywać też przedstawienia teatralne, zajęcia plastyczne i warsztaty.

Muzeum Śląskie opinie

Muzeum Śląskie
ul. T. Dobrowolskiego 1
40-205 Katowice

Stara siedziba
al. W. Korfantego 3
40-005 Katowice

Więcej szczegółów tutaj